נלכד מנהיג אחד מקרטלי הסמים הגדולים במקסיקו

טרבינו מוראלס, ראש ארגון "זטאס" הידוע לשמצה, נעצר סמוך לגבול טקסס. זוהי ההצלחה המשמעותית הראשונה של הנשיא במלחמה בכנופיות הסמים

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו אי-פי
אי-פי

ממשלת מקסיקו הודיעה הלילה (שלישי) כי לכדה את מנהיג קרטל הסמים הגדול “זטאס”, מיגל אנחל טרבינו מוראלס. מעצרו של טרבינו מוראלס, המואשם ברצח, חטיפה ועינוי של מאות בני אדם היא ההצלחה המשמעותית ביותר בשנים האחרונות במאבק של הרשויות במקסיקו באלימות הכנופיות במדינה.

טרבינו מוראלס, בן 40, נלכד כשכוח נחתים עצר את המשאית בה נסע בכביש עפר סמוך לעיר נואבו לרדו הגובלת בטקסס, ונחשבת לבסיס הפעולה של הזטאס. מסוק צבאי עקב אחר המשאית, וטרבינו מוראלס נלקח למעצר, יחד עם שומר ראשו ורואה חשבון שהיו עמו. ברשותם נתפסו שני מיליון דולר ושמונה אקדחים, כך מסר דובר הממשלה אדוארדו סאנצ’ז. לדבריו, כוחות הביטחון תצפתו על הכבישים הכפריים באזור בחיפוש אחר ראש הארגון זמן מה. טרבינו מוראלס ועוזריו הוטסו למקסיקו סיטי, שם הם צפויים לעמוד לדין בהליך שעשוי לקחת שנים.

טרבינו מוראלס, הידוע במקסיקו בכינוי “Z-40”, נחשב לאחד משני ראשי הקרטלים החזקים במדינה. בארגונו חברים עריקים מכוחות הביטחון שהחלו לעבוד כשומרי ראש ומבריחים בתעשיית הסמים, והתפצלו ב-2010 לקרטל עצמאי שהתבסס ברחבי מקסיקו. חברי הכנופיה היו מעורבים בחלק ממעשי הזוועות הגדולים ביותר במלחמות הסמים במדינה. תחת פיקודו של טראבינו מוראלס, נטבחו 72 מהגרים ממרכז ודרום אמריקה בעיר הצפונית סן פרננדו ב-2010. שנה לאחר מכן, נמצאו 193 גופות קבורות בעיר, רובן של מהגרים שנחטפו מאוטובוסים ונהרגו על ידי הזטאס מסיבות שונות, בין השאר בשל סירובם לעבוד כמבריחי סמים. טרבינו מוראלס מואשם במתן ההוראה לחטיפתם ורציחתם של 265 המהגרים, אמר סאנצ’ז.

סיפורים על טרבינו מוראלס הפכו לידועים בקרב אנשיו, יריביו ותושבי האזור. “אם אתה נקרא לפגישה איתו, אתה לא תצא ממנה", אמר איש ביטחון אמריקאי שעובד במקסיקו סיטי לעיתון הטלגרף. הארגון ספג לאחרונה כמה מפלות, ומנהיגו הקודם נהרג בחילופי אש עם חיילים בצפון מקסיקו באוקטובר שעבר.

מלחמות הסמים במקסיקו גבו את חייהם של יותר מ-70 אלף בני אדם מאז 2007. הנשיא אנריקה פנייה נייטו, שנכנס לתפקידו בדצמבר, העמיד בראש סדר העדיפויות את הפחתת האלימות. היקף הרציחות במקסיקו ירד מעט, אולם האלימות עדיין נפוצה ברחבי המדינה ולממשלה היו עד כה הצלחות מעטות בניסיונותיה להשיב את הביטחון למדינה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ