אלפי פריטים יקרי ערך מרחבי העולם נמצאו בבית באינדיאנה

בביתו של אמריקאי בן 91 אותרו בין היתר פיסת בטון מהבונקר של היטלר, גולגלות ואבנים יקרות. האף-בי-איי ינסה להשיב את החפצים למדינותיהם

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו אי-פי
אי-פי

סוכני אף-בי-איי לכדו שלשום (רביעי) אלפי חפצים בביתו של אדם בן 91 במרכז אינדיאנה, ואמרו כי ישיבו את הפריטים שהיו ברשותו בניגוד לחוק. דון מילר צבר את האוסף במשך ארבעה עשורים, והוא כולל פריטים ממאות מדינות, בהן רוסיה, סין, גינאה החדשה ומדינות נוספות. "הערך התרבותי של האוסף לא ניתן למדידה", אמר במסיבת עיתונאים סוכן האף-בי-איי רוברט ג'ונס.

אנשים שסיירו בביתו של מילר שנים לפני הגעת הסוכנות, תיארו אותו כמוזיאון ביתי המכיל פריטים מגוונים, בהם מאובנים, מזכרות ממלחמת העולם ומה שלטענתו היא פיסת בטון מהבונקר בו התאבד אדולף היטלר לקראת סוף מלחמת העולם השנייה.

אתמול החל צוות האף-בי-איי לפשעי אומנות להעמיס משאיות עם החפצים. עם זאת, הסוכנות לא פירטה אם להערכתה מילר ידע שהפר את החוק בהחזקת הפריטים הללו. מטרת האף-בי-איי היא למיין את החפצים ולהשיבם למדינת מוצאם.

לארי זימרמן, מרצה לאנתרופולוגיה ואחד מהמומחים המסייעים לסוכנים בקיטלוג ושימור האוסף, אמר כי איכות הפריטים מגוונת, אך לרוב מילר שמר עליהם במצב טוב. "מעולם לא ראיתי אוסף שכזה, מלבד אולי בכמה מוזיאונים גדולים", ציין זימרמן.

פשיטת האף-בי-איי על ביתו של דון מילר צילום: צילום מסך מתוך הדיילי מייל

חוקי ארה"ב הנוגעים להסרת או איסוף חפצים תרבותיים מסובכים ביותר, ומעורבים בהם חוקים מדינתיים, פדרליים ובינלאומיים, אומרת פטי גרסטנבליט, מרצה למשפטים באוניברסיטת דה-פול בשיקגו. בין היתר, יש לבחון אם החפצים נגנבו או יובאו עם רשיון. לדבריה, לארה"ב יש הסכמים שונים עם 15 מדינות שאוסרים ייבוא חפצים שנרכשו באופן לא חוקי, וכמה מדינות, בהן מצרים, אוסרות לייצא משטחן חפצים שהוצאו מן הקרקע.

לא ברור עדיין כיצד רכש מילר כמה מהפריטים, אך אנשים הקרובים אליו אמרו כי הוא אסף אותם מאז ילדותו. "הוא חפר מאז שהיה מבוגר מספיק כדי לחפור", אמר אנדי אסקס. לפני כמה שנים הוא טיפל בבעיה במערכת המים במרתפו של מילר, שלדבריו לא פגעה באף אחד מהחפצים.

דונלד מילר

מילר עצמו אמר לסי-בי-אס כי יש לו את הזכות החוקית על כל החפצים, וכי הוא משתף פעולה עם החוקרים. "הייתי ב-200 מדינות ואספתי את הפריטים", אמר. הוא לא הסתיר את האוסף שלו, והביא ילדים לסיורים במוזיאון החובבני בביתו. תעלה תת-קרקעית בת 40 מטרים מחברת בין שני הבתים שברשותו של מילר במחוז ראש, אזור כפרי במרכז אינדיאנה, ולדברי אנשים שהכירו אותו היא כוסתה בנשל של נחש אנקונדה.

ארונות תצוגה מזכוכית מקוטלגים היטב הציגו מאות ראשי חץ של אינדיאנים, לצד אבנים יקרות של שושלת מינג הסינית וגולגלות אנושיות - שבאחת מהן תקוע ראש חץ. בקומה העליונה היה עוגב בו היה מנגן מילר למבקרים. "הוא מעולם לא ניסה להסתיר דבר", אמר ג'ו רנבוהם, שטיפל בצנרת בביתו שך מילר. "הוא היה גאה מאוד בכל דבר שהיה לו, והוא ידע מה היה כל אחד מהדברים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ