צפון דקוטה תאסור הפלות מהשבוע ה-6 להריון

מושל המדינה חתם על חוק האוסר להפיל עובר שניתן לזהות את הדופק שלו. זהו החוק הנוקשה מסוגו בארה"ב, והוא עלול לסתור פסיקה פדרלית

רויטרס, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטרס, ניו יורק טיימס

צפון דקוטה אימצה אתמול (שלישי) את חוקי ההפלות הנוקשים ביותר בארה"ב, כשמושל המדינה חתם על חוק שאוסר הפלות מהרגע שבו ניתן לזהות את פעימות הלב של העובר – בסביבות השבוע השישי להריון. החוק ייכנס לתוקף ב-1 באוגוסט אם יעמוד באתגרים המשפטיים. תומכי הפלות אמרו שיאתגרו את ההחלטה בבית המשפט.

המושל הרפובליקאי ג'ק דלרימפל חתם על שלוש הצעות חוק שעברו על ידי בתי המחוקקים של צפון דקוטה, שאישרו בשבוע שעבר תיקון לחוקת המדינה הקובע שחיי האדם מתחילים בעת ההתעברות. מומחים משפטיים אומרים שהחוק מפר את פסיקת בית המשפט העליון רו נגד וייד משנת 1973, שהתירה הפלות עד לשלב שבו העובר מסוגל לשרוד בכוחות עצמו מחוץ לרחם, כ-24 שבועות לאחר ההתעברות. גם כמה מתומכי האיסור על הפלות אומרים שהחוק קיצוני מדי וסביר להניח שבתי המשפט הפדרליים יקבעו שהוא לא חוקתי.

"על אף שהסיכוי שהחוק יגבר על האתגרים המשפטיים נותר בסימן שאלה, החוק הזה הוא ניסיון לגיטימי של המחוקקים במדינה לחקור את גבולות פסק הדין רו נגד וייד", אמר המושל דלרימפל בהצהרה.

צפון דקוטה היא רק האחרונה מבין כמה מדינות שבתי המחוקקים שלהן נשלטים על ידי רפובליקאים, ובהם מנסים המחוקקים להגביל הפלות. בארקנסו אישרו החודש המחוקקים איסור על מרבית ההפלות 12 שבועות לאחר ההתעברות. כמה מדינות בארה"ב אוסרות להפיל משבוע 20. מבקרי ההחלטה אומרים שנשים רבות לא יודעות שהן בהריון בשישה השבועות הראשונים.

החוק כולל יוצאי דופן במקרים שבהם ההפלה תמנע מוות או פגיעה בלתי הפיכה באשה ההרה, אולם הוא לא מתיר הפלות במקרים של אונס. במקביל, חתם המושל על חוק נוסף האוסר הפלות בשל חריגות גנטיות ועל חוק הקובע כי יותר רק לרופאים בעלי רישיון לבצע הפלות בבתי החולים המקומיים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ