חשיפה: הסי-איי-אי עקב אחר נעם חומסקי בשנות ה-70

למרות הכחשות של שנים, נחשף כי כבר בשנות ה-70 דרשה סוכנות הביון מידע מהאף-בי-איי על מתנגד המשטר. תיק מעקב נוסף על חומסקי הושמד

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו הארץ
הארץ

במשך שנים, סוכנות הביון המרכזית בארה"ב (CIA) הכחישה כי היא ניהלה מעקב אחר נעם חומסקי, פרופ' לבלשנות ומתנגד למדיניות של ארה"ב בעשורים האחרונים. אלא שהיום חושף המגזין Foreign Policy כי לפי מסמכים של האף-בי-איי (סוכנות החקירות הפדרלית) כבר בשנות ה-70 היה ברשות הסי־איי־אי "תיק חומסקי" שכלל את חומרי המעקב אחריו.

מאז סוף שנות ה-60, בהן התנגד חומסקי בנחרצות למלחמת וייטנאם, הפך הבלשן היהודי הנודע מאוניברסיטת MIT לאחד המבקרים החריפים ביותר של מדיניות ארה"ב וישראל ברחבי העולם.

המעקב אחר חומסקי נחשף כעת בעקבות פנייה לסוכנות החקירות הפדרלית (FBI) מכוח החוק לחופש המידע (Freedom of Information Actׂ) שמאפשר לחשוף מסמכי ממשלה שהיו חסויים בעבר. במשך שנים פניותיהם של פעילים למען חופש המידע לסי-איי-אי באשר למעקב אחר פרופ' חומסקי התקבלו בתשובה אחידה ושלילית: "אין ברשותינו מסמכים שמאשרים את נושא פנייתכם".

פרופ' נעם חומסקי. התנגד למלחמת וייטנאם והיה תחת מעקבצילום: בלומברג

ואולם, כאשר נעשתה הפנייה לאף-בי-איי נחשף כי בין שתי הסוכנויות הייתה התכתבות כבר ב-1970 באשר לנסיעה של חומסקי לצפון וייטנאם. הסי-איי-אי דרש אז מהאף-בי-איי "כל מידע שניתן למצוא על חומסקי ושותפיו לנסיעה". עוד נחשף כי תיק מעקב אחר על פרופ' חומסקי הושמד על ידי הסי-איי-אי כאשר עדיין לא ידוע מי נתן את ההוראה לכך, ומתי היא התקבלה. בעבר כבר נחשף כי הסי-איי-אי ביצע "ריגול פנים" אחר אמריקאים שהתנגדו למדיניות ארה"ב בזמן מלחמת וייטנאם.

חומסקי, בן 84, פרופסור לבלשנות ולפילוסופיה, חי בשנות ה-50 כמה חודשים בקיבוץ הזורע. הוא ידוע כמבקר חריף של ישראל וגם של ארה"ב. כניסתו לישראל נאסרה ב-2010 כשביקש להרצות ברמאללה. בסדרת ראיונות שלאחר מתקפת הטרור ב-11 בספטמבר אמר חומסקי כי ארה"ב היא מדינת הטרור הגדולה בעולם, וכתב מאמר שגינה את ישראל בעקבות פרשיית המשט לעזה, בו השווה את צה"ל לפיראטים סומאליים. הוא אף חתם על עצומה שתמכה במכחיש השואה הצרפתי רובר פוריסון בשם חופש הביטוי.

ב-2010 הגיע הבלשן היהודי-אמריקאי לביקור ראשון בעזה וקרא להפסיק את המצור על הרצועה. חומסקי הגיע דרך הצד המצרי של מעבר רפיח יחד עם משלחת אקדמית שהייתה אמורה להשתתף בוועידה שהתקיימה באוניברסיטה האסלאמית בעזה. לפני שנה פרסם חומסקי מאמר באתר Alternet ובו כתב כי "אם איראן אכן נעה לכיוון מימוש יכולת נשק גרעיני - הנחה שאיננה ידועה בוודאות למודיעין האמריקאי - היא עושה זאת בהשראת האיומים של ישראל וארה"ב".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ