הכנסייה הפרסביטריאנית תחרים חברות המעורבות בפעילות ישראל בשטחים

בהחלטת הארגון למשוך השקעה בסך 21 מיליון דולר נטען כי מוטורולה, HP וקאטרפילר לא נענו לדרישה לצמצם את סיוען למצור על עזה ולכיבוש הגדה

חמי שלו
חמי שלו
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חמי שלו
חמי שלו
ניו יורק

תנועת החרם הבינלאומית נגד ישראל זכתה אתמול (שישי) להישג משמעותי עם החלטתה של הכנסייה הפרסביטריאנית בארצות הברית למשוך את השקעותיה משלוש חברות אמריקאיות גדולות שלטענתה "מסייעות ומפיקות רווחים מהכיבוש הישראלי". שלוש החברות הן מוטורולה, HP וקאטרפילר.

ההחלטה התקבלה ברוב זעום של 310 תומכים לעומת 303 מתנגדים, לאחר דיון סוער ודרמטי שנערך במסגרת העצרת הכללית של הכנסייה שהתכנסה בדטרויט. ההחלטה מדגישה כי הכנסייה אינה קוראת למשיכת השקעות מישראל עצמה ואיננה מהווה תמיכה בתנועת החרם הפלסטינית הידועה בראשי התיבות BDS – חרם, משיכת השקעות וסנקציות. ההחלטה כוללת גם הכרה בזכות קיומה של ישראל ובפתרון של שתי מדינות עם הפלסטינים.

למרות ניסיונות הריכוך, ההחלטה הוצגה באמצעי התקשורת כניצחון לתנועת ה- BDS העולמית. היא עוררה כבר אמש זעם רב בקרב הארגונים היהודיים באמריקה וצפויה לעורר כעס דומה בישראל, במיוחד על רקע העיתוי הטעון וסערת הרגשות הציבורית המלווה את החיפושים אחר שלושת הנערים החטופים.

עצרת הכנסייה הפרסביטריאנית בדטרויט, אתמול. הכירו בפתרון של שתי מדינות

מנכ"ל הליגה נגד השמצה אייב פוקסמן פרסם אמש הודעה חריפה בה קבע שההחלטה "משגרת מסר מכאיב ליהודי אמריקה ומאיימת על היחסים בין הקהילה היהודית לכנסייה הפרסביטריאנית". הרב דוד מרנס מהוועד היהודי האמריקאי אמר ש"הנהגת הכנסייה מאפשרת את הדה-לגיטימציה של ישראל במסווה של סיוע לפלסטינים". הרב ריק ג'ייקובס נשיא התנועה הרפורמית אמר שההחלטה "חותרת תחת היחסים בין יהודים לפרסביטריאניים" והודיע למעשה על הפסקת שיתוף הפעולה בין תנועתו לבין ההנהגה הלאומית של הכנסייה.

ג'ייקובס אף הופיע באופן אישי השבוע בפני צירי העצרת הכללית והציע להם להשעות את צעדיהם ולהמירם בפגישה בירושלים עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. הצעתו הועלתה להצבעה ונדחתה ברוב של 54%-46%, ולדברי הניו יורק טיימס אף פעלה כבומרנג "בשל האישורים שנתניהו נותן להתנחלויות חדשות בשטחים השנויים במחלוקת והעדר התלהבות מצדו לניהול שיחות שלום".

הגוף שקיבל את ההחלטה, "הכנסייה הפרסביטריאנית של ארצות הברית", הוא הגדול מבין הארגונים הפרסביטריאניים באמריקה ונחשב לאחד המרכזיים בתנועה הפרוטסטנטית כולה. אף שאיננה משתווה בגודלה לגופים הבפטיסטיים, הכנסייה מונה כ-1.7 מיליון חברים המאוגדים ביותר מעשרת אלפים כנסיות וחולשת על תקציב שנתי של כשני מיליארד דולר. הכנסייה משויכת לאגף הרפורמיסטי של הכנסייה הפרוטסטנטית והמילה "פרסביטריאני" מציינת את המבנה הפנימי של הכנסייה שבה כל קהילה בוחרת "זקנים" שמנהלים את הכנסיות הבודדת, אך כולם כפופים להיררכיה כנסייתית מרכזית.

פירושה המעשי של ההחלטה שהתקבלה היא משיכה הדרגתית של כ-21 מיליון דולר שהכנסייה השקיעה במוטורולה, HP וקאטרפילר באמצעות קרנות פנסיה וגופי השקעה הקשורים אליה. בדברי ההסבר שצורפו להחלטה נמסר שקאטרפילר מייצרת בולדוזרים המשמשים את צה"ל כאמצעי לחימה ולביצור המצור על עזה; מוטורולה מייצרת מגוון של אמצעי תקשורת המשמשים ללחימה וכן "מערכות אבטחה בהתנחלויות ורשת סלולרית בגדה המערבית"; ו-HP מספקת לחיל הים הישראלי אמצעים המסייעים לו לקיים את המצור על עזה, את הטכנולוגיה הביומטרית המסדירה את תנועת הפלסטינים בגדה ואף מקיימת קשרי מסחר עם "ההתנחלויות הלא-חוקיות בגדה המערבית". בהחלטה נמסר שלמרות המגעים הנמשכים עם שלוש החברות, הן לא נענו בצורה מספקת לתביעות הכנסייה להפסיק או לצמצם את סיוען לכיבוש.

ההחלטה לא מתייחסת רק לסוגיית ההשקעות אלא אף מאשררת את זכות הקיום של ישראל כחלק מפתרון שתי המדינות וכן מעודדת את הדו-שיח בין הדתות. היא קוראת לכנסייה לנקוט "מאמצים חיוביים" כדי להשכין שלום ולשפר את חייהם של הישראלים והפלסטינים. עוד צוין בהחלטה כי אין לפרשה כביטוי תמיכה של הכנסייה הפרסביטריאנית בתנועת החרם העולמית BDS.

ההחלטה של הכנסייה סוגרת מעגל סוער שהחל לפני עשר שנים, כשזו קיבלה לראשונה החלטה על משיכת השקעות משלוש החברות. בשל מחאות פנימיות ומשבר ביחסי הכנסייה עם הקהילה היהודית, הושעתה ההחלטה אך המאמצים לאשררה מחדש נמשכו כל הזמן, בעידודם הפעיל, בין היתר, של חברי JEWISH VOICES FOR PEACE שנכחו גם במהלך כל ימי הדיונים בדטרויט השבוע. בשנה שעברה דחתה הכנסייה הצעה זהה למשיכת השקעות ברוב של 20 קולות בלבד, אך במהלך השנה האחרונה חלה התדרדרות נוספת וחמורה ביחסי הכניסה עם הארגונים היהודים בשל סירובה להתנער מחוברת אנטי-ציונית חריפה שחוברה על ידי ועדת הכנסייה לענייני המזרח התיכון.

תומכי החרם על ישראל כינו את ההחלטה שהתקבלה אתמול "נקודת מפנה" והביעו תקווה שהדבר יביא עתה לגל של החלטות דומות בגופים כנסייתיים שונים. בשבוע שעבר החליטו ראשי הכנסייה המתודיסטית למשוך השקעה של כמאה אלף דולר מחברת אבטחה המקיימת קשרי מסחר עם שירות בתי הסוהר הישראלי. גם האגף האטלנטי של גוף פרוטסטנטי נוסף – הכנסייה המאוחדת של ישו – החליט לאחרונה למשוך את כספיו מחברות "המפיקות רווח מהכיבוש".

אף שתשומת הלב של הפעילים היהודים באמריקה מופנית להחלטה על הסרת ההשקעות, המהלך המשמעותי והדרמטי בדטרויט מבחינת חברי הכנסייה הוא הכרה היסטורית בנישואים של זוגות חד מיניים ואישור לכמרי הכנסייה לערכם. האישור נועל שנים סוערות של מאבקים פנימיים בין ליברלים ושמרנים בכנסייה שקרעו אותה מבפנים והביאו, בין היתר, לירידה תלולה במספר חבריה, מ-3.5 מיליון לפני 30 שנה לפחות ממחצית המספר הזה היום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ