ביידן: נשיג מספיק חיסונים לכל האוכלוסייה הבוגרת בארה"ב עד סוף מאי

בנאום בבית הלבן הציב הנשיא יעד של חיסון כל אוכלוסיית המורים והמורות במדינה עד סוף מארס. הוא הודיע כי חברת התרופות מרק תסייע לג'ונסון וג'ונסון להגביר את קצב הייצור של מנות חיסון, אך קרא לציבור האמריקאי להקפיד על ההנחיות לבלימת התפשטות הנגיף

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורה בבית ספר יסודי בלוס אנג'לס מקבלת חיסון, אתמול

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן אמר הלילה (רביעי) כי הוא משוכנע שעד סוף חודש מאי יהיו במדינה מספיק מנות חיסון נגד נגיף הקורונה על מנת לחסן את כל האוכלוסייה הבוגרת. זאת, לאחר שמינהל התרופות והמזון (FDA) העניק אישור שימוש לחיסון של חברת "ג'ונסון וג'ונסון" — המתווסף לאלה של החברות "מודרנה" ו"פייזר".

בנאום שנשא בבית הלבן קרא ביידן למושלים בארה"ב לתעדף חיסון מורים ומורות, והציב יעד להשלמת חיסונם במנה אחת לפחות עד לסוף החודש הנוכחי. ביידן הוסיף כי הוא אופטימי לגבי עמידה ביעד שעליו הכריז עוד טרם נכנס לבית הלבן — חיסון מאה מיליון אמריקאים במאה הימים הראשונים לכהונתו.

לצד זאת, הוא קרא להקפדה על הגבלות הקורונה, לרבות עטיית מסכות ושמירה על מרחק בין־אישי. לדבריו, על אף ההתפתחויות האופטימיות האחרונות בנושא החיסונים, "הקרב רחוק מלהסתיים". אתמול הודיע מושל טקסס, גרג אבוט, כי הוא מבטל את החובה לעטות מסכה, כחלק מהקלה בהגבלות הקורונה במדינתו.

נכון ל-1 במארס, ארה"ב חילקה 76.9 מיליון מנות חיסון. כך לפי אתר המעקב הסטטיסטי Our World in Data. הנתון אינו מתייחס למספר המחוסנים בפועל. לפי מעקב אוניברסיטת ג'ונס הופקינס האמריקאית, עד כה נדבקו בנגיף יותר מ-28.7 מיליון בני אדם בארה"ב במצטבר. יותר מ-516 אלף מהם מתו מהמחלה Covid-19.

בנאומו הוסיף ביידן כי חברת התרופות "מרק" תסייע בייצור החיסונים של ג'ונסון וג'ונסון בארה"ב, בדומה למאמצים משותפים שנעשו בימי מלחמת העולם השנייה. לפי החוזה שחתמה עם הממשל הפדרלי, ג'ונסון וג'ונסון אמורה היתה לספק 12 מיליון מנות חיסון עד סוף פברואר. אולם בפועל העבירה פחות מארבעה מיליון נכון לסוף השבוע האחרון, אז קיבלה את אישור ה-FDA.

אוטובוס בעיר סיאטל ועליו הכיתוב "חובה לעטות מסכות", בשבוע שעברצילום: Ted S. Warren/אי־פי

מרק הודיעה אתמול כי תקבל 268.8 מיליון דולר מסוכנות אמריקאית לפיתוח תרופות וחיסונים (BARDA), במטרה לערוך התאמות בכמה ממפעליה כך שתוכל לסייע בייצור החיסונים של ג'ונסון וג'ונסון. האחרונה הודיעה כי תוכל לספק 16 מיליון מנות חיסון עד סוף מארס עקב כך.

לדברי ביידן, האפשרות להסתמך על חיסונים של שלוש חברות שונות תוכל לספק דחיפה "למאמץ הלאומי" כהגדרתו של פתיחת מערכת החינוך מחדש. הוא ציין את הקשיים בלמידה מרחוק הנגרמים לתלמידים, לרבות חששות לבריאותם הנפשית — וכן את הפערים הגדלים בחינוך עקב כך — כסיבות להאיץ את המאמצים בתחום. הדגש ששם על חיסון אוכלוסיית המורים והמורות הגיע על רקע מתיחות בין ארגוני הורים המבקשים לפתוח את בתי הספר, לבין איגודי המורים המזהירים כי הסכנה שבמגפה טרם חלפה.

לדברי הנשיא, יותר מ-30 מדינות כבר החלו בתוכניות לחיסון המורים. הוא הוסיף כי בכוונתו להפעיל את מלוא סמכותו של הממשל הפדרלי על מנת להנחות את שאר המדינות לעשות זאת גם כן. "אנחנו רוצים שכל מחנך ומחנכת, כל חבר וחברה בצוות החינוכי, כל מי שעובדים בתחום הטיפול בילדים יקבלו לפחות מנה אחת של החיסון עד סוף מארס", אמר ביידן.

עוד ציין הנשיא כי הורים נאלצים להתפטר ממקומות עבודתם כדי לדאוג לילדיהם, וכי התופעה גדלה "בקצב מדהים". לדבריו, הוא שואף לפתוח מחדש את מרבית בתי הספר בארה"ב עד ליום המאה של כהונתו. אולם, הוסיף, הדבר טעון את אישורה הסופי של תוכנית הסיוע הכלכלית שמקודמת בימים אלה בקונגרס, בסך 1.9 טריליון דולר. זו כוללת תקציב של 130 מיליארד דולר המיועד לצרכי חינוך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ