אובמה דרש מעובדים פדרליים להלשין על עמיתיהם הנחשדים בהדלפות

נחשפה תוכנית "האיום מבפנים" של הנשיא. אקוודור מכחישה שהוציאה לסנודן דרכון וטוענת שהיא עדיין רחוקה מההחלטה להעניק לו מקלט מדיני

הארץ, גרדיאן ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ, גרדיאן ורויטרס

עוד לפני שאדוארד סנודן חשף פרטים על המעקב החשאי שמבצעת הסוכנות לביטחון לאומי של ארה"ב אחר מיליוני שיחות טלפון, כבר החל ממשלו של הנשיא ברק אובמה לפעול למניעת הדלפות ולעידוד עובדים פדרליים לפקח על עמיתיהם ולהפעלת לחץ על מנהלים להעניש עובדים שנמנעו מלדווח על חשדותיהם.

יוזמתו חסרת התקדים של אובמה, המכונה "תכנית האיום מבפנים" Insider Threat) Program), זכתה לתשומת לב ציבורית מועטה אף שהיא מרחיקת לכת בממדיה; היוזמה לא נוגעת רק למשרדים העוסקים בביטחון לאומי, אלא למרבית הגופים הפדרליים, ובהם חיל השלום, הרשות לביטוח לאומי, ומשרדי החינוך והחקלאות. היא שמה דגש על החשש מהדלפות חומר מודיעיני ועושה שימוש בהגדרות כ"איומים מפנים", שבעטיין ניתנת למשרדים השונים סמכות להעמיד לדין ולהעניש בשורה של פעולות אחרות.

מסמכים ממשלתיים שהגיעו לידי רשת התקשורת מקלאצ'י מלמדים שחלק מהמשרדים משתמשים בסמכותם זו כדי לפעול נגד הדלפת מידע מכל סוג, לא רק מסווג; הם גם מלמדים שמיליוני עובדים פדרליים וקבלני משנה נדרשים לעקוב אחר "אנשים או התנהגויות" בעלי פוטנציאל לסיכון גבוה בין העובדים, ועלולים לעמוד בעצמם לדין פלילי אם אינם מדווחים על חשדותיהם. הדלפות לתקשורת נחשבות למעשי ריגול. "תפנימו את המסר... להדליף זה כמו לסייע לאויבי ארה"ב", נאמר במסמך של משרד ההגנה מ-1 ביוני 2012 שהגיע לידי מקלאצ'י.

ברק אובמה. עוד פרשה מודיעינית נחשפת

ממשל אובמה צפוי לזרז את יישום היוזמה ממש בשעה שהוא מתמודד עם הדלפתם של מסמכים סודיים ביותר על איסוף המידע טלפוני מאזרחים בידיו של סנודן, קבלן המשנה לשעבר בסוכנות לביטחון לאומי. מקרה זה הוא אחרון בשורה של מעשים דומים המוגדרים בפי הממשלה כמעשי בגידה של "אנשי אמון מתוך המערכת" שפגעו בביטחונה הלאומי של ארה"ב.

"הדלפות מידע הקשור לביטחון הלאומי עלולות לסכן חיי אדם", אמר אובמה ב-16 במאי כשסנגר על פתיחת חקירות פליליות בגין הדלפות. "הן מסכנות את חייהם של גברים ונשים במדים ששלחתי לשדה הקרב", אמר, "לכן אני לא מתנצל; אני לא חושב שהעם האמריקאי היה מצפה ממני כמפקד העליון, לא להיות מודאג מהדלפת מידע העלול לסכן את משימתם או את חייהם".

במסגרת התוכנית, הורה אובמה להגדיל את ההגנה הניתנת למודיעים המשתמשים בצינורות הפנימיים הנכונים כדי לדווח על מעשים בלתי ראויים; ואולם מומחים לענייני ביטחון וגורמים רשמים בעבר ובהווה בממשל האמריקאי, מסויגים מהיוזמה וחוששים שלא זו בלבד שהיא תרפה את ידיהם של מודיעים, אלא שגם יהיו לה השלכות חמורות על זכות הציבור לדעת ועל הביטחון הלאומי.

ובינתיים, המודיע המפורסם ביותר, אדוארד סנודן, ייאלץ ככל הנראה להישאר תקופה ממושכת במוסקווה, היכן שהוא נמצא כעת בטרמינל בנמל התעופה, כיוון שמשרד החוץ האקוודורי הצהיר אתמול כי "ייקח לנו כמה חודשים כנראה להחליט האם להעניק לסנודן מקלט מדיני. נתחשב גם בהשפעה שיכולה להיות להחלטה כזאת על תנאי המסחר מול ארצות הברית". עוד הכשיחה אקוודור כי העניקה לסנודן דרכון או כל מסמך אחר שאפשר לו לטוס מהונג קונג לרוסיה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ