נאום "מצב האומה": אובמה קרא לקונגרס לאפשר שימוש בכוח צבאי נגד דאעש

הנשיא הצהיר כי יטיל וטו על כל סנקציות שיאיימו על המשא ומתן הגרעיני עם איראן. בנוסף עסק בפערים הכלכליים במדינה והכריז: ארה"ב צלחה את המשבר הכלכלי

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטרס

נשיא ארה"ב ברק אובמה נשא הלילה את נאום "מצב האומה" השנתי, במהלכו התווה את סדר היום להמשך כהונתו. אובמה קרא לקונגרס לאפשר הפעלת שימוש בכוח צבאי במלחמה נגד ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש), והודיע כי יטיל וטו על סנקציות חדשות נגד איראן על רקע תכנית הגרעין שלה.

בנאומו אמר אובמה כי הקואליציה הבינלאומית בהובלת ארה"ב מצליחה לעצור את התקדמותו של דאעש בעיראק ובסוריה, אם כי הדבר נעשה באיטיות. "אני קורא לקונגרס להראות לעולם שאנו מאוחדים במשימה הזאת על ידי אישור חוק המאפשר שימוש בכוח צבאי נגד דאעש וארגונים קיצוניים נוספים במזרח התיכון", אמר.

לגבי איראן אמר אובמה, כי "לראשונה מזה עשור הצלחנו לעכב את תכנית הגרעין האיראנית ולצמצם את מאגרי החומרים הגרעיניים שלה. מעתה ועד האביב יש לנו אפשרות לקיים משא ומתן על הסכמה כוללת שתמנע מאיראן להתחמש בנשק גרעיני ושתדאג לביטחון בנות בריתנו, כולל ישראל. וזאת תוך הימנעות מעימות נוסף במזרח התיכון". הוא הבהיר כי "אין ערבויות לכך שזה יצליח, ואני שומר את כל האופציות פתוחות כדי למנוע איראן גרעינית. אך הסנקציות החדשות שמעביר כעת הקונגרס רק יבטיחו שהדיפלומטיה תיכשל. בכך נרחיק את ארה"ב מבנות בריתה, ונבטיח שאיראן תתחיל מחדש את תכנית הגרעין שלה. אין בזה היגיון, ולכן אטיל וטו על כל חוק סנקציות שיאיים להפוך את התהליך הזה. העם האמריקאי מצפה מאתנו לצאת למלחמה רק כמוצא אחרון, ואני מתכוון לדבוק בכך".

אובמה עסק גם בנושאים הנוגעים להקטנת הפערים הכלכליים, באמצעות העלאת מסים לעשירים וחתימה על הסכמים להרחבת השווקים לתוצרת ושירותים אמריקאים. "צִלו של המשבר חלף ומצב האומה חזק", קבע אובמה, "עם הכלכלה הצומחת, הגירעונות המצטמצמים, תהליך הפקת האנרגיה המתקדם – צלחנו את המיתון". בנאומו הציג חזון אקטיבי לשנתיים שנותרו לו בבית הלבן, שמחדד את ההבדלים בין שתי המפלגות שכבר נושאות את עיניהן לבחירות 2016.

אובמה בנאומו, הלילהצילום: אי־פי

מעמדו הציבורי של אובמה השתפר לאחרונה בעקבות כמה צעדים אגרסיביים שקידם לאחר בחירות האמצע בנובמבר, בהם צו נשיאותי להענקת מעמד אזרחי למיליוני מהגרים. בממוצע, 46% מהאמריקאים שבעי רצון כיום מנשיאותו, וסקר של וושינגטון פוסט ואי-בי-סי ניוז שפורסם אמש העניק לו תמיכה של 50% - השיעור הגבוה ביותר שנמדד מאז זמן קצר אחרי הבחירות ב-2012. העלייה בתמיכה מתרחשת על רקע השתפרות מתמדת של הכלכלה האמריקאית, צניחת האבטלה לפחות מ-5.6% והאצת קצב צמיחת מקומות העבודה.

היחסים בין אובמה לרפובליקאים החלו השנה בטון צורם. הנשיא איים עד כה להטיל וטו על שבע הצעות חוק, וכן על הצעה להרחבת הסנקציות המוטלות על איראן. הנאום גם יאפשר לנשיא להתייחס למאבק נגד האיום הנשקף מקיצונים איסלאמיים, שבועיים אחרי ש-17 בני אדם נהרגו במתקפת טרור בפריז.

אובמה התייחס להחלטתו לפעול לשיקום היחסים הדיפלומטיים עם קובה, הנחשבת לשנויה במחלוקת בארצו ובירך את עובד הסיוע אלן גרוס, שהיה בין אורחיה של הגברת הראשונה מישל אובמה בנאום. גרוס הוא עובד הסיוע האמריקאי ששחרורו מהכלא בקובה סייע לסלול את הדרך להפשרת הקשרים עם קובה. ג'ו ביינר, יו"ר בית הנבחרים הרפובליקאי, והסנאטור הרפובליקאי מרקו רוביו, קובני-אמריקאי הנחשב למועמד אפשרי של המפלגה לנשיאות ב-2016, הזמינו לנאום גולים קובנים המתנגדים למהלך.

לדברי הנשיא האמריקאי, הוא מעוניין לנרמל את היחסים הדיפלומטיים עם קובה ומבקש מהקונגרס להסיר את החרם הכלכלי על המדינה. עם זאת, הוא הבהיר כי הוא אינו מצפה שהקונגרס יאשר החלטה כזו במהירות.

בתגובה לנאום דחו הרפובליקאים את רוב ההצעות שהעלה אובמה, הן הכלכליות והן המדיניות. לדבריהם, הוא בוודאי לא היה רציני כשביקש לשתף עמם פעולה כדי להעביר רפורמות שונות כמו הגדלת המיסוי על האחוזון העליון. "אני סבור שהממשל הזה פספס הזדמנות ענקית", אמר הסנאטור הרפובליקאי מצפון קרוליינה, ריצ'ארד בור. "כשאתה רואה אותו מתחיל לנאום ולפזר איומים להטיל וטו, וכאשר הוא לא מראה שום נכונות להיפגש באמצע בנושאים שונים, זה נותן מעט מאוד תקווה שנצליח להגיע לפריצת דרך", הוסיף.

בשבועות האחרונים קידם הבית הלבן אסטרטגיית מדיה חברתית, על מנת לקדם את הנאום בקרב מצביעים צעירים יותר ואלה שאינם נוהגים לצפון בטלוויזיה. יועצו הבכיר של הנשיא, דן פפייפר, כינה את הנאום "הפרימיירה לעונה השביעית של ממשל אובמה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ