הכומר האמריקאי ומנהיג השחורים הנודע, אל שרפטון, היה מודיע של האף־בי־איי

שרפטון, שאף ניסה להתמודד לתפקיד הנשיא, מכחיש את הקשר לסוכנות הפדרלית, אבל מסמכים שהועלו לרשת קושרים אותו בחקירת המאפיה

ג'יימס בארון, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'יימס בארון, ניו יורק טיימס

הכומר אל שרפטון היה מודיע של האף-בי-אי, שקיים בשנות השמונים קשרים נרחבים עם אנשי מאפיה בניו יורק, והקליט בסתר את שיחותיהם, תוך שימוש במכשירים אלקטרוניים חבויים בתיק מנהלים; כך נכתב בדיווח שהתפרסם אתמול (שני) באתר האמריקאי "האקדח המעשן" (The Smoking Gun). בדיווח נאמר ששרפטון שיתף פעולה עם כוח משימה הכפוף לבולשת הפדרלית ולמשטרה. האתר העלה עשרות מסמכים הכוללים לכאורה פרטים על קשריו של שרפטון עם ראשי העולם התחתון; באחד מהם מכונה שרפטון CI-7 , קיצור של סוכן סמוי מספר 7.

שרפטון המעיט בחשיבות קשריו עם אנשי מאפיה, אבל דבר ידוע הוא שבשנות השמונים הוא עבד עם האף-בי-אי בחקירה נגד המאפיונר דון קינג. "הטענה היא שסייעתי ללכוד אנשי מאפיה, לא שהייתי במאפיה", אמר אתמול בריאיון טלפוני. "מעולם לא נאמר לי שאני סוכן", הוסיף; "רוב הדברים שעיינתי בהם, לא מזכירים לי שום עניין שהייתי מעורב בו", אמר בהתייחסו למסמכים שהעולו לאתר. שרפטון אמר שפנה לכוחות אכיפת החוק אחרי חקירת קינג, "כשקיבלתי איומים מכמה ברנשים שהזדהו כגנגסטרים בעסקי המוזיקה", ציין, "אז דיווחתי על כך ועירבתי את היחידה שחקרה את העולם התחתון".

אל שרפטון מדבר בכינוס של קרן למען חולי איידס, פברואר 2014

בדו"ח נאמר ששמונה שופטים אישרו את בקשות הציתותים שהגיש האף-בי-אי על בסיס מידע שסיפק לו שרפטון; הבקשות התייחסו בין היתר לציתות בביתו של וינסנט ג'יגאנטה, איטלקי מג'נובה המכונה "הסנטר". בשנת 1992, כששרפטון ביקש להתמווד לתפקיד סנאטור מטעם המפלגה הדמוקרטית, הוא הכחיש שחבר לאנשי מאפיה או סיפק מידע שסייע להרשיע אותם; ואולם כמה גורמים בכוחות אכיפת החוק אמרו אז ששרפטון נפגש עם אנשי העולם התחתון שהכיר מקשריו בעולם המוזיקה.

במסמכי אתר The Smoking Gun נאמר שCI-7 דיווח על כך שלג'יגאנטה יש אחיזת חנק בעסקי ההקלטות של מוריס לוי, שהפך למעשה למקור של מזומנים למשפחה האיטלקית וראשיה. באחד המסמכים שהועלו לאתר נכתב ש-CI-7 קיים בשעתו "שיחות" עם בני חמש משפחות מניו יורק ואישים במאפיה "מקצהה האחר של ארה"ב".

על פי הדיווח, גורמים במערכת אכיפת החוק החדירו מכשירי האזנה לבתיהם של פדריקו (פריצי) ג'ובאנלי ושני שותפים שלו מג'נובה; ג'ובאנלי היה חשוד בניהול רשת הימורים והלוואה בריבית קצוצה. מכשירי ההאזנה הקליטו שיחות שבהן עשו התובעים שימוש בהעמדתו לדין ג'ובאנלי ושני חשודים נוספים, באשמת קשירת קשר שכללה גם את רצח אנטוניו ונדיטי, בלש משטרתי שעקב אחר ג'ובאנלי בליל הירי.

הכומר אל שרפטון מגיע לארוחה בבית הלבן, פברואר 2014צילום: בלומברג

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ