לוגו אי-פי
אי-פי

הרשויות בארה"ב הודיעו היום (שני) כי עצרו שני גברים בחשד שתקפו את עובד משטרת הקפיטול ב-6 בינואר, בעת הסתערות תומכי טראמפ על גבעת הקפיטול. עם זאת, בהודעה שבישרה על מעצרם לא נכתב האם נמצא קשר ישיר בין החומר שריססו שני החשודים על השוטר, בריאן סיקניק, לבין מותו באותה התקרית.

צוות החקירה הפדרלי שמונה לחקור את ההסתערות על גבעת הקפיטול החל לחקור את האפשרות שסיקניק מת לאחר שרוסס בחומר כימי בשבועות האחרונים. נסיבות מותו המדויקות טרם התבררו. שני הגברים שנעצרו בחשד למעורבות במותו הם ג'ורג' טניוס, בן 39 מהעיר מורגנטאון שבווירג'יניה המערבית, וג'וליאן קאטר, בן 32 מפנסילבניה, שם נעצרו אתמול השניים. בית המשפט הפדרלי לערעורים צפוי לדון בעניינם בהמשך היום.

טקס זיכרון לסיקניק בקפיטול, בפברוארצילום: Kevin Dietsch/אי־פי

חמישה בני אדם נהרגו בסך הכל במהלך הפשיטה על הקפיטול לפני כחודשיים, אחת מהן אשה שלקחה חלק בהסתערות ונורתה על ידי שוטרים במהלכה. אך המעצרים אמש הם הראשונים שהתבצעו בחשד למעורבות במקרי המוות. רבים מבין המתפרעים נעצרו והם צפויים לעמוד למשפט בגין פציעת שוטרים באמצעות חומרים כימיים, אלות ושערי ברזל שנעקרו ממקומם.

בתחילה, החוקרים האמינו כי סיקניק הוכה בראשו על ידי מטף כיבוי אש. עם זאת, ככל שהחקירה התקדמה, החלו החוקרים לחשוב כי ייתכן שמותו של השוטר קשור בחומר שרוסס עליו, ככל הנראה תרסיס נגד דובים. תרסיס זה נמצא בשימוש על ידי מטיילים כדי להרחיק דובים ממסלולם או לעצור דוב תוקפני, והחומר הפעיל בו זהה לזה שנמצא בגז פלפל. בידי התביעה הפדרלית תיעוד וידאו של קאטר, אחד העצורים, כשהוא מרסס את התרסיס הרעיל בפניו של סיקניק.

ההסתערות על גבעת הקפיטול, ב-6 בינואר צילום: SAUL LOEB - AFP

"תן לי את התרסיס דובים הזה", אמר קאטר לטניוס בסרטון הוידאו מיום ההסתערות. לפי מסמכי בית המשפט, סיקניק ושוטרים נוספים עמדו בסמוך למתקן אופניים מברזל, לא רחוק מהשניים. לאחר מכן קאטר אמר לחברו: "הם הרגע ריססו אותי", והרים את פחית הספריי שבידו. 

נסיבות מותו של סיקניק טרם התבררו במלואן, וסיבת המוות לא נקבעה גם היא. בצוות החקירה הודו שהם עדיין מחכים לבדיקת הרעלים בגופתו של השוטר. לפי הודעת משטרת הקפיטול סיקניק מת לאחר "עימות פיזי עם הפורעים". הוא פונה לבית החולים לאחר שהתמוטט ומת יממה לאחר מכן, ב-7 בינואר. 

מאז ההסתערות על גבעת הקפיטול ב-6 בינואר, פרסם ה-FBI כ-250 תמונות של אנשים שתוקפים שוטרים, מאבטחים ועובדי ממשל. חלקם כבר נעצרו, ולפי הבולשת הפדרלית כ-300 כתבי אישום כבר הוגשו בחשד למעורבות במהומות האלימות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ