ניצחון משמעותי לרפובליקאים לקראת בחירות האמצע לקונגרס

הרפובליקאי דיוויד ג'ולי ניצח בבחירות מיוחדות בפלורידה לבית הנבחרים, שנחשבות למבחן ציבורי ראשון עבור רפורמת הבריאות של אובמה

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניו יורק טיימס

המועמד הרפובליקאי דיוויד ג'ולי ניצח הלילה (רביעי) בבחירות המיוחדות שנערכו בפלורידה על מושב בבית הנבחרים, וזיכה בכך את מפלגתו בהישג משמעותי במאבק על השליטה בקונגרס. המרוץ הצמוד במחוז הבחירה פינלס, נחשב גם למבחן ראשון עבור תמיכת הציבור ברפורמת הבריאות של הנשיא ברק אובמה ובהנהגתו, ותוצאותיו מעידות על כך שלדמוקרטים יש סיבה לחשוש לקראת בחירות אמצע הכהונה לקונגרס שייערכו בנובמבר.

בשל חשיבותה של ההתמודדות, קבוצות חיצוניות השקיעו כ-9 מיליון דולר במסעות הפרסום של שלושת המתמודדים. ג'ולי, לוביסט בעברו, ניצח את אלכס סינק הדמוקרטית, יריבתו המרכזית, ברוב קטן של 48.4% מול 46.5%. המועמד השלישי, הליברטריאן לוקס אוברביי, קיבל 4.8% מהקולות. זוהי תוצאה מאכזבת עבור המפלגה הדמוקרטית, שהשקיעה מאמצים רבים בניסיון להעביר לידיה את המושב שהיה בידי הרפובליקאים במשך עשורים ארוכים.

ג'ולי, בן 41, עלה לבמה לקול תשואות חזקות לאחר ניצחונו, ואמר כי יפעל בין שורות המפלגות על מנת לייצג את המחוז בצורה הטובה ביותר. "לא רצתי לקונגרס כדי לקדם את וושינגטון, רצתי כדי לקדם את מחוז פינלס", אמר ג'ולי. "אני מעוניין לעבוד עם כולם. איני מוותר על נחישותי בנוגע לעקרונות בהם אנחנו דוגלים, שהביאו אותנו לכאן הלילה.

דיוויד ג'ולי עולה לבמה להודות לתומכיו, בחוף קלירווטר בפלורידהצילום: אי-פי

סינק, בת 65, שהיתה בעבר ראש מינהלת הכספים של מדינת פלורידה והפסידה במרוץ למושל המדינה ב-2010, היא דמות מוכרת במפלגה וניהלה קמפיין מאורגן היטב ועשיר בתרומות. גם לפני ההפסד, הדמוקרטים הודו בכך שיתכן כי יובסו, בהתחשב בהרכב האוכלוסיה הלבן בעיקרו של המחוז, שרוב תושביו מבוגרים ונוטים להצביע למפלגה הרפובליקאית.

"קבוצות אינטרסים רפובליקאיות שפכו מיליונים כדי להחזיק במחוז הרפובליקאי שהיה בידיהם בקלות בכמעט 60 השנה האחרונות", אמרה חברת בית נבחרים דמוקרטית מפלורידה, דבי ווסרמן שולץ, יו"ר הוועידה הדמוקרטית הלאומית, לאחר ההפסד. לדבריה המפלגה הרפובליקאית התמקדה בעיקר בתקיפת רפורמת הבריאות ו"לא הצליחה להגיע לשיעורי התמיכה הקודמים שהיו לה במחוז".

במשך יותר מ-40 שנה, יוצג המחוז על ידי הרפובליקאי ביל יאנג, מחוקק רפובליקאי שמותו באוקטובר פתח את ההתמודדות על המושב. עבור כמה מצביעים, ג'ולי הוא המועמד הקרוב ביותר למחוקק הוותיק - במשך שנים הוא שימש כאחד מעוזריו הבכירים. המרוץ שהיה צמוד עד הרגע האחרון, הפך למאבק בין ארגונים פוליטיים לאומיים. במודעות אינספור, הוקיעו הרפובליקאים את סינק על תמיכתה ברפורמת הבריאות. במקביל, הדמוקרטים טענו כי ג'ולי מתכוון להפריט את הביטוח הלאומי.

אך למרות הניצחון, פרשנים פוליטיים אומרים כי תוצאות הבחירות המיוחדות במחוז אחד, לא משנה עד כמה צמודות, משפיע רק לעתים רחוקות מחוץ לגבולות המדינה. קבוצות רפוליקאיות ודמוקרטיות שפכו סכומי שיא על המרוץ, והעלו כך את חשיבותו ותדמיתו הלאומית. הן הוציאו יותר מ-9 מיליון דולר על מודעות טלוויזיה שליליות, שיחות מוקלטות והודעות דוא"ל משמיצות. אם לוקחים בחשבון את הכסף שגייסו המועמדים, הכספים שהושקעו במרוץ מגיעים ל-12 מיליון דולר, סכום אסטרונומי עבור בחירות מיוחדות למושב בבית הנבחרים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ