המתקפות שחשפו את כוחו וחולשתו של המאבק האמריקאי בטרור

שתי הפשיטות שערכו הכוחות של ארה"ב באפריקה - אחת הצליחה ואחת נכשלה - ממחישות אתגרי ההערכה המחודשת של איומי הטרור

פיטר בייקר ודייוויד סנגר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פיטר בייקר ודייוויד סנגר, ניו יורק טיימס

ארבע מכוניות שטח ששמשותיהן כהות הגיעו בשבת לשכונה האמידה בטריפולי, ברגע שבו שב מנהיג אל־קאעדה לביתו מתפילות הבוקר. רעייתו שעקבה דרך החלון אחר המתרחש, ראתה איך כמה גברים חמושים, חלקם רעולים וחלקם לא - מרסקים את חלון מכוניתו. בתוך דקות הם נעלמו מהמקום, יחד עם אחד האנשים הכי מבוקשים באמריקה, החשוד במעורבות בפיגועים נגד שגרירויות ארה”ב בקניה ובטנזניה ב–1998.

במרחק של כ–4,800 ק”מ משם, הגיחו מהים כמעט באותה עת אנשי קומנדו אמריקאים מיחידת העלית “אריות הים”, זו שהרגה את אוסמה בן־לאדן, ופשטו על וילה בסומליה כדי ללכוד אדם אחר הנמצא בראש רשימת המבוקשים של ארה”ב. ואולם במקרה זה נתקלו החיילים במטחי אש בלתי פוסקים, שאילצו אותם לסגת מהמקום בידים ריקות.

פרק אחרון זה במערכה שמנהל הנשיא ברק אובמה נגד אל־קאעדה והארגונים המסונפים לו, מביא את סיפורן של שתי פשיטות, אחת שהצליחה ואחרת שנכשלה. לכידתו של נזי עבד אל־חמד אל־רוקאי, המוכר יותר בשמו אבו אנאס אל־ליבי, בטריפולי שבה חי בגלוי, היתה בבחינת הצלחה שלה ייחלו בארה”ב כבר זמן רב. לעומת זאת, כישלון הפעולה בסומליה חשפה את מגבלות כוחה של אמריקה במאבקה בטרור, גם כשמשתתפים בה אנשי היחידות המובחרות ביותר.

בניו של אבו אנאס מצביעים על המקום בו נחטף, אתמולצילום: אי-אף-פי

בעקבות הפעולה המוצלחת לחיסולו של בן־לאדן בפקיסטאן בידי יחידת אריות היום, אמריקאים רבים התרגלו לכך שידם של הכוחות המיוחדים של ארה”ב תמיד על העליונה, ואף החלו לראות במבצעיהם תחליף לפעולות צבאיות רחבות ממדים, כמו אלה שאפייני במשך שנים רבות את הלוחמה בעיראק ובאפגניסטאן. התוצאות המנוגדות בשתי פינות של אפריקה הצפונית בסוף השבוע, הן בבחינת תזכורת לכך שכל צורה של לחימה כרוכה באי־ודאות ובסכנה.

אובמה, שאישר את שני המבצעים, לא הגיב עליהם לפי שעה. ואולם מקורות בממשל הודו שהמבצע בסומליה השתבש. “הוא לא השיג את מטרתו”, אמר אחד המקורות שביקש לשמור על עילום שם, “הבחורים מנסים לברר עכשיו למה זה קרה, ויש מידה לא קטנה של בלבול”.

אנשי צבא ותיקים אומרים שהתוצאות המנוגדות משקפות את האתגרים המורכבים של המערכה נגד הטרור. “קשה להעלות על הדעת משימה סבוכה יותר מפשיטה ימית וקרקעית משולבת בשטח שבו יש לאויב אחיזה עמוקה”, אומר גנרל בדימוס קרטר האם. אף שרק אחד משני המבוקשים נתפס, הרי שאף חייל אמריקאי לא נפגע בפשיטות. “האמת היא שאין דבר כזה הצלחה של מאה אחוזים, חוץ מאשר בסרטים”, אמר מקור אחר שביקש להישאר בעילום שם.

שתי הפשיטות בוצעו בתקופה שבה אובמה פועל להסגת הכוחות מאפגניסטאן ולהעברת משקל הכובד משימוש במל”טים, שאפיין את מלחמתה של ארה”ב בטרור בימי נשיאותו. צמד הפעולות בחופי אפריקה, שבוצעו כמעט בו זמנית, מעידות גם על התמורות הגיאוגרפיות באיומי הטרור, הנודדים ממוקדיו במזרח־התיכון ודרום־אסיה. הן גם עשויות להוות תקדים, מאחר שארה”ב הבהירה שאינה בוטחת בשירותי הביטחון של לוב.

“דומה שזו הפעולה הצבאית החד־צדדית הראשונה ללכידת חשוד בטרור הנעשית מחוץ לאזורי מלחמה, או באזורים בלתי־יציבים שלטונית כמו בסומליה”, אמר ג’רמי באש, בכיר לשעבר בפנטגון ובסי־איי־אי בממשל אובמה. להערכת באש, ייתכן שגורמים בממשלת לוב ידעו מראש על הפעולה, למרות מחאתה הרשמית של טריפולי אתמול. “ואולם האינטרסים שלנו ושלהם לא תמוד חופפים ועלינו לפעול לפעמים בעצמנו משום שאין להם הרצון או היכולת, או שניהם”, אמר.

בכירים במשרד החוץ של ארה”ב הביעו התנגדות לפעולות כאלה בטענה שערכן האסטרטגי זניח, ותהו אם ארגון א־שבאב בסומליה, שלו מייחסים את הפיגוע בקניון בניירובי בחודש שעבר שבו נהגו עשרות בני אדם, אינו אלא בבחינת מטרד אזורי ותו לא. במערכה נגד הארגון, הסתמך עד כה הממשל על כוחות ממדינות אפריקאיות אחרות. ואולם בעקבות הפיגוע בניירובי בחודש שעבר, החל לערוך בחינה מחודשת של כוחו של ארגון א־שבאב לזרוע כאוס גם מחוץ לגבולותיה של סומליה. בסרטון - כתבת פרופיל של רשת EuroNews על ארגון א-שבאב.

מבחינה דיפלומטית, ההחלטה לערוך את הפשיטה בסומליה היתה קלה יותר מזו על הפשיטה בטריפולי. “החשש בלוב, שבה יש ממשלה חדשה ובלתי יציבה, היה שונה וממשי. היה עלינו לשקול את הסיכונים והסיכוים לממשלה ולבטחון אנשינו בשטח”, אמר גורם בממשל.

ממשל אובמה מבקש להביא לדין גם את האחראים לפיגוע הקטלני בבנגאזי, שבו נהרג לפני שנה שגריר ארה”ב בלוב כריסטופר סטיבנס, ועמו שלושה בני אדם נוספים. כמה ממקטרגי היוזמה תוהים מדוע הדבר לא התבצע במסגרת הפעולה אתמול. “אם שמנו את ידנו על אבו אנאס, מדוע לא שמנו אותה גם על אלה שפעלו בבנגאזי?”, תהה פיטר קינג, חבר פרלמנט רפובליקאי מניו יורק, בתוכנית “מול פני האומה” של רשת סי־בי־אס, “אנחנו יודעים היכן הם, וזה זמן מה שהם מסתובבים בגלוי כמעט”.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

ח"כ רינאוי-זועבי ולפיד בפגישה, היום

חדשות היום, 22 במאי

בית החולים איכילוב, ב-2021

משרד הבריאות: הגבר שאושפז באיכילוב אומת כחולה באבעבועות הקוף

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

אבידר בכנסת, אתמול

המסר האמיץ של אלי אבידר

להקת BTS

מעריצות BTS? אסור לכן למחוא כפיים בהופעות

מייסדים

מוותרת על הבורסה: חברת חיזוי מזג האוויר Tomorrow.io ביטלה את הספאק

פליטים אוקראינים נוחתים בישראל, שלשום. כל אזרח אוקראיני שאינו יהודי יהיה רשאי להגיש בקשה מקוונת באתר משרד החוץ, ולהציג את האישור בעת העלייה למטוס

איך המתווה לקליטת פליטים מאוקראינה משנה את המצב ומה הביקורות עליו?

הפגנה במוסקבה

"סיקרתי הפגנות במוסקבה ונדהמתי מכמות הצעירים - עכשיו הם בהלם"