סיבוב שני במערכות הבחירות לנשיאות בקוסטה ריקה ובאל־סלבדור

בקוסטה ריקה מסתמן כי הסוציאל-דמוקרטים ידיחו את מפלגת המרכז מארמון הנשיאות, אם יגבשו גוש חוסם לקראת ההצבעה בחודש אפריל

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו רויטרס
רויטרס

סיבוב שני יתקיים במערכות הבחירות לנשיאות בקוסטה ריקה ובאל־סלבדור, וזאת אחרי שסיבוב ההצבעה הראשון שהתקיים אתמול (ראשון) הסתיים מבלי שאיש מהמתמודדים הצליח להשיג רוב גורף.

מספירה חלקית בקוסטה ריקה עולה כי מסתמנת חזית שמאל חזקה: מועמד המפלגה הסוציאל־דמוקרטית, לואיס גיירמו סוליס, שניהל קמפיין שבמרכזו המאבק בשחיתות, זכה ל-30.8% מפתקי ההצבעה ויחד עם חוסה מאריה ויז'לטה, שהגיע למקום השלישי עם 17.2%, הוא צפוי להציב גוש חוסם חזק לקראת הסיבוב השני שיתקיים באפריל. בטווח נמצא מועמד מפלגת השלטון המרכזית, ג'וני אראג'ה שזכה ל-29.7%.

סוליס, שהחזיק במשך שנים בתפקידים במשרד החוץ של קוסטה ריקה אך מעולם לא נבחר למשרה ציבורית, הוביל קמפיין נגד השחיתות שבמרכזו עומדות השערוריות שאפיינו את שלטון הנשיאה היוצאת, לאורה צ'ינצ'ילה. הוא גם הבטיח שיפור משמעותי בתשתיות ורפורמות במערכת הבריאות. "קוסטה ריקה - הגיע העת. מחוף לחוף, הגל שלנו הפך לצונאמי גדול שמוחק את הפוליטיקה המסורתית לתמיד", אמר סוליס בפני נאמניו בבירה סאן חוסה.

לואיס גיירמו סוליס בנאום הניצחון שלו. קמפיין נגד שחיתות הנשיאה היוצאת

את הקמפיין של ויז'לטה, עורך דין בן 36, חבר הקונגרס היחיד מטעם מפלגת "החזית הרחבה" ואדם חד לשון ואמיץ, ליווה מסע הפחדה מפני השתלטות השמאל על קוסטה ריקה וזאת אחרי דברי ההספד החמים שהשמיע אחרי מותו של הוגו צ'אבס. ויז'לטה גם אינו מסתיר את הערצתו לפידל קסטרו ותוכניותיו לרפורמות מרחיקות לכת בכל הקשור לזכויות החלשים בחברה והטלת מסים על העשירים עשו אותו לעוף מוזר בנוף הפוליטי של קוסטה ריקה. אלא שהתרחבות הפערים בין עניים לבין בעלי היכולת במדינה המרכז־אמריקאית הופכים אותו ללשון מאזניים בסיבוב השני.

גם באל־סלבדור הקטנה יתקיים סיבוב שני בבחירות לנשיאות בין מועמד מפלגת השמאל השלטון, סלבדור סאנצ'ס סרן, לבין מועמד מפלגת הימין המסורתי "ארנה", נורמן קיחנו. מתוצאות חלקיות שהתפרסמו לפנות בוקר עולה כי סרן, שמכהן כיום כסגן הנשיא ופיקד בעבר על כוחות הגרילה שנאבקו באוליגרכיית בעלי ההון בתקופת מלחמת האזרחים שהשתוללה באל־סלבדור עד לפני שני עשורים, זכה ל-49% והחמיץ באחוז אחד בלבד את הרף לניצחון גורף. קיחנו, רופא שיניים במקצועו, זכה ל-39% מקולות הבוחרים. הסיבוב השני צפוי להתקיים ב-9 במארס.

סלבדור סאנצ'ס סרן. החמיץ באחוז את הרוב הגורף

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ