רשת "פוקס" מותקפת בשל ראיון מביך עם פרופסור מוסלמי שכתב ספר על ישו

המראיינת לורן גרין שבה והטילה ספק בזכותו של רזא אסלאן לכתוב על הנצרות - בשל דתו. המרצה השיב בתמיהה: "יש לי 4 תארים בחקר הדתות"

אריאל דניאלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אריאל דניאלי

ראיון שערכה רשת "פוקס" עם מלומד מוסלמי אמריקאי שנולד בטהרן עורר סערה בארצות הברית, והעלה האשמות מכלי תקשורת אחרים נגד ערוץ הטלוויזיה הימני על חוסר המהימנות של אנשיו ועל מה שנראה כמו התקפה אישית נגד המרואיין במסווה של ראיון עיתונאי. רזא אסלאן, פרופסור לכתיבה יוצרת ועמית מחקר בחקר הדתות, כתב ספר ביוגרפיה מעורר מחלוקת על ישוע הנוצרי ששמו "קנאי" (Zealot), והוזמן לאולפן של תוכנית רשת של "פוקס" העוסקת בדת.

הראיון שנערך בשישי האחרון הפך עד מהרה למחזה מוזר ומביך. המנחה לורן גרין חזרה ושאלה את אסלאן אם בתור אדם מוסלמי יש לו זכות לכתוב ספר על ישו. ברגעים מסוימים היא ממש הטיחה בו את עובדת דתו כהאשמה, ואמרה במפורש שיש לו דעה קדומה ברורה בנושא, ולכן האובייקטיביות שלו כאקדמאי הכותב בנושא מפוקפקת.

"אתה מוסלמי, אז למה כתבת ספר על מייסד הנצרות?", שאלה גרין, המזהה את עצמה כנוצרייה מאמינה. "כדי להיות ברור", ענה אסלאן, "אני מלומד בחקר הדתות עם ארבעה תארים, כולל אחד העוסק בברית החדשה, ואני שולט היטב ביוונית. למדתי את שורשי הנצרות במשך שני עשורים, ואני במקרה גם מוסלמי". צפו בראיון ברשת פוקס:

מאחר שלא ידעה את פרטי הביוגרפיה של המרואיין שלה, ככל הנראה, לא יכלה גרין להפריך את הנתונים שהציג לגבי התארים האקדמיים שלו. אכן, לאסלאן ארבעה תארים, תואר ראשון בלימודי דת, תואר שני בתיאולוגיה, תואר שני באומנויות ותואר דוקטור בסוציולוגיה. הוא גם מרצה ללימודי האיסלאם. עם זאת, הוא לא מחזיק בתואר ב"היסטוריה של הדתות" והוא אינו היסטוריון, כפי שהציג את עצמו.

יתר הראיון נשמע דומה לשאלה הפותחת, רק הנימה של גרין כמראיינת נעשתה תוקפנית יותר ויותר, וככל שנעשתה כעוסה יותר, כך הרבתה בטעויות עובדתיות שאסלאן הפריך בקלות. למשל, טענה גרין כי אסלאן הסתיר את היותו מוסלמי מקוראיו ומצופי תוכניות אחרות שבהן התראיין. המרצה השיב בפשטות כי עובדת היותו מוסלמי כתובה בעמוד 2 של "קנאי", וששאלתה מעידה ככל הנראה שהיא לא קראה את הספר.

באתר השמאל האמריקאי "מאת'ר ג'ונס" נכתב כי הראיון בעיקר חושף את החובבנות שבה אנשי "פוקס" מראיינים אנשים, בייחוד כשמדובר במוסלמים ובאיסלאם כנושא: "המקרה חושף את 'בעיית גוגל' של ההיסטריה הימנית: היה אפשר להימנע מהשפלות רבות כל כך אילו כמה מנחים ומגישים היו משקיעים 10 שניות ביום באתר הזה, במיוחד אם הם מראיינים בערוצים ובאתרים שרבים צופים בהם".

רזא אסלאן מתראיין בתוכניתה של לורן גרין באתר של רשת פוקסצילום: צילום מסך רשת פוקס

הכותב התראיין לאחר התקרית המוזרה ב"פוקס" באתר החדשות החברתי Reddit, והזמין את הגולשים לשאול אותו "כל מה שעל דעתם". בין היתר, השיב שהיה מוכן להתקפה מצד המראיינת, אך לא צפה כי תימשך כמעט לכל אורך הראיון. "היה רמז לבאות במאמר שלהם שבו תקפו אותי כמה ימים לפני הראיון. הנחתי שנטפל בנושא הזה בתחילה, ונעבור לדבר על הספר. רק בחצי הדרך הבנתי מה קורה". הוא הוסיף כי אינו מכיר את גרין וכי גם לא דיבר איתה לאחר הראיון, וכתב כי "הוא מרגיש רע עבורה".

כאילו הדרך שבה ניהלה גרין את הראיון לא הספיקה לה, באינטרנט כבר החלו לתקוף אותה על המוסר הכפול שגילתה בביקורת שלה כלפי אסלאן. התברר כי העיתונאית הנוצרייה כתבה לא אחת על האיסלאם, ואפילו פרסמה מאמר שנושאו היה "האם מאמיני האיסאלם נתונים בסכנת רדיקליזציה יותר ממאמיני דתות אחרות?". כלומר, לה מותר כנוצרייה לכתוב על האיסלאם, אך לאסלאן המוסלמי אסור לכתוב על הנצרות.

כותב הספר רזא אסלאן בהרצאה, בשנה שעברהצילום: Ronanoke College

הראיון נהפך לתופעת רשת בשבת לאחר שפורשם באתר "באזפיד" בכותרת הנפיצה "האם זה הראיון המביך ביותר שפוקס ניוז ערכו מעולם?". מאז נרשמו בדף מיליוני צפיות, פרופ' אסלאן זכה בעוד 5,000 עוקבים ב"טוויטר", וביום שני פרסם "ראנדום האוס", המוציא לאור של אסלאן, כי מכירות ספרו החדש "קנאי" זינקו ב-35%. בשישי היה הספר במקום השמיני בדירוג באתר אמאזון, ויומיים אחר כך הוא קפץ למקום הראשון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ