מת ג'יימס שלזינג'ר, שר ההגנה האמריקאי היהודי הראשון

שלזינג'ר כיהן כשר בשנות ה-70 תחת שלושה נשיאים, ובין השאר עורר מחלוקת כשתמך בהפעלת יד תקיפה נגד ברה"מ ובקידום החימוש הגרעיני

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עופר אדרת
עופר אדרת

שר ההגנה האמריקאי היהודי הראשון, ג'יימס שלזינג'ר, שכיהן תחת הנשיאים ריצ'רד ניקסון וג'ראלד פורד בין 1973 ל-1975, מת אתמול (חמישי) בגיל 85.

שלזינג'ר נולד ב-1929 בניו יורק להורים יהודים. אביו היגר מאוסטריה, אמו - מליטא. בשנות ה-50 הוא המיר את דתו והיה חבר בכנסיה הלותרנית. את הקריירה בממשל האמריקאי הוא התחיל ב-1969, כשהצטרף לממשל ניקסון. לפני כן הוא סיים דוקטורט בכלכלה באוניברסיטת הרווארד ולימד כלכלה באוניברסיטת וירג'יניה, והיה מומחה גם לביטחון לאומי.

תפקידו הראשון תחת ניקסון היה סגן מנהל אגף התקציבים, שם עסק בנושאי ביטחון. הצלחתו בתפקיד הביאה למינויו ב-1971 ליו"ר הוועדה לאנרגיה אטומית. ב-1973 מינה אותו ריצ'רד ניקסון לראש סוכנות הביון המרכזית, הסי־איי־אי. ניקסון שנא את אנשי הסוכנות ופיטר את המנהל הקודם שלה, על רקע סירובו לשבש את חקירת האף־בי־איי בפרשת ווטרגייט, שבסופה התפטר.

שלזינג'ר עם הסנאטור ג'ון מקיין, 2004

"תיפטר מהליצנים", אמר ניקסון לשלזינג'ר, בהתייחסו לאנשי הסי־איי־אי. "איזו תועלת יש בהם? יש שם 40 אלף אנשים שקוראים עיתונים", הוסיף בנימה צינית. שלזינג'ר מילא אחר ההוראות, ובמשך שלושת חודשי כהונתו בתפקיד, פיטר 10% מאנשי הסוכנות.

שלזינג'ר, שהיה שנוא על העובדים, פיקד על החקירה המקיפה הראשונה של פעולות סוכנות הביון, אשר גילתה כי בניגוד לתקנות, היא עסקה בריגול פנימי בקנה מידה נרחב. החקירה גילתה היסטוריה של ריגול נגד האמריקאים, כולל מעקבים שביצעה הסוכנות אחרי אזרחים שהתנגדו למלחמה וכן עיתונאים.

ב–1973, כשהיה בן 44, הוא מונה לתפקיד שר ההגנה - והיה בכך לאדם הראשון ממוצא יהודי, שכיהן בתפקיד הבכיר. עמדותיו לא היו אהודות בקרב הקונגרס ובקרב חברותיה של ארה"ב באירופה.

שלזינג'ר

בין היתר, הוא טען כי ארה"ב חייבת להגביר את מאמציה הצבאיים נגד העוצמה הסובייטית, תמך בהפעלת יד תקיפה נגד רוסיה, ושלל את מדיניות הדטאנט וההפשרה ביחסים בין ארה"ב וברית המועצות.

כחלק ממדיניות זו, הוא ביקש לקדם מדיניות חדשה במישור החימוש הגרעיני: יצירת יכולת "מכה ראשונה" אמריקאית נגד מתקנים צבאיים וגרעיניים סובייטיים. תוכנית "הכוח הנגדי" בה תמך, היתה מדיניות גרעינית שתכליתה לאפשר לארה"ב להפעיל את ראשי החץ הגרעיניים גם במלחמה גרעינית "מוגבלת". במישור המזרח־תיכוני הוא פעל לדחיקת רגלי הסובייטים כספקי הנשק העיקריים.

כשר ההגנה האמריקאי, הוא היה אחראי לרכבת האווירית של משלוחי התחמושת, שסייעה לישראל במלחמת יום כיפור. נושא זה היה אחד ממוקדי הוויכוח והיריבות בינו ובין שר החוץ הנרי קיסינג'ר, שהיה חברו לכתה בהרווארד. העובדה שהסיוע האמריקאי לישראל התעכב גרמה למחלוקת ציבורית רחבה - שבמוקד שלה הטחת אשמה הדדית בין השניים על מי אחראי לעיכוב.

יריבותם של השניים הגיעה לפסים אישיים ומקצועיים, על רקע המאמצים לצבור עמדות השפעה וכוח במוקד עיצוב המדיניות האמריקאית. יריבות זו היתה רק אחת מיני רבות בה היה מעורב שלזינג'ר, אשר הסתכסך עם נשיאים, פקידים ועם הציבור האמריקאי.

ב–1975 הוא פוטר מהתפקיד בידי הנשיא פורד, בטרם הספיק ליישם את המדיניות שלו. מתנגדיו חששו, כי היא עלולה להאיץ מלחמה מחודשת בין המעצמות. ב–1976 הוא מונה על ידי הנשיא קרטר לאחראי על תחום מדיניות האנרגיה, והיה לשר האנרגיה הראשון של ארה"ב. גם בתפקיד זה עורר מחלוקת, בשל התמיכה שלו באנרגיה גרעינית. פעילותו זו עוררה מחאה נרחבת של פעילי איכות סביבה, שקראו להתפטרותו. בשיאה, ב–1979, צעדו 65 אלף איש בוושינגטון הבירה נגד המדיניות הגרעינית שלו. "למנות אותו לאחראי לכוח גרעיני זה כמו למנות את דרקולה לאחראי על בנק הדם", אמרה אז השחקנית ג'יין פונדה, שהוביל את המחאה.

שלזינג'ר היה נשוי לרחל מלינגר, אף היא יהודיה שעברה לדת הלותרנית. השניים הותירו אחריהם שמונה ילדים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ