דו”ח: סבירות גבוהה של-NSA מידע על נסיבות מותו של מזכ"ל האו"ם ב-1961

נסיבות התרסקות מטוסו של הדיפלומט השוודי דאג המרשלד באפריקה נותרו עלומות. ועדה של האו"ם סבורה שלמודיעין האמריקאי יש “ראיות מכריעות”

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

ועדה שבחנה את נסיבות מותו של מזכ”ל האו”ם לשעבר, דאג המרשלד, בהתרסקות מטוס לפני יותר מ-50 שנה ממליצה לאו”ם לפתוח מחדש את החקירה הרשמית על נסיבות המוות. בדו”ח הוועדה נכתב בין היתר כי הסוכנות האמריקנית לביטחון לאומי (NSA) מחזיקה בסבירות גבוהה ביותר ב”ראיות מכריעות” שעשויות לשפוך אור על תעלומת מותו של הדיפלומט השוודי.

המרשלד מת בספטמבר 1961 בהתרסקות מטוסו בשמי זמביה, בעת שעשה דרכו לקונגו לפגישה עם פוליטיקאי מקומי. מתוקף תפקידו, המרשלד עסק רבות באותם ימים במציאת פשרה לסכסוך בין ממשלת קונגו לבין למחוז קטנגה בסוגיית השליטה על אוצרות הטבע באזור. בהתרסקות נהרגו כל 16 הנוסעים ואנשי הצוות. שלוש חקירות נפרדות להבנת נסיבות ההתרסקות כשלו, וגם חקירת האו”ם בנושא, כשנה לאחר ההתרסקות, לא הניבה תוצאות חד משמעיות. עם זאת, היא לא שללה את האופציה שהמטוס הופל או הותקף.

מהדו”ח החדש עולה כי בסמוך לזמן ההתרסקות ניתן היה לאשר או להפריך את הטענה כי המטוס הופל או הוסט ממסלולו. עוד נכתב במסמך כי ה-NSA ניטרה באופן קבוע תשדורות רדיו באזור ההתרסקות וכי ישנה “סבירות גבוהה ביותר” שבידי הסוכנות, ואולי אף בידי סוכנות הביון המרכזית (CIA), קיימות הקלטות בעניין. “הקלטות אותנטיות של תשדורות הרדיו מתא הטייס, אם יימצאו, יוכלו לספק הוכחות מכריעות למה שקרה למטוס”, נכתב בדו”ח, “מותו של המרשלד היה אירוע בעל חשיבות עולמית, והן ההיסטוריה והן הצדק דורשות שהעניין ייבדק”.

זירת התרסקות מטוסו של המרשלד בזמביה

הוועדה ציינה כי בקשה שהגישה לארכיון ה-NSA בדרישה לחשוף מידע הקשור לנסיבות מותו של המרשלד נדחתה בטענה לפגיעה בביטחון הלאומי, וכעת מחכים בוועדה לתוצאות הערעור שהגישה.

המסתורין סביב נסיבות מותו של המרשלד הפך את המקרה לקרקע פורייה עבור תיאוריות קונספירציה שונות. רבות מהן קושרות את בריטניה וארה”ב למקרה מכיוון שלא היו מרוצות ממדיניותו של המרשלד להעניק למדינות האפריקאיות עצמאות רבה יותר.

דאג המרשלד

ב-1998 חשף הארכיבישוף הדרום־אפריקאי דזמונד טוטו מסמכים לפיהם סוכנים דרום־אפריקאים, בשיתוף כוחות בריטיים ואמריקניים, הטמינו מטען חבלה במטוס וזה התפוצץ זמן קצר לפני הנחיתה. ב-2005 סיפר איש או”ם נורווגי שהיה הראשון לראות את גופתו של המרשלד לאחר מותו, כי פצע הירייה בראשו של מזכ”ל האו”ם טושטש במכוון בתמונות שפורסמו לאחר התאונה. הגורם הנורווגי אף טען כי המרשלד שרד את ההתרסקות וניסה להתרחק משרידי המטוס. יצויין כי לאף אחת מהתיאוריות או הטענות למזימה שהובילה להתרסקות אין אישור או הוכחות רשמיות.

המרשלד נולד בשנת 1905 בעיר יונקופינג למשפחה אמידה ונחשב לאחד ממניחי היסודות לעיצובה של שוודיה כמדינת רווחה. בגיל 36 מונה לנגיד הבנק המרכזי של שוודיה ועד לבחירתו לתפקיד מזכ”ל האו”ם שימש יועץ כלכלי לממשלת שוודיה וכסגן שר החוץ. ב-1951 התמנה המרשלד לסגן יו”ר המשלחת השוודית לעצרת הכללית של האו”ם ושנתיים לאחר מכן נבחר למזכ”ל האו”ם. לאחר מותו, תואר המרשלד על ידי נשיא ארה”ב דאז, ג’ון קנדי, כ”מדינאי הגדול ביותר של המאה”. בשנת 1961 זכה המרשלד בפרס נובל לשלום והיה לאדם היחיד בהיסטוריה שקיבל פרס זה לאחר מותו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

הפגנה למען זכות ההפלה בתל אביב, ב-1978. לאורך השנים נמתחה ביקורת חריפה על פעילותן של הוועדות

בוויכוח על ההפלות בישראל ידם של השמרנים תמיד על העליונה

כריך "אומלט אנד צ'יז" של "סלין פרייטאג בייגל"

קשה להבחין בדוכן הזה, שמצליח להוסיף רוח כל כך נדרשת לשינקין

בראד פיט למגזין הגברים GQ. מה השתבש?

גופה? בובת שעווה? הרשת תוהה מה עולל מגזין GQ לבראד פיט

יאיר לפיד בלשכתו בתל-אביב. צעירים וימנים מתונים במרכז הקמפיין

מול מכונת הרעל של נתניהו, זה מה שלפיד צריך לעשות

המכללה האקדמית הדסה בירושלים, ב-2020. לדברי פרופ' חנה הרצוג, "נשים הן הנפגעות העיקריות מהתקנונים"

במסלולים לחרדים במוסדות אקדמיים דורשים מנשים לבוש צנוע

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ