ההתחממות בין ארה"ב לאיראן מקרבת בין ישראל למדינות המפרץ הפרסי

לצד ירושלים, גם סעודיה ומדינות המפרץ חוששות כי עסקה אמריקאית־איראנית תבוא על חשבונן. פקיד ישראלי בכיר: "במפרץ - הם ממש עושים במכנסיים”

ברק רביד, וושינגטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד, וושינגטון

ביום חמישי, בשעה ששר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי נפגש בשולי העצרת הכללית של האו"ם בניו יורק עם עמיתו האיראני ג'וואד זריף, פנה דיפלומט סעודי לעמיתו הישראלי. "מה קורה פה?", שאל. בשבוע האחרון התקיימו שיחות דומות בין דיפלומטים ישראלים בכירים לעמיתיהם מאיחוד האמירויות, ירדן ומדינות סוניות נוספות במפרץ. פקיד ישראלי בכיר, שביקש לשמור על עילום שם, ציין שהמסר בשיחות דומה וכך גם תחושת החרדה מצד בני השיח הערבים.

"כל הממשלות במדינות הסוניות המתונות, במיוחד במפרץ, מאוד מודאגות מההתחממות בין ארה"ב לבין איראן", אמר הבכיר. "הם חוששים שעסקה אמריקאית־איראנית תבוא על חשבונם. לא רק בירושלים יש לחץ, אלא גם במפרץ - הם ממש עושים במכנסיים".

הבכיר ציין כי המסרים המודאגים שנשלחים לבית הלבן בעניין אינם מגיעים רק מירושלים אלא גם - ואולי בעיקר - מסעודיה ואיחוד האמירויות. לדבריו, שגריר סעודיה בוושינגטון, עאדל ג'ובייר, ניהל בימים האחרונים שיחות קשות עם בכירים אמריקאים וביקש הבהרות על עמדת ארה"ב כלפי איראן. הנושא גם עמד במוקד הפגישות בין קרי לשרי החוץ של איחוד האמירויות, מצרים, ירדן וכווית בימים האחרונים. השרים הערבים הזהירו, בדומה לראש הממשלה בנימין נתניהו, מפני נפילה אמריקאית במלכודת דבש איראנית.

קרי ושר החוץ של האמירויות, בשבוע שעבר בניו יורק

לישראל ולמדינות המפרץ כמו סעודיה, איחוד האמירויות ובחריין וכן לירדן ולמצרים - היו מאז ומתמיד אינטרסים משותפים בכל הנוגע לבלימת תוכנית הגרעין האיראנית. אולם, מאז כניסתו של חסן רוחאני לתפקיד נשיא איראן, המגעים וחילופי המסרים בין ישראל מדינות ערב בנושא הפכו תכופים ואינטימיים יותר.

כמה ימים לפני הפגישה בין קרי וזריף ושיחת הטלפון בין אובמה לרוחאני, התקיימה ארוחת ערב סגורה במכון בינלאומי לשלום (IPI) בניו יורק. מסביב לשולחן ישבו כ–40 בכירים מרחבי העולם ובהם שרת המשפטים ציפי לבני, לצד שרי החוץ של טורקיה, קטאר, מרוקו, כווית, ירדן, מצרים, עיראק ומזכ"ל הליגה הערבית. אחרי הרצאה של ביל ומלינדה גייטס, הגיע תורה של סקירה על תהליך השלום הישראלי־פלסטיני מפי לבני, בכיר אש"ף יאסר עבד־רבה והשליח האמריקאי מרטין אינדיק.

אף אחד מהשרים הערבים לא תקף את ישראל ואיש לא עזב כשגילה שנציגה בכירה של ישראל יושבת לצידו. להיפך. כולם הביעו עניין ורצו לשמוע. כשהתחיל הדיון הפתוח הנושא העיקרי שעלה על השולחן היה איראן.

על אף שהמו"מ לא הניב עד כה כל פריצת דרך, כאשר מתנהלות שיחות ויש לפחות תחושה של הפשרה, קל יותר למדינות ערב לנהל מגעים - גלויים וסמויים - עם ישראל. "יש לכך חשיבות אסטרטגית", אמר פקיד בכיר בירושלים. "כאשר יש התקדמות בנושא הפלסטיני, האינטרסים המשותפים שלנו עם מדינות ערב בנושא האיראני יכולים לבוא לידי ביטוי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ