ארה"ב: בלש משטרתי סרח, כ-50 תיקי רצח ייפתחו מחדש

לואיס סקרסלה היה מבכירי הבלשים במשטרת ניו יורק וחקר פרשות סמים ורצח. לאחרונה התגבר מאוד החשש שאת תהילתו השיג בדרכים לא חוקיות

פרנסיס רובלס, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פרנסיס רובלס, ניו יורק טיימס

התביעה ברובע ברוקלין החליטה לפתוח מחדש כ-50 תיקי רצח שבחקירתם היה מעורב בלש משטרתי בכיר, אחרי שהתעורר חשש כי הוא משתמש בשיטות לא חוקיות כדי להביא להרשעות. החוקר, לואיס סקרסלה, השתתף בכמה מחקירות הסמים והרצח המסועפות ביותר בניו יורק בשנות השמונים והתשעים.

על פתיחת תיקי הרצח הוחלט בעקבות תחקיר של העיתון "ניו יורק טיימס" שחשף "דפוסים חוזרים ומדאיגים" בעבודתו של סקרסלה. בין היתר התגלה כי סקרסלה השתמש באותה עדת ראיה, זונה המכורה לסמים, בשלושה תיקי רצח וטען כי גבה הודאות מנאשמים שטענו מאוחר יותר שלא הודו בדבר. במקביל, קיבלה התביעה בברוקלין פניות מסנגורים, אסירים וארגונים למען האסיר תלונות לפיהם מדובר בבלש שאינו דובר אמת. בסרטון - אחד ממורשעיו של סקרסלה שישב בכלא יותר משני עשורים - ושוחרר.

גורמים רשמיים אמרו כי במסגרת חקירת הפרשה צפוי להינתן משקל רב לתיקים קלים דווקא, שבהם ההרשעות התבססו על עדות אחת או על הודעה. בכוונת התביעה לחקור מחדש את העדים ולבדוק ראיות חדשות ואם יימצא כי ההרשעות היו לא צודקות - תפנה התביעה לבית המשפט בבקשה לבטלן.

שמו של סקרסלה עלה לכותרות לפני חודשיים אחרי שבית משפט בניו יורק שחרר את דיוויד רנאטה, שריצה 23 שנות מאסר בגין רצח של רב חסקל ורצברגר. זאת אחרי שהתביעה הודתה כי הרשעתו של רנאטה נבעה משגיאות בעבודתו של הבלש הבכיר ושותפו. בין היתר התגלה כי סקרסלה הביא לשחרור פושעים אלימים מהכלא והדיח אותם לשימוש בסמים על מנת להביא להרשעת רנאטה. אחד מהם אף התבקש על ידי סקרסלה להצביע על אדם מסוים במסדר זיהוי שערכה המשטרה.

סקרסלה, בן 61, פרש מהמשטרה ב-1999 אמר כי הוא מופתע מאוד מהחשדות נגדו. "אני המום מההחלטה. שיבדקו את ההרשעות, אעזור להם בעצמי אם צריך. אני מעריך שהם לא ימצאו דבר", אמר, "איך הייתי יכול להמשיך לחיות את חיי ב-30-40 השנים האחרונות אם הייתי פוגע במישהו. מעולם לא זייפתי מסדר זיהוי ומעולם לא גביתי עדות שקר".

דיוויד רנאטה. 23 שנים בכלא ללא סיבהצילום: ניו יורק טיימס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ