מושלת אריזונה תכריע אם לאשר חוק שמפלה הומואים

בית המחוקקים של המדינה העביר חוק לפיו בתי עסקים יכולים לסרב לתת שירות להומואים. בעלי עסקים, חברי סנאט ואפילו ליגת הבייסבול יצאו נגדו

פרננדה סנטוס, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פרננדה סנטוס, ניו יורק טיימס

בית המחוקקים באריזונה העביר ביום שני השבוע אל שולחנה של המושלת ג'ן ברואר חוק לחתימתה, על פיו בעלי עסקים יהיו רשאים לסרב לתת שירות להומואים ולאחרים בהתבסס על אמונתם הדתית. המושלת הרפובליקאית נתונה ללחצים רבים שקוראים לה להטיל וטו על החוק, שמושך תשומת לב שלילית אל אריזונה.

נבחרי ציבור, מנהיגים אזרחיים וקבוצות של בעלי עסקים התבטאו בפומבי נגד החוק שעבר בשני בתי המחוקקים בשבוע שעבר. ג'ון מקיין וג'ף פלייק, הסנאטורים מטעם אריזונה בגבעת הקפיטול, רפובליקאים גם הם, צייצו בטוויטר מסר כמעט זהה ובו הביעו שניהם את תקוותם שברואר תטיל וטו על החוק.

בכיר בחברת אפל, המתכננת להקים מפעל גדול במדינה, קרא לברואר לדחות את החוק, ודאגלס פרקר, יו"ר ומנכ"ל אמריקן איירליינס, שלח לה מכתב ובו הזכיר את "התאוששותה הכלכלית" של אריזונה ואמר: "קיימת דאגה אמיתית בקרב הקהילה העסקית, שאם החוק הזה ייחתם וייכנס לתוקף, הוא יעמיד בסכנה את מה שהושג עד כה". צפו בראיון עם ג'ן ברואר על החוק:

קריאה דומה עולה מדברי שלושה חברי הסנאט של אריזונה, אדם דריגס, סטיב פירס ובוב וורסלי, כולם חברים באגף השמרני של המפלגה הרפובליקאית, שתמכו בחקיקה זו מלכתחילה. "הצבענו בעד חוק זה כי רצינו להגן על חופש הדת של כל האזרחים. מתנגדיו סילפו את רוח החוק ועשו אותו לדוגמה לחוסר סובלנות דתית", כתבו במכתב לברואר, והוסיפו שהנושא הזה "גורם למדינה שלנו נזק בל יתואר".

מי שעדיין תומכים בחוק יצאו להיאבק להגנתו בתקשורת וברחבי הרשת. קתי הרוד, נשיאת המרכז למדיניות אריזונה, ואחת ממחברי החוק, פרסמה הודעה לעיתונות ובה כינתה את ההתקפות על החוק "פוליטיקה בצורתה הגרועה ביותר" ואמרה כי "במקום לנהל דיון הוגן על המשמעות האמיתית של חופש הדת, מתנגדי החוק מונעים את הדיון בו באמצעות שקרים, התקפות אישיות ודיווח חסר אחריות".

ברואר צריכה להחליט על עתיד החוק עד סוף השבוע. דוברה, אנדרו ויילדר, רמז שהיא לא תחכה עד תום פרק הזמן הזה, אך לא אמר לאן נושבת הרוח בנוגע להחלטתה. הוא סיפר כי בלשכתה של ברואר התקבלו יותר מעשרת אלפים שיחות טלפון ודוא"לים בעניין זה מאז יום שני השבוע.

ג'ן ברואר

החוק השנוי במחלוקת התקבל בשעה שאריזונה מתכוננת לארח את הסופרבול בשנה הבאה ונאבקת להשיב את כלכלתה לאיתנה. מושל דלוור, ג'ק מרקל הדמוקרט, הכריז שאם ברואר תחתום על החוק, "ייתכן שה–NFL (ליגת הפוטבול המקצועני) ישקול, ואולי זו גם חובתו לשקול, להעביר את הסופרבול למדינה אחרת".

אנדי ברום, נשיא המועצה הכלכלית של פניקס, אומר כי ראשי ארבע חברות שמבקשות לעבור לאריזונה, הודיעו לו שאם החוק יתקבל סופית, הן ישקלו מחדש את המעבר. תדמית המדינה עדיין סובלת מחוק ההגירה שהתקבל ב–2010, שהעניק לשוטרים את הזכות לעצור במקום את מי שהם חושדים כי הם מהגרים לא חוקיים, מה שחולל מסע החרמות נגד המדינה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ