מנהיג אופוזיציה בוונצואלה מואשם באחריות למהומות בהן נהרגו 39

לאופולדו לופס מוחזק במעצר כחודש וחצי. התביעה טוענת כי הסית את תומכיו להתפרע במהלך מחאה בפברואר. תומכיו טוענים כי האישומים נגדו מומצאים

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גרדיאן

לאופולדו לופס, ממנהיגי האופוזיציה בוונצואלה הנמצא במעצר יותר מחודש, הואשם בסוף השבוע כי הוא אחראי למהומות האלימות נגד הממשלה, שפרצו בפברואר ברחבי המדינה, שבהן נהרגו עד כה 39 בני אדם. התובעת הראשית לואיסה אורטגה דיאס הכריזה על ההאשמות בשישי, יום לפני המועד האחרון שבו מותר להחזיק את לופס במעצר בלי להאשימו.

מעצרו של לופס, בוגר הרווארד בן 42 וראש עיר לשעבר, נהפך לפרשה מכוננת עבור מתנגדי הנשיא ניקולס מדורו בששת השבועות האחרונים, שבהם הוא שוהה בכלא צבאי מחוץ לבירה. מפלגתו של לופס, מפלגת הרצון העממי, הגיבה להכרזה בהפגנה שקטה שבה קראו המשתתפים לשחרורו. בראש ההפגנה עמדה אשתו של לופס, והמפגינים התאספו באותה הכיכר שבה הסגיר את עצמו לופס באופן דרמטי לרשויות, ב-18 בפברואר, ונעצר כשהוא מוקף בים של תומכים.

במהומות שבגינן הוא הואשם נהרגו 39 בני אדם, בהם גם תומכי המשטר וגם מתנגדיו. על פי גורמים מסוימים, רובם מצאו את מותם לאחר מעצרו של מנהיג האופוזיציה. אם יורשע לופס הוא צפוי לכ-14 שנות מאסר.

לופס נעצר לאחר שהסגיר את עצמו בפברואר

האופוזיציה מאשימה את מדורו, יורשו של הוגו צ'אבס, בכך שאינו נלחם מספיק בפשע הגואה במדינה, שאינו עושה די כדי להתגבר על המחסור החמור במוצרי יסוד ובכך שהוא מדכא את יריביו הפוליטיים.

התביעה מסרה כי לופס אחראי למהומות האלימות שפרצו לאחר צעדה שלווה ב-12 בפברואר, וטענה כי עודד את תומכיו להצית אש ברחובות ולהרוס מבני ציבור. מדורו האשים בעבר את לופס בהיותו הפנים הגלויות של קשר "פשיסטי" בתמיכת ארה"ב להפיל את ממשלו. מנגד, מתנגדי המשטר הסוציאליסטי בראשות מדורו טוענים כי האישומים נגד לופס מומצאים.

בתי משפט דחו את הבקשות עד כה לשחררו בערבות לפני המשפט. בחודש שעבר גזר בית המשפט העליון במדינה עונשי מאסר על שני ראשי ערים המשתייכים לאופוזיציה על כך שלא הסירו מחסומים שהציבו מפגינים בכבישים. אחד מהם נידיון לשנת מאסר, בעוד האחר נשלח לכלא ל-10 חודשים.

ליליאן טינטורי, אשתו של לופס, בהפגנה למען שחרורו בסוף השבוע

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ