נשארים זרים מבחירה: כ-40% מבעלי הגרין קארד לא הופכים לאזרחים

עבור אנשים רבים בעולם, קבלת דרכון אמריקאי היא כמעט בבחינת השגת יעד מקודש. אך מיליונים שרשאים לקבל אזרחות בוחרים שלא לעשות את הצעד

קירק סמפל, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קירק סמפל, ניו יורק טיימס

חייו של ג’ונתן וייסקול, מעצב גרפי איטלקי שעבר לארה”ב לפני כ‑30 שנה, מלווים בכל סממני ההצלחה שמהגר יכול להשתוקק להם: הוא השלים את לימודיו באוניברסיטה אמריקאית, יש לו חברה בינלאומית מצליחה עם שותפים במילאנו ובבייג’ינג, ויש לו בית בגריניץ’ וילאג’ שבו הוא מתגורר עם אשתו ושני ילדיו.

דבר אחד אין לו: אזרחות אמריקאית - מתוך בחירה. אף שהוא בעל גרין קארד, הוא מעולם לא טרח להגיש בקשת אזרחות, והוא גם אינו מעוניין לעשות כן. הסיבות לכך, לדבריו, קשורות לענייני זהות. “אם אקבל אזרחות אמריקאית, ארגיש פחות איטלקי”, הסביר, “ואני ממש לא מרגיש אמריקאי”.

עבור אנשים רבים בעולם, קבלת דרכון אמריקאי היא כמעט בבחינת השגת יעד מקודש, ואם יתאפשר להם להשיגו, הם ודאי לא יחמיצו את ההזדמנות. בוושינגטון התמקד הוויכוח הציבורי בסוגיית ההגירה בעיקר בשאלה אם להעניק אזרחות ל‑11 מיליון מהגרים השוהים בארה”ב בלי אישור. אולם, למרות כמיהתם של אין־ספור זרים כאן ומחוץ לארה”ב להיות אזרחים אמריקאים, וחרף הפולמוס הרגשני בשאלה מי זכאי לקבל אזרחות, יש באמריקה גם מציאות הפוכה: מיליוני בני אדם השוהים ועובדים כחוק במדינה ורשאים לקבל אזרחות, ומעדיפים שלא לעשות את הצעד הזה.

לפי אומדנים אחדים, קרוב ל‑40% מבעלי הגרין קארד בארה”ב, הנתיב הישיר לאזרחות אמריקאית, אינם מתאזרחים. רבים מתוכם היו אולי רוצים להגיש בקשת התאזרחות, אבל נרתעים מכך בגלל מחירה הגבוה, 680 דולר, או מכיוון שעליהם להפגין שליטה בסיסית בקריאת אנגלית ובכתיבה ובדיבור, אומרים פעילים למען זכויות מהגרים. בנוסף, כמה מדינות, בהן יפן, סין ואיראן, אינן מרשות לאזרחיהן להחזיק באזרחות כפולה ומקשות על החלטה אם להגיש בקשת התאזרחות.

אזרחים אמריקאים חדשים בטקס התאזרחות באוקלנד

לצדם, ישנו מגזר של בעלי גרין קארד, העונים לכל דרישות ההתאזרחות, ובהן ידיעת השפה, סכום כסף מספיק, שהייה ממושכת דיה בארה”ב, רשות ממדינות המוצא, ואפילו תעודת יושר. מה שחסר להם הוא רק הרצון להתאזרח. הם פשוט לא רוצים, או לא רוצים מספיק - ומסבירים זאת בשורה של סיבות, כמו נאמנות לארץ מוצאם, התנגדות למדיניות ממשלת ארה”ב, או סתם אדישות.

“על כריכת החוברות בנושאי הגירה מופיעה לעתים קרובות תמונה של טקס ההתאזרחות עם דגל ארה”ב וקבוצה של מהגרים מגזעים שונים”, אומר אלן הייד, מרצה לחוקי הגירה ומחבר מחקר שיצא באחרונה על תושבי הקבע שאינם מעוניינים להתאזרח. “בדרך כלל מתייחסים כמובן מאליו לכך שהמהגרים באים, נטמעים, מקבלים גרין קארד ומתאזרחים”. אולם, יש גם מהגרים שאינם רוצים להתאזרח, הוא מוסיף.

במקרה של וייסקול, שאשתו וילדיו אמריקאים, שאלת התאזרחות צפה ועולה מעת לעת. הוא אפילו מילא טפסים, אבל לא השלים את המהלך. “אין לי שם איטלקי, ולכן יש לי מעין משברון זהות. הפיכתי לאמריקאי תטשטש עוד קצת את האיטלקיות שלי”, הסביר. הוא רק מצטער על דבר אחד, שהוא אינו יכול להשתתף בהליך הבחירות, זכות המוקנית רק לאזרחי ארה”ב, למעט בבחירות מקומיות מסוימות. “פרט לכך, אין לי שום בעיה, מתייחסים כאל אזרח לכל עניין כמעט”.

תושבי קבע השוהים בארה”ב כחוק רשאים להגיש בקשת התאזרחות אחרי שעמדו בשורת דרישות, בהן שהות מינימלית בארה”ב, שברוב המקרים היא חמש שנים. בתקופה הזו יש להם זכויות וחובות כמו לאזרחים, כולל הזכות לעבוד, והם כפופים לאותן תקנות המס. מנגד לצד זכות בחירות מוגבלת או היעדר זכות כזו, נאסר על תושבי הקבע לשהות תקופות ממושכות בארץ זרה, למעט בנסיבות חריגות. לרוב הם גם אינם רשאים לעבוד במשרות ממשלתיות או לקבל סיוע ממשלתי, והם מועדים לגירוש במקרה של הפרת שורה ארוכה של חוקים.

למרת זאת, נראה שאף אחת ממגבלות אלה אינן מציקות מספיק כדי לדחוף חלק מתושבי הקבע להגיש בקשה ולהישבע אמונים. שיאונינג ואנג שנולדה בבייג’ינג ועברה לניו יורק ב‑1994. היא בעליה של חברה המפיצה מוצרים תרבותיים וחינוכיים מסין. יש לה גרין קארד, אבל לא בוער לה להתאזרח. “אני אוהבת את ניו יורק, את ארה”ב. אני אוהבת הכל פה, כולל את ההזדמנות שנותנת לי המדינה הזו”, אמרה ואנג שנישאה לאזרח גרמני. “אבל אני לא רואה שום יתרון בהתאזרחות”, הוסיפה.

בשנים האחרונות חלו תנודות במספר ההתאזרחויות בארה”ב. אחרי שיא של קרוב ל‑1.05 מיליון ב‑2008, הוא ירד כעבור שנתיים ל‑620 אלף בקירוב, והחל שוב לעלות בשנה שעברה עד ל‑757 אלף, כפי שעולה מנתונים של הממשל הפדרלי. אולם, המספרים הללו הם רק חלק זעיר מכלל בעלי זכות ההתאזרחות. מדו”ח שפורסם עולה שמתוך 13.3 מיליון בעלי גרין קארד שחיו בארה”ב בראשית 2012, קרוב ל‑8.8 מיליון היו זכאים להתאזרח.

גאי מקלאוד ואשתו הם אזרחים בריטים והורים לשני ילדים שנולדו באמריקה, אבל אין להם כל כוונה להתאזרח. כמו וייסקול, גם מקלאוד מייחס זאת לענייני זהות. “בסופו של דבר אנחנו אירופאים”, מסביר מקלאוד המתגורר ברוד איילנד. “לו היית אמריקאי שעבר לאירופה לא בתור פליט כלכלי או מדיני, היית אומר לעצמך פתאום: אני עומד להיות צרפתי?”.

אבל לעתים הסיבות ארציות יותר. קרלה גראב, אזרחית ברזילאית שעברה לארה”ב בשנת 2000, אומרת שהליך קבלת הגרין קארד שלה היה כה מייגע - לקח שלוש שנים - שהיא אינה מוכנה לחזור שוב לבניין משרד ההגירה במנהטן. “אני לא רוצה לחזור לשם עד סוף ימיי. הוא ממש עשה לי טראומה!”.

אלן דה בופור, אזרח קולומביה, בעל גרין קארד, עבר לארה”ב לפני שש שנים והתחתן עם אמריקאית. הזוג מתגורר היום בברוקלין ויש להם שני ילדים. כשגדל אלן באמריקה הלטינית, ארה”ב ורעיון האזרחות האמריקאית קסמו לו מאוד, אבל בשנים האחרונות החל לחלוק על מדיניות החוץ שלה. “כבר לא זוהר כל כך להיות אזרח ארה”ב”, אמר דה בופור, סופר העובד כמלצר במסעדה.

אזרחים אמריקאים חדשים נשבעים אמונים לחוקת ארה"ב

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

ח"כ רינאוי-זועבי ולפיד בפגישה, היום

חדשות היום, 22 במאי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

אבידר בכנסת, אתמול

המסר האמיץ של אלי אבידר

להקת BTS

מעריצות BTS? אסור לכן למחוא כפיים בהופעות

מייסדים

מוותרת על הבורסה: חברת חיזוי מזג האוויר Tomorrow.io ביטלה את הספאק

פליטים אוקראינים נוחתים בישראל, שלשום. כל אזרח אוקראיני שאינו יהודי יהיה רשאי להגיש בקשה מקוונת באתר משרד החוץ, ולהציג את האישור בעת העלייה למטוס

איך המתווה לקליטת פליטים מאוקראינה משנה את המצב ומה הביקורות עליו?

הפגנה במוסקבה

"סיקרתי הפגנות במוסקבה ונדהמתי מכמות הצעירים - עכשיו הם בהלם"