קרקס בקראקס |

ליצן בנעליים גדולות מדי

הבדיחות ותיאוריות הקשר של הוגו צ’אבס יוצאות נלעגות מפי יורשו, כעת כשמתחוור שניקולס מדורו הוא רק העתק חיוור של "הקומנדנטה"

שלמה פפירבלט, כתב "הארץ" באמריקה הלטינית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלמה פפירבלט, כתב "הארץ" באמריקה הלטינית

הפוליטיקה של הימים האלה בוונצואלה נראית כאילו כותב אותה תסריטאי מטורף. סיפור רודף סיפור, וכל אחד מהם הזוי מקודמו. לפני ימים אחדים חשף הנשיא ניקולס מדורו בנאום פומבי כי חשף מזימה "שטנית" חדשה של "האופוזיציה הצהובה הפאשיסטית". מדובר בסרטון שהועלה ליוטיוב, ובו נשמע קולו של הנשיא צ'אבס, מספר בשיחת טלפון "ממכשיר שהוברח אליי" כי הוא לא מת, אלא נחטף ומוחזק במקום מסתור על ידי ממשלת ונצואלה.

הסרטון Chávez está vivo septiembre 2013 (צ'אבס חי ספטמבר 2013) הוא כמובן בדיחה, ומדובר בקולו של חקיין, ובודדים צפו בו עד שהנשיא מדורו גייס אותו לככב במזימה נוספת נגדו, ואף מצא במדויק מי אחראי לו – חואן חוסה רנדון, פרסומאי שעובד עבור האופוזיציה ומנהיגה קפרילס רדונסקי. מאז, אגב, הוא זכה למאות אלפי צפיות.

נדמה כי הכל כשר על מנת להסיט את תשומת הלב מבעיות הפנים. מגירוש דיפלומטים אמריקאים ועד חשיפת מזימות נכלוליות נגד הממשלה. נאמני השלטון נקראו לסייע במאבק הזה, וקו טלפון חם נפתח: 0-800-SABOTAJE – להודעות אנונימיות על ניסיונות "חבלה". פחות מחצי שנה חלפה מהשבעתו של מדורו לנשיא, ומאז הוא הודיע בנאומים פומביים על 11 ניסיונות להתנקש בחייו, שבכולם מעורבים אמריקאים ואנשי אופוזיציה. בכל פעם הוא מבטיח כי יש בידיו הוכחות חותכות ומידע מודיעיני מבוסס, וכמה פעמים גם נעצרו "מתנקשים" שהיו בדרכם לביצוע המעשה, חמושים ומצוידים בצילום של הנשיא, כלשון ההודעה.

מדורו ואשתו סיליה פלורס עולים לקברו של הוגו צ’אבס בחודש שעבר בטקס לציון חמישה חודשים למותו צילום: רויטרסצילום: REUTERS

הפעם האחרונה היתה בשבוע שעבר, בזמן שמדורו, רעייתו, בנה מנישואיה הראשונים, ילדיהם, נכדיהם, קרובי משפחה וחברים טובים, בסך הכל 95 נוסעים, שבו מביקור רשמי בסין, ועצרו לחניית ביניים בקנדה בדרכם לניו יורק, לעצרת הכללית של האו"ם. במפתיע, המטוס המריא, אך לא לניו יורק – כי אם חזרה לוונצואלה.

בנאום למחרת במפעל להרכבת מכונות סיפר מדורו כי השינוי בתוכנית היה פרי מידע שהגיע אליו על "פרובוקציות" המתוכננות כלפיו בארה"ב, עד כדי "סיכון גופי וחיי". השבוע חשפו עיתונים בקראקאס את מה שנראית הסיבה האמיתית לשינוי: מטוס האיירבוס הנשיאותי, שנרכש ב-80 מיליון דולר לפני שנים מספר, נמצא בתיקונים כבר חודשים רבים. לכן, לצורך הנסיעה לסין נחכר מטוס של חברת התעופה הקובנית. אולם, ברגע האחרון לחצו אנשי החברה – שחששו כי שלטונות ארה"ב יעקלו את המטוס בגלל תביעות מהעבר של גולים קובניים - לבטל את הטיסה.

נדמה שמדורו הולך לאיבוד בנעליו הגדולות של צ'אבס. מה שהיה מלהיב וסוחף המונים אצל הוגו צ'אבס נראה מגוחך בגרסה של ניקולאס מדורו. את ההתרסה נגד האימפריאליזם והקפיטליזם שצ'אבס הפך לדגל שאחריו הלכו מדינות נוספות באמריקה הלטינית, הופך מדורו לקומדיה. ההופעות הפומביות והנאומים הבלתי פוסקים של צ'אבס בטלוויזיה היו תמיד ההצגה הכי טובה בעיר, ואילו אצל מדורו הם יוצרים לעתים קרובות גלי בדיחות על חשבונו, כשהוא נכשל בלשונו או מפליג למחוזות הדמיון.

זכור במיוחד הקטע שבו צייץ כציפור, בעודו מסביר כי זהו קודמו בתפקיד בא אליו כבעל כנף ללחוש עצות טובות על אזנו. אולם, השיא היה בנאום אחר שנשא זה מכבר. מדורו הטיף לפועלי הייצור במדינה, וטען כי המחסור במצרכים ייפתר אם "תעבדו קשה יותר ותייצרו כפול – בדיוק כמו בנס של ישו, שהכפיל את מספר הזרגים, סליחה את מספר הדגים..." (בספרדית, penes לעומת peces).

פברואר 2013 - מדורו ביום השנה לציון ניסיון ההפיכה הכושל של צ'אבס ב-1992

בקרב מנהיגי ALBA – ברית המדינות הסוציאליסטיות המהפכניות שהקים צ'אבס - אין בינתיים שינוי כלפי חוץ ביחס לנשיא ונצואלה, אך בשיחות רקע ומאחורי הקלעים נראה כי שוררת דאגה. דיפלומט של מדינה חברה אמר השבוע: "הבעיה היא לא רק הכלכלה והשפע הרב שוונצואלה הרעיפה על ידידותיה בכסף ובנפט מסובסד. צ'אבס היה גיבור ביבשת, שהצליח להזיז מצביעים בקרב השכבות החלשות גם במדינות אחרות, ולהביא אותם לתמוך במועמדים מהפכנים. נראה שזה נגמר".

למרות הפספוסים של העומד בראש, נראה שהשינוי בתפיסה את ונצואלה קשור קודם כל לכלכלה. הרפורמות החברתיות הגדולות של הממשלה הסוציאליסטית בשנים האחרונות בתחומי השיכון, החקלאות וההשכלה לטובת בני המעמדות הנמוכים, עלו ועולות כסף רב. האידיאולוגיה שהביאה להלאמת מאות מפעלים ולגירוש חברות זרות לא הצליחה למצוא מנהלים טובים במקום אלה שסולקו.

מה שקרה הוא בדיוק ההיפך, מקורבים למפלגה ולמשפחות הבכירים תפסו את המקומות הללו, והדבר הוביל לירידה בייצור ולשחיתות. הביורוקרטיה הממשלתית, שעם הזמן החלה להיות מזוהה לחלוטין עם מפלגת השלטון, הביאה לשיאים של סחבת בכל נושא, ובלמה אפשרויות של יזמות ושל צמיחה.

זאת ועוד, הכל קפא בחודשים שבהם היה הנשיא הוגו צ'אבס מאושפז בקובה, גוסס במציאות אך צפוי לשוב "בקרוב מאוד" לתפקידו, על פי ההודעות הרשמיות. איש מחבורת השלטון לא העז להיות זה שמחליט. איש לא רצה להוביל מחשש שהנשיא אכן יחזור, וכעסו יתעורר על מי שביקש לרשת אותו בחייו. המבנה הבעייתי של הכלכלה ושל הממשל במדינה לא היה יכול להרשות לעצמו קיפאון שכזה.

אולם, ונצואלה אינה מדינה במשבר מהסוג הרגיל. כפי שהגדיר זאת הכלכלן לואיס ויסנט לאון, בעל חברת הסקרים "דטאנליסיס" שבקראקאס בריאיון לעיתון פייננשל טיימס: "נקודת השבירה של ונצואלה זזה כל הזמן, כי למדינה יש הכנסות נפט. מה שהממשלה זורקת לרוח אתמול, זרם המזומנים של מחר מכסה". אכן, ההכנסות הללו נאמדות ב-100 מיליארד דולר בכל שנה, אך הן שוקעות בניהול כושל של המדיניות הכלכלית ובמערבולת אינפלציה, שבאופן רשמי הקצב שלה הוא כ-45% בשנה, אך מומחים טוענים כי המספרים מוטים ומדובר במספר הקרוב יותר ל‑100%.

ויקטור סלמרון, בעל הטור הכלכלי בעיתון "אל אוניברסל", כתב בשבוע שעבר על חמשת החודשים של כהונת מדורו: "הבעיה האמיתית שלנו היא שהזמן חולף, ולא מקבלים שם החלטות כיצד לתקן את המצב. בזמן הזה המטבע איבד 100% מערכו, הוצאות הממשלה עולות ב‑15% על ההכנסה הלאומית, והבנק המרכזי מדפיס כסף כל הזמן. נדמה שממתינים לחודש דצמבר, והתקווה היא שאנחנו לא נטבע לפני כן".

בדצמבר הקרוב ייערכו ברחבי ונצואלה הבחירות המקומיות. משקיפים רואים בהצבעה המתקרבת מבחן חשוב ראשון של המפלגה הסוציאליסטית בעידן שאחרי הוגו צ'אבס, והחשש בממשל בקראקאס הוא שהתוצאות יהפכו לסוג של הצבעת אי־אמון בנשיא מדורו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ