ה-NSA עקב יותר מעשור אחר דוא"ל של אזרחים

ב-NSA טענו שהמעקב נפסק, אך מסמכים העידו כי הוא נמשך בתוכנית חדשה. הממשל עודד פיקוח על עובדים מדליפים

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו גרדיאן
גרדיאן

ממשל אובמה התיר במשך יותר משנתיים לסוכנות לביטחון לאומי להמשיך לאסוף כמויות אדירות של נתונים, שכללו פרטים על השימוש שעשו אמריקאים בדואר האלקטרוני. ממסמכים סודיים שהגיעו לגרדיאן עולה שכחלק מהתוכנית, שהחלה ב-2001, שופט פדרלי שהשתתף בוועדת מעקב סודית בשם "בית משפט FISA" (על שם FISA – חוק המעקב אחרי מקורות מודיעין זרים) אמור לאשר צו לאיסוף מידע על נתוני אינטרנט "בכל 90 יום". בכיר בממשל אישר את התוכנית וטען שהיא הסתיימה אחרי 2011.

איסוף הנתונים החל בתקופת ממשל בוש, בהתאם לתוכנית המעקב הנרחבת ללא צו בית משפט, המכונה ב-NSA בשם הצופן "רוח כוכבית". בהתאם לטיוטת דו"ח סודי ביותר, שהוכנה על ידי ראש ה-NSA, הסוכנות אספה מידע על נתוני אינטרנט באמצעות "קשרים עם איש קשר אחד לפחות מחוץ לארצות הברית, במדינה שבה לא היה שום איש קשר הידוע כאזרח אמריקאי".

עם הזמן, הסוכנות קיבלה סמכות "לבדוק קשרי נתוני אינטרנט הקשורים לאמריקאים ולאנשים שנמצאים כנראה בארצות הברית". "תוכנית איסוף נתוני האינטרנט הופסקה ב-2011 מסיבות תפעוליות ומסיבות משאבים ולא חודשה יותר", אמר שון טרנר, מנהל תקשורת המודיעין הלאומי בממשל אובמה. אף שהתוכנית האמורה הסתיימה לכאורה, מסמכים שהגיעו לגרדיאן הראו כי איסוף הנתונים נמשך גם כיום. בדצמבר 2012, למשל, החלה NSA בתוכנית חדשה, המאפשרת לה לבדוק התקשרויות בתוך ארצות הברית ומחוצה לה, ובכך הוכפלה כמות הנתונים העוברת דרך המסננים שלה. בתוך כך, התברר כי ממשל אובמה פעל למניעת הדלפות ולעידוד עובדים פדרליים לפקח על עמיתיהם, וכן להפעיל לחץ על מנהלים להעניש עובדים שנמנעו מלדווח על חשדותיהם. היוזמה, המכונה "תוכנית האיום מבפנים", זכתה לתשומת לב ציבורית מועטה אף שהיא מרחיקת לכת בממדיה.

אדוארד סנודן

מסמכים ממשלתיים שהגיעו לידי רשת התקשורת מקלאצ'י מלמדים שחלק מהמשרדים להם נוגעת היוזמה, בהם גם גופים פדרליים ומשרדי ממשלה שאינם עוסקים בביטחון לאומי, משתמשים בסמכותם כדי לפעול נגד הדלפת מידע מכל סוג. הם גם מלמדים שמיליוני עובדים פדרליים וקבלני משנה נדרשים לעקוב אחר "אנשים או התנהגויות" בעלי פוטנציאל לסיכון גבוה בין העובדים, ועלולים לעמוד בעצמם לדין פלילי אם אינם מדווחים על חשדותיהם. היא עושה שימוש בהגדרות כ"איומים מפנים", שבעטיין ניתנת למשרדים סמכות להעמיד לדין ולהעניש בשורת פעולות אחרות.

המדליף סנודן ייאלץ כנראה להישאר תקופה ממושכת בטרמינל של נמל התעופה במוסקווה. זאת משום שמשרד החוץ האקוודורי הצהיר שלשום כי יידרשו לו כמה חודשים להחליט אם להעניק לו מקלט מדיני. אקוודור הכחישה שהעניקה לסנודן דרכון שאפשר לו לטוס מהונג קונג לרוסיה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ