ממשל ביידן הודיע על הסרת הסנקציות שהטיל טראמפ על בכירים בבית הדין בהאג

המהלך מגיע כמעט חודש לאחר שתובעת בית הדין הבינלאומי הודיעה על ההחלטה לפתוח בחקירה רשמית נגד ישראל בחשד לביצוע פשעי מלחמה בשטחים הפלסטיניים

Ben Samuels
בן סמואלס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ביידן, היום
Ben Samuels
בן סמואלס

ממשל ביידן הודיע הערב (שישי) כי הוא מסיר את הסנקציות שהטיל נשיא ארה"ב לשעבר דונלד טראמפ על בכירים בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג. המהלך מגיע כמעט חודש לאחר שהתובעת פאטו בנסודה הודיעה על ההחלטה לפתוח בחקירה רשמית נגד ישראל וחמאס בחשד לביצוע פשעי מלחמה בשטחים הפלסטיניים.

טראמפ הטיל לראשונה את הסנקציות ביוני 2020 בעקבות כוונת בית המשפט לבדוק את התנהלות כוחות ארה"ב באפגניסטאן. ישראל לא הוזכרה בצו המקורי של טראמפ על הטלת הסנקציות, אך היא הוזכרה בהודעת עיתונות של הבית הלבן שהסבירה את ההחלטה. "למרות הקריאות החוזרות ונשנות של ארצות הברית ובעלי בריתנו לבצע רפורמה, בית הדין הפלילי הבינלאומי לא נקט כל פעולה בכדי לבצע רפורמה בעצמו וממשיך בחקירות המונעות פוליטית נגדנו ובני בריתנו, כולל ישראל", נאמר בהודעה.

התובעת פאטו בנסודה ב-2018צילום: Bas Czerwinski / AP

ארצות הברית הודיעה מיד עם הודעת בית הדין הבינלאומי על פתיחת החקירה על התנגדותה הנחרצת להחלטה. היא טענה שלבית הדין אין סמכות לדון בעניין מכיוון שישראל אינה חברה בו ומכיוון שהפלסטינים אינם מדינה ריבונית.

"אנו ממשיכים לא להסכים באופן נחרץ עם פעולות בית הדין בהאג בכל הנוגע למצב באפגניסטאן ולפלסטינים", אמר שר החוץ האמריקאי אנתוני בלינקן. "אנו שומרים על התנגדותנו ארוכת השנים לניסיונות של בית הדין להחיל את סמכות השיפוט שלו על בעלי תפקידים במדינות שאינן חברות בו - כמו ארצות הברית וישראל. עם זאת, אנו מאמינים כי החששות שלנו לגבי מקרים אלה יטופלו בצורה טובה יותר באמצעות מעורבות עם כל בעלי העניין בתהליך הזה של בית הדין ולא באמצעות הטלת סנקציות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ