הארץ

רשת החדשות האמריקאית "פוקס ניוז" פרסמה הלילה (רביעי) תמונות לוויין שמתעדות לטענתה פעילות חריגה במתקן סאנג'אריאן שליד טהראן. המתקן נחשף לראשונה ב-2018 על ידי המוסד ועל פי החשד הוא משמש לייצור "מחוללי הלם", מתקנים שיאפשרו לאיראן למזער נשק גרעיני, שלב חשוב בדרך להצבת נשק גרעיני על טילים.

תוכנית גרעין בשלושה שלבים: עד כמה רחוקה איראן מפצצת אטום?

צילום לוויין של מתקן סאנג'אריאןצילום: The Institute for Science and In

בתמונות הלוויין שפורסמו ב"פוקס ניוז" נראים 18 כלי רכב באתר ב-15 באוקטובר 2020, ובתמונות מ-18 בינואר 2021 נראים עוד כלי רכב וחפירה, בנוסף לכביש גישה חדש שכוסה מאוחר יותר במארס השנה. התיעוד שפרסמה רשת החדשות האמריקאית התקבל מחברת "מקסאר טכנולוגיות" האמריקאית ונותח בידי איתי בר לב מצוות המחקר Intel Labs, שהסביר כי בתמונות הלוויין נראות בעיקר חפירות ותעלות חדשות.

נשיא איראן חסן רוחאני בכור הגרעיני בבושהאר, ב-2015צילום: Mohammad Berno / Iranian Preside

מתקן סאנג'אריאן, הנמצא במרחק של 40 ק"מ מטהראן, נחשף לראשונה ב-2018, כשהמוסד שם את ידו על ארכיון הגרעין האיראני והביא אותו לישראל. באותה עת כינס ראש הממשלה בנימין נתניהו מסיבת עיתונאים מיוחדת שבה הציג תצלומים ומסמכים המתארים לדבריו את "פרויקט עמאד" החשאי של איראן לייצור נשק גרעיני. מטרת הפרויקט, כפי שהוצג, היתה ייצור חמישה ראשי נפץ גרעיניים, במשקל עשרה קילוטון TNT. עיקרי התוכנית כללו תכנון נשק גרעיני, פיתוח ליבה גרעינית, בניית מנגנון ביקוע גרעיני, הכנה לניסויים גרעיניים והרכבת ראשים גרעיניים על טילים.

סא"ל (מיל') ד"ר רפאל אופק, לשעבר חוקר בכיר באמ"ן ובמשרד ראש הממשלה, פרסם ב-2019 מאמר מטעם מרכז בגין-סאדאת למחקרים אסטרטגיים בנושא ארכיון הגרעין האיראני. ד"ר אופק הסביר שייעוד מתקן סאנג'אריאן הוא ייצור מערכת חומר הנפץ המקיפה את ליבת האורניום של הפצצה הגרעינית שתפקידה דחיסת ליבת האורניום באמצעות הפיצוץ על מנת להביאה למצב על-קריטיקליות (תהליך הנקרא אימפלוזיה).

"מערכת חומר הנפץ קרויה 'מחולל גל הלם', או לחילופין מערכת 'ייזום רב נקודתי'", הוא כתב במאמר. "חומר הנפץ העיקרי שבמעטפת 'מחולל גל ההלם' הנו אוקטול - תערובת HMX ו-TNT. בערוצים שבתוך המעטפת מותקנים נפצים מיוחדים המתאימים להצתה סימולטנית ואשר ניצתים כאשר מופעל עליהם מתח חשמלי גבוה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת העיתונאים שבה חשף את ארכיון הגרעין האיראני שהוברח לישראל על ידי המוסד, ב-2018צילום: JACK GUEZ / AFP

המומחה הישראלי כתב שפעילות קריטית נוספת שהתנהלה באתר הגרעין האיראני הייתה "ייצור PETN (פנטא-אריתריטול טטרא-ניטראט) - חומר נפץ בטיחותי ביותר ועמיד בפני ריסוק שנועד להיות מותקן בתוך ערוצי מעטפת 'מחולל גל ההלם'. בסביבות 2002 השלימה איראן כשני שלישים מהמשימות הנדרשות בפרויקט 'מחולל גל ההלם', ומסמכי הארכיון מצביעים על כך שהשליש הנוסף הושלם ככל הנראה עד שלהי 2003".

חשיפת הפעילות החריגה במתקן סאנג'אריאן נעשית בשעה שאיראן מנהלת משא ומתן לא ישיר עם ארה"ב על חזרת שתי המדינות להסכם הגרעין מ-2015.

שר החוץ של ארה"ב, אנתוני בלינקן, הזהיר שלשום כי אם תוכנית הגרעין של איראן לא תרוסן, זמן הפריצה שלה אל עבר נשק גרעיני עלול להצטמצם לכדי פרק זמן של מספר שבועות. בשימוע בפני מחוקקים בקונגרס האמריקאי אמר בלינקן כי ארה"ב עדיין לא יודעת אם איראן מוכנה לשוב ולציית להסכם הגרעין המקורי שנחתם ב-2015. זמן הפריצה הוא הכינוי לפרק הזמן הדרוש לייצר כמות מספקת של אורניום מועשר ברמה גבוהה לטובת ייצור פצצה גרעינית אחת, אם טהראן תקבל את ההחלטה לעשות זאת.

בד בבד, יו"ר הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) רפאל גרוסי אמר כי הסוכנות מתקשה לשאת ולתת עם איראן על הארכה של הסכם הפיקוח על מתקניה הגרעיניים. ב-21 בפברואר הגיעה הסוכנות להסכם עם טהראן, המסדיר את המשך הפיקוח למשך תקופה של שלושה חודשים לפחות. ההסכם הושג בניסיון לרכך את ההשלכות של צמצום שיתוף הפעולה עם הסוכנות בעקבות חקיקה שעברה בפרלמנט האיראני לאחר ההתנקשות במדען הגרעין מוחסן פחריזאדה, שמיוחסת לישראל.

"אני חושב שזה הופך קשה יותר ויותר", אמר גרוסי כשנשאל מה הסיכויים ששני הצדדים יאריכו את ההסכם פעם נוספת בהמשך החודש. ההסכם מפברואר הוגדר ל-90 יום, וב-24 במאי הוארך בחודש נוסף. במסגרת ההסכם הזמני הנוכחי נקבע כי פקחי סבא"א יוכלו לקבל גישה למצלמות שהציבו במתקני הגרעין באיראן, אולם גישתם למתקנים תצומצם. איראן אפשרה למצלמות להמשיך לפעול במתקניה, אך התעקשה לשמור על הקלטות עד שיושג הסכם גדול יותר לשיקום הסכם הגרעין עם המעצמות.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ