לוגו רויטרס
רויטרס

22 בני אדם נהרגו אתמול (שלישי) בתקריות ירי בין כנופיות סמים חמושות לבין כוחות הביטחון במקסיקו. העימותים האלימים התרחשו במדינת מיצ'וקאן, לאחר שראשי הכנופיות חסמו כבישים מהירים באוטובוסים וכלי רכב נוספים. 20 חברי כנופיות ושני שוטרים מהמשטרה הפדרלית נהרגו בעימותים, מסר שר הפנים של מקסיקו.

במאי האחרון הציב הנשיא אנריקה פניה נייטו גנרל מטעמו שיפקד על כוחות המשטרה והצבא במיצ'וקאן, מהמדינות האלימות במקסיקו. היתה זו תגובה להשתלטות קרטלי הסמים על חלקים נרחבים ממערכת אכיפת החוק, בזמן שניהלו מלחמות עקובות מדם בינם לבין עצמם ובינם לבין המשטרה.

מלחמות הסמים במקסיקו גבו את חייהם של יותר מ-70 אלף בני אדם מאז 2007. הנשיא פנייה נייטו, שנכנס לתפקידו בדצמבר, העמיד בראש סדר העדיפויות את הפחתת האלימות. היקף הרציחות במקסיקו ירד מעט, אולם האלימות עדיין נפוצה ברחבי המדינה ולממשלה היו עד כה הצלחות מעטות בניסיונותיה להשיב את הביטחון למדינה.

אזרחים חמושים במיצ'וקאן. מלחמת סמים משתוללת

ממשלת מקסיקו לכדה לפני יותר משבוע את מנהיג קרטל הסמים הגדול סטאס, מיגל אנחל טרבינו מוראלס. מעצרו של טרבינו מוראלס, המואשם ברצח, חטיפה ועינוי של מאות בני אדם הוא ההצלחה המשמעותית ביותר בשנים האחרונות במאבק של הרשויות במקסיקו באלימות הכנופיות במדינה. טרבינו מוראלס, בן 40, נלכד כשכוח נחתים עצר את המשאית שבה נסע בכביש עפר סמוך לעיר נואבו לרדו, הגובלת בטקסס ונחשבת לבסיס הפעולה של סטאס. מסוק צבאי עקב אחר המשאית ומוראלס נלקח למעצר עם שומר ראשו ורואה החשבון שהיה עמו. ברשותם נתפסו שני מיליון דולר ושמונה אקדחים.

מוראלס, הידוע במקסיקו בכינוי “Z-40”, נחשב לאחד משני ראשי הקרטלים החזקים במדינה. בארגונו חברים עריקים מכוחות הביטחון שהחלו לעבוד כשומרי ראש ומבריחים בתעשיית הסמים, והתפצלו ב-2010 לקרטל עצמאי שהתבסס ברחבי מקסיקו. חברי הכנופיה היו מעורבים בחלק ממעשי הזוועות הגדולים ביותר במלחמות הסמים במדינה.

מעצרו של טרווינו, הריגתו של מפקד סטאס הקודם באוקטובר, ולכידתם לא מכבר של כמה מראשי הארגון יצרו טלטלה באותם ארגוני סמים שהפילו את חיתתם על התושבים, וגרמו לנזק הגדול ביותר לתדמיתה של מקסיקו. אך איש לא משלה את עצמו שעתה, עם החלשת הארגון, ייפסק הסחר בסמים; חמושים רבים, שנכנסו ויצאו מסטאס, לא יהססו להמשיך להרוג.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

קפצנו לאליפות ישראל ב"גו" באוניברסיטה הסינית בפתח תקוה

רוצים לדעת מי יהיה מנהיג המרכז הבא? בידקו את מצב הביטקוין

"בסוף נחבק את מנסור עבאס וחבריו, אבל לא אזכה לראות את זה"

שכנה צברית הביאה לי עיתון ואמרה: "תסתכלי, דרושים". ככה התקבלתי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ