הממשל האמריקאי אוסף מידע על פרטי שיחות של מיליוני אזרחים

צו מיוחד של בית משפט הורה לחברת התקשורת ורייזון להעביר "באופן יומיומי ומתמשך" מידע על שיחות טלפון של לקוחותיה לסוכנות לביטחון לאומי

גלן גרינוולד, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גלן גרינוולד, גרדיאן

הסוכנות לביטחון לאומי של ארה"ב (NSA) אוספת מידע מטלפונים של מיליוני לקוחות אמריקאים של חברת התקשורת ורייזון (Verizon), אחת מחברות התקשורת הגדולות במדינה, זאת לפי צו מיוחד וחסוי של בית משפט אמריקאי מחודש אפריל.

הצו, שעותק ממנו הגיע לידי הגרדיאן, דורש מוורייזון "באופן יומיומי ומתמשך" להעביר לסוכנות לביטחון לאומי מידע על שיחות טלפון במערכות החברה בארה"ב ומחוץ למדינה. לפי הצו, יש להעביר לידי סוכנות הביון מספרים של השותפים לשיחה, וכן מידע על מיקום, משך השיחה, אמצעי זיהוי מיוחדים ונתונים נוספים מהשיחות. התוכן של השיחות לא נחשף.

בתקופת ממשל הנשיא לשעבר ג'ורג' בוש חשפו מקורות בשירותי הביטחון בפני עיתונאים כיצד אספה הסוכנות לביטחון לאומי מידע משיחות טלפון. אולם, זו הפעם הראשונה שבה נחשף מסמך סודי ביותר המצביע על המשכיות של פעולת איסוף המידע בסדר גדול כזה גם בימי ממשל הנשיא ברק אובמה.

אייפון בחנות של ורייזון

בית המשפט מוציא בדרך כלל צווים הנוגעים לאיסוף מידע משיחות במקרים שבהם יש מטרות מוגדרות ובני אדם החשודים במעורבות בטרור או בפעילות למען מדינה זרה, ולכן החלטת בית המשפט, שבה אין התייחסות אישית או התמקדות באדם כלשהו, נחשבת ליוצאת דופן וחריגה במיוחד.

הגרדיאן פנה לסוכנות לביטחון לאומי, הבית הלבן ומשרד המשפטים כדי לקבל את תגובותיהם לפני פרסום הידיעה. ואולם, כל הגופים הללו סירבו להתייחס לעניין. צו בית המשפט אוסר במפורש על ורייזון לחשוף בפני הציבור מידע על הצו עצמו ועל עצם הבקשה של האף-בי-איי לקבל מידע על הפרטים של הלקוחות. "אנחנו לא נתייחס לעניין", אמר אד מקפארן, דובר ורייזון.

הצו, החתום בידי השופט רוג'ר וינסון, מחייב את ורייזון לספק לסוכנות לביטחון לאומי עותקים אלקטרונים של "כל פרטי השיחות או בסיס נתונים טלפוני שנוצר בידי ורייזון לתקשורת בין ארה"ב ומדינות אחרות או בתחומי ארה"ב, כולל שיחות טלפון מקומיות".

בשעה שהצו עצמו אינו כולל תוכן של הודעות או מידע אישי של מנויי החברה, איסוף המידע מאפשר לסוכנות לביטחון הלאומי לאסוף מידע על אנשים שמנהלים שיחת טלפון ועל הזמן והמקום שבהם נערכת השיחה.

חשיפת המסמך צפויה להצית מחדש את הדיונים בארה"ב על מגבלות הכוח של המדינה וסמכות הממשלה לאסוף מידע על האזרחים. ג'וליאן סאנצ'ז, מומחה אבטחה במכון קאטו, טוען כי "בשנים האחרונות הממשל מנסה להרחיב את הגבולות של 'הרלוונטיות' המאפשרת לו לאסוף מידע רב ככל הניתן על אזרחים שאינו מכוון רק למטרה ספציפית. באיסוף מידע ללא אבחנה מתבטלת אפילו היומרה לחשד ספציפי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ