הוושינגטון פוסט: ארה"ב מפעילה ריגול נגדי נגד ישראל

בפרסום על תוכן מסמכים סודיים נוספים שהדליף אדוארד סנודן מסתתרת התייחסות גם לישראל: היא אחת מהמדינות שבה מתמקדת קהילת המודיעין האמריקאית

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

הוושינגטון פוסט חושף היום (חמישי) חלק נוסף מהמסמכים הסודיים אותם הדליף אדוארד סנודן, ומהם עולה כי ארצות הברית הפעילה אמצעי ריגול נגדי נגד ישראל.

מהמסמכים עולה כי סכום של כ-52.6 מיליארד דולר מתוך תקציב 2013 מופנה לעבר מאמצי ריגול ומודיעין. בסך הכל מורכב מערך המודיעין האמריקאי מ-16 סוכנויות ומעסיק 107,035 עובדים. כמו כן הם מספקים תיאור של טכנולוגיות העלית, גיוס הסוכנים ופירוט תכניות מבצעיות המוצאות כעת לפועל.

גורמים רשמיים בקהילת המודיעין של ארה"ב, כך חושפים המסמכים, מתמקדים באויבים וידידים כאחד. פקיסטן מתוארת כמטרה סוררת, ואילו מאמצי ריגול מוקדשים למטרות חשובות יותר במעלה כמו סין, רוסיה, איראן קובה וישראל.

ראש הממשלה נתניהו ונשיא ארה"ב אובמה

בעוד שממשלות איראן, רוסיה וסין מוגדרות כיעדים קשים לפריצה, צפון קוריאה מוגדרת כמעורפלת ביותר. ישנם חמישה פערים משמעותיים בהערכת המודיעין האמריקאית בכל הנוגע לתכנית הגרעין של פיונגיאנג ואילו אינה אפילו הערכה מבוססת אחת בכל הקשור בכוונותיו של מנהיגה קים ז'ונג און.

התקציר מספק מידע מפורט בכל הנוגע למאמצי קהילת המודיעין לבנות את המערך שלה מחדש באמצעות הקצאה נרחבת של משאבים בעקבות המתקפה של ה-11 בספטמבר. באותה עת הושקעו סכומי עתק של למעלה מ-500 מיליארד דולר במטרה זו.

בסך הכל מוציאה ארה"ב על מערך המודיעין שלה פי עשרה יותר מאשר על מערך ההגנה. התקציב ה"שחור" (המכונה כך כיוון שסעיפיו חסויים) מאיר בפעם הראשונה את נטל ההוצאה על המלחמות באפגניסטאן ועיראק. בשנת 2013 צפויות סוכנויות המודיעין להוציא 4.9 מיליארד דולר על מבצעים שוטפים מעבר לים.

המסמך מצביע בבירור כי צפון קוריאה מוקפת במעקב צמוד, ישנם חיישנים העוקבים אחר תנועות סיסמיות ומתקנים אשר סורקים כל עדות להקמה של מתקן גרעיני במדינה. באיראן פועלות מערכות המסוגלות לאתר ולתעד פעילות באתרי הגרעין שאינן נקלטות בידי התיעוד הלווייני. בסוריה הצליח ה-NSA לבצע ניטור של שיחות בלתי מוצפנות של בכירים בצבא.
התקציב כולל סעיף נרחב בכל הקשור למימון עבור תכניות מודיעין שמטרתן להגן מפני ריגול של מדינות זרות, זליגת מידע פנים ארגוני ומקרים של מרגלים אמריקאים שהחליטו לבגוד.

בחודש שעבר פורסם כי ארה"ב מבצעת מעקב אחרי שגרירויות ונציגויות של 38 מדינות זרות על אדמת ארה"ב, המכונות כולן "מטרות". במסמכים מתוארות בפירוט רב כל שיטות הריגול אחר כל "מטרה", החל משימוש במכשירי ציתות שמתחברים לציוד תקשורת אלקטרוני ועד התחברות לכבלי אנטנות תמסורת מיוחדות. דיווח זה הצטרף לפרסומים שחשפו כי וושינגטון ריגלה אחרי האיחוד האירופי במשרדיו בבריסל וגם אחרי נציגותו בגרמניה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ