האו"ם קרוב להשגת אמנה נגד סחר בנשק

האמנה תקבע סטנדרטים בינלאומיים למכירת נשק קונוונציונלי, בניסיון לעצור את התפשטות הנשק הלא חוקי; הנוסח המוצע הוא פשרה בין המדינות השונות

ניל פרקהר וריק גלדסטון, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניל פרקהר וריק גלדסטון, ניו יורק טיימס

טיוטה סופית של אמנה המסדירה את הסחר המשגשג בנשק קונוונציונלי, שרווחיו מגיעים לכ-70 מיליארד דולר בשנה, נשלחה השבוע לכל ממשלות העולם לקבלת אישור. וכך, נראה כי המאמצים שנעשו במשך שנים רבות להשגת האמנה נושאים סוף סוף פרי.

תומכי האמנה, בהם רבות ממדינות החברות באו"ם, קיוו שהיא תאושר פה אחד בישיבה שנערכה אתמול (רביעי) בניו יורק. האמנה תקבע לראשונה סטנדרטים בינלאומיים למכירת נשק קונוונציונלי, ותקשר בין המכירות האלה לחוק הבינלאומי בדבר זכויות האדם, למניעת פשעי מלחמה ולהגנה על אזרחים. פעילים למען זכויות האדם אומרים כי מדובר בניסיון השאפתני ביותר שנעשה עד כה כדי לעצור את התפשטות הנשק הלא חוקי בעולם, דבר המלבה עימותים בזירות חיכוך ומחלוקת.

אלא שאחרי שבועיים של משא ומתן אינטנסיבי, בעקבות כישלון שיחות דומות שנערכו ביולי אשתקד, עדיין אין ביטחון שהאמנה תיחתם פה אחד. ללא הסכמה כזו, יהיה צורך לאשר את האמנה ברוב של שני שלישים בהצבעה בעצרת הכללית של האו"ם שתתכנס בשבוע הבא.

מפגינים מול הבית הלבן בעד אמנת פיקוח נוקשה על הנשקצילום: אי-אף-פי

מדינות מסוימות, כמו איראן וסוריה, התנגדו ללא הרף בגיבוש האמנה, אולי משום שהיא עלולה לסכן את חוקיות העברת הנשק לדמשק. הודו ביקשה מצדה שהאמנה לא תשמש להשעיית משלוחי נשק בהתאם להסכמי שיתוף פעולה קיימים. הנוסח שהתקבל כפשרה קובע כי האמנה לא תשמש תירוץ להפרת הסכמים כאלה, אך כל משלוחי הנשק חייבים לעמוד בקריטריונים שהיא קובעת.

יצואניות נשק גדולות, כמו רוסיה וסין, העלו בתחילה תהיות על התנאים הקושרים בין מכירת נשק לבין סוגיות בתחום זכויות האדם, וקיבלו הבהרות בנוגע לפרשנות המשפטית של האמנה. הממשל האמריקאי מצדו מתקשה להביע את עמדתו. איגוד הרובאים הלאומי (NRA), יחד עם בעלי בריתו בקונגרס, טוענים שהיא עלולה לפגוע בזכות החוקתית לשאת נשק – טיעון שאותו דוחים מצדדי האמנה. כפועל יוצא מכך, בחר ממשל אובמה שלא לנקוט עמדה ציבורית בעד או נגד.

בכיר אמריקאי, שדיבר בעילום שם, אמר שנוסח האמנה נבדק בהתאם להתאמתו למטרות אמריקאיות מסוימות. לדבריו, "ממשל אובמה מעוניין באמנה שתהיה חזקה, יעילה וניתנת ליישום, ואשר תסייע לטפל בהשפעה המזיקה של סחר הנשק הבינלאומי על השלום והיציבות בעולם". הבכיר הוסיף כי וושינגטון תחתום על האמנה "רק אם היא תטפל בהעברת נשק קונוונציונלי בלבד ולא תכפה דרישות חדשות על סחר הנשק בתוככי ארה"ב או על היצואנים האמריקאים".

המצדדים בפיקוח מחמיר יותר על הסחר בנשק אומרים שנוסח האמנה המוצע כעת עדיין מעורפל מדי. "האמנה אינה מושלמת, אבל לא ציפינו לאמנה מושלמת", אומר סקוט סטדג'ן, יועץ בכיר לארגון ההומניטרי "אוקספאם אמריקה", ומציין כי הנוסח שנשלח להתייחסות ממשלות העולם איננו מתייחס לכל סוגי הנשק.

האמנה, כפי שנראה כעת, תכסה את הסחר בטנקים, כלי רכב קרביים משוריינים, כלי נשק בקליבר גדול, מטוסי קרב, מסוקי קרב, ספינות מלחמה, טילים ומשגרי טילים ונשק קל. יצואני תחמושת יהיו נתונים לפיקוח בהתאם לקריטריונים זהים לאלה של שאר הציוד הצבאי. האמנה אינה מתייחסת ליבוא נשק. בנוסף, האמנה תלחץ על מדינות לכונן סטנדרטים לאיסור מכירת נשק קונוונציונלי, אם הדבר יעודד את הפגיעה בחוק הבינלאומי לזכויות האדם, יסייע לטרור או לפשע המאורגן. כמו כן, יוגבלו מכירות נשק שעלולות לעודד אלימות נגד נשים וילדים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ