נשיא ונצואלה: מעוניין לפתוח בדיאלוג עם ארה"ב

על רקע המהומות המתגברות בארצו, ניקולס מדורו הזמין את מקבילו האמריקאי לדיון שמטרתו "לשים את האמת על השולחן"

אי-פי
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אי-פי
רויטרס

נשיא ונצואלה, ניקולאס מדורו, הזמין את נשיא ארה"ב, ברק אובמה, לדון עמו בדרכים לסיים את המחלוקות בין שתי המדינות. מדורו אמר כי פגישה כזו "תסייע לשים את האמת על השולחן". במסיבת עיתונאים בשישי קרא מדורו לדיאלוג בין ונצואלה לארה"ב בדרג גבוה. "השיחות יהיו קשות ומסובכות עד שהממשל האמריקאי יקבל את האוטונומיה והעצמאות המלאה של אמריקה הלטינית", אמר הנשיא.

ביום שישי גינה שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, את התגובה הממשלתית של ונצואלה להפגנות, ואמר "לא כך דמוקרטיות מתנהגות". "אני קורא לממשלה ונצאולה להפסיק את מאמציה לחנוק את המחאה באמצעות כוח ולכבד זכויות אדם בסיסיות", אמר קרי הוסיף: "הפתרון לבעיות של ונצואלה יכול להגיע אך ורק מדיאלוג עם אזרחי ונצואלה, דיאלוג פתוח וחופשי באווירה של כבוד הדדי". לפני כשבוע גירשה ונצואלה שלושה דיפלומטים אמריקאים לאחר שטענה כי הם נפגשו עם נציגי ארגונים המזוהים עם האופוזיציה.

מדורו מאשים ארגונים שמרניים וכלי תקשורת אמריקאים במזימה להדחת ממשלתו. בסוף השבוע ביטלה ונצואלה את תעודות העיתונאי של כתבי רשת סי-אן-אן שמדווחים על המשבר במדינה. לפחות שמונה בני אדם נהרגו מאז החלו המהומות ולפחות 120 נפצעו. ממשלת ונצואלה טוענת כי המפגינים לוקחים חלק בניסיון הפיכה. מדורו איים בעבר לפעול נגד רשת סי-אן-אן אם לא תפסיק את "הסיקור העוין", כלשונו. "לא אקבל מלחמת תעמולה נגד ונצואלה. אם הם לא יתקנו את דבריהם, שייצאו מוונצואלה".

הפגנת תמיכה במפגינים בוונאצולה, מול בניין האו"ם בז'נבה

אחת משני העיתונאים שאישורי העבודה שלהם נשללו, פטרישיה ג'ניוט, טענה כי הוטרדה על ידי פקידים מקומיים כשעזבה את המדינה. בהודעה מטעם סי-אן-אן, נכתב כי הרשת עדיין נמצאת במגעים עם הרשויות בוונצואלה. "אנחנו מקווים שהממשלה תשקול שנית את החלטתה. בינתיים, אנחנו נמשיך לסקר את האירועים בוונצואלה באופן הוגן, מדויק ומאוזן", לשון ההצהרה.

מאז בחירתו של מדורו באפריל שעבר לנשיאות ברוב דחוק, העמיק המשבר הפוליטי שבו נתונה ונצואלה והמדינה במשבר כלכלי עמוק הכולל מחסור חמור במוצרי ושירותי בסיס. אנריקה קפרילס, שהתמודד נגד מדורו בבחירות האחרונות, ומנהיגי אופוזיציה אחרים, קראו לתושבים לצאת לרחובות בשבת להפגנות נגד האלימות. "מה הממשלה רוצה, מלחמת אזרחים?", אמר קפרילס במסיבת עיתונאים.

ביום שישי פורסם כי מנהיג המחאה הכלוא, לאופולדו לופס, קרא לתומכיו להמשיך במחאה ולצאת לרחובות. בפתק שהעביר לופס לאשתו כשביקרה אותו בכלא והופץ במהירות ברשתות החברתיות, כתב מנהיג המחאה כי ההפגנות צריכות להמשיך ביתר שאת. "אני בסדר, אני מבקש מכם לא לוותר, אני לא אוותר", כתב לופס מכלא קראקס. "מהנוער, מהמוחים, אני מבקש להישאר יציבים וחזקים מול האלימות, מאורגנים וממושמעים. זהו המאבק של כולנו".

מפגינים נגד הנשיא בסאן כריסטובל

עוד דווח שלשום כי צבא ונצואלה מתכנן לשלוח גדודים נוספים לאזור הגבול, שם המחאה עזה במיוחד. שר הפנים, מיגל רודריגס טורס, אמר כי אחד הגדודים יוצב במדינת המחוז טצ'ירה, במערב המדינה, שגובלת בקולומביה. עקב העימותים בין המפגינים לכוחות הביטחון, בירתה של מדינת המחוז, סאן כריסטובל, היתה משותקת לחלוטין. "היחידות יאפשרו לעיר לתפקד, כך שמשלוחי מזון יוכלו להכנס, ואנשים יוכלו להמשיך בחייהם", אמר שר הפנים, "המטרה היא להשיב את הסדר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ