עוד הוצאה להורג השתבשה: אסיר באריזונה מת לאחר שגסס שעתיים

עורכי דינו ניסו לעצור את ההליך בטענה שג'וזף ווד השתנק לאחר מתן הזריקה הקטלנית. התובע הכללי: הוא נחר מתוך שינה. המושלת הורתה לפתוח בחקירה

אריק אקהולם, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אריק אקהולם, ניו יורק טיימס

עוד הוצאה להורג בארצות הברית השתבשה אמש (רביעי), והאסיר מת רק לאחר שעה ו-40 דקות של סבל מהרגע שקיבל את הזריקה הקטלנית. ביצוע עונש המוות באריזונה התאפשר בזכות החלטת בית המשפט העליון יום לפני כן לבטל את השהיית הוצאתו להורג של ג'וזף ר. ווד השלישי.

ההליך, שבדרך כלל אמור להימשך 10 עד 15 דקות, נמשך כמעט שעתיים, ולפי עדי ראייה, כתבים ואחד הסנגורים, נראה כי ווד השתנק לכל אורך ההוצאה להורג, מהרגע שניתנה הזריקה ועד שנפח את נשמתו. מנגד, הרשויות באריזונה טוענות כי ווד היה מחוסר הכרה לכל אורך הדרך ולא סבל. "הוא נחר", אמרה סטפני גרישם, דוברת של התובע הכללי של אריזונה, שהיתה עדת ראייה, "לא היתה שום השתנקות, וזו האמת. הוא ישן".

במהלך ביצוע עונש המוות, ולאחר שהתברר כי ההליך לא מתבצע כהלכה, ניסו עורכי דינו של האסיר לעצור את ההוצאה להורג. הם פנו לבית המשפט הפדרלי המחוזי, בשעה שווד עוד שכב בתא ההוצאה להורג, ואף התקשרו לשופט העליון אנתוני קנדי. "הוא עדיין חי. ההוצאה להורג הפרה את זכותו של מר ווד, לפי התיקון השמיני לחוקה, שלא לסבול עונש אכזרי. אנחנו מבקשים בכל הכבוד שבית המשפט יעצור את ההוצאה להורג, וידרוש משירות בתי הסוהר להשתמש באמצעים מצילי החיים המנויים בפרוטוקול", נכתב בערעור שהוגש שעה ושמונה דקות לאחר מתן הזריקה.

בני המשפחה במסיבת עיתונאים, אתמול. "למה לא ירו בו?", תהה ריצ'רד בראוןצילום: AP

אולם, ווד מת לפני שהשיב בית המשפט לעתירה. השופט קנדי מבית המשפט העליון דחה את הבקשה להשהות את ההליך בשיחה בטלפון, בשעה שהאסיר עדיין היה בחיים, סיפרו הסנגורים. עשר דקות לפני שנקבע מותו התקשר אחד מהם לשלושה שופטים של בית המשפט העליון של אריזונה, שאישר את ההוצאה להורג בדקה האחרונה, אך זה היה מאוחר מדי.

ווד הוצא להורג על כך שרצח ב-1989 את חברתו דברה דיץ ואת אביה יוג'ין דיץ. בני המשפחה של הקורבנות אמרו כי צורת ההוצאה להורג אינה מטרידה אותם. "האיש ביצע רצח מזוויע, ואתם אומרים 'בואו נדאג מהחומר שמזריקים'", אמר ריצ'רד בראון, גיסה של דברה דיץ, "למה לא ירו בו? למה לא נתנו חומר לפתיחת סתימות?".

מושלת אריזונה ג'ן ברואר אמרה כי היא מודאגת מאורך ההוצאה להורג וכי הורתה על חקירה מלאה של ההליך. עם זאת, היא סייגה את דבריה: "דבר אחד בטוח, האסיר ווד הומת בהתאם לחוק, ולפי עדי ראייה ודיווחים של רופאים הוא לא סבל. הדבר הזה עומד בניגוד חד לסבל המחריד והאכזרי שהוא גרם לשני קורבנותיו, ולסבל ארוך השנים שהוא גרם למשפחתם".

ג'וזף ווד, האסיר שהוצא להורג באריזונהצילום: Reuters

האירוע דומה להוצאה להורג הכושלת שהיתה באוקלהומה לפני שלושה חודשים, שגם היא יצאה לדרך לאחר שורת עתירות שנדחו שביקשו לחייב את המדינה לחשוף עוד פרטים על החומרים שבזריקה הקטלנית. אולם, בניגוד להמתתו של ווד, קלייטון לוקט סבל באופן ברור בתא ההוצאה להורג במשך דקות ארוכות, ולבסוף מת ממה שנראה כהתקף לב. לפי בדיקות ראשוניות, הבעיה היתה שהחומר הוזרק לרקמות של לוקט ולא לווריד, ולכן הוא לא טושטש כהלכה כשהוזרק לו החומר שעוצר את פעילות הלב, המסב כאב רב במצב של ערות.

באריזונה מסרו כי השתמשו באותו חומר הטשטוש שניתן ללוקט באוקלהומה – מידזולם, לצד הידרומורפון – תרופה אופיאטית חזקה. זהו שילוב שמשתמשים בו גם להוצאות להורג באוהיו, שם בינואר דווח על בעיות דומות בהליך המתתו של דניס מגווייר – גם הוא השתנק לאחר מתן הזריקה, וגם אז עבר זמן רב עד שמת לבסוף.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ