לראשונה מ-2002: אובמה ביקש מהקונגרס אישור לשלוח כוחות קרקע למלחמה בדאעש

לפי הצעת הבית הלבן, שמאזנת בין דרישות הרפובליקאים והדמוקרטים במלחמה נגד דאעש, הכוחות יקחו חלק בפעולות קומנדו לחילוץ, לא ללחימה ממושכת, וללא מגבלה על האזורים אליהם יישלחו

ניו יורק טיימס וגרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניו יורק טיימס וגרדיאן

נשיא ארה"ב ברק אובמה ביקש היום (רביעי) מהקונגרס האמריקאי היתר לשימוש בכוח צבאי (AUMF) נגד ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). ההיתר בו מעוניין הנשיא יוגבל לתקופה של שלוש שנים ויכלול מגבלות על מעורבותם של חיילים קרביים.

במסמך שהוגש לקונגרס נכתב כי ההיתר יסמיך את הנשיא להפעיל כוח צבאי נגד המדינה האיסלאמית כל עוד הארגון מטיל אימה על סוריה ועיראק, אזרחיהן, היציבות האזורית, האינטרסים הביטחוניים של ארצות הברית ובעלות בריתה. עוד נכתב כי הנשיא יוסמך להשתמש בכוחות הצבא לפי הצורך ובאופן הולם נגד הארגון הג'יהאדיסטי וארגונים אחרים תחת חסותו.

המסמך מציין כי ייתאפשרו פעולות קרקעיות "ממוקדות" אך לא ייעשה שימוש בכוחות קרקע באופן "התקפי וממושך". עם זאת המסמך אינו מגביל את האזורים בהם ייפעלו הכוחות. כמו כן נכתב כי הנשיא ידווח לקונגרס לפחות פעם בחצי שנה על הפעולות שבוצעו נגד הארגון.

מטוסי חיל האוויר האמריקאי במבצע נגד המדינה האיסלאמית בעיראקצילום: אי־פי

הערב אמר הנשיא אובמה כי ישלח חיילים למצבי סכנה רק אם זה יהיה הכרחי. אובמה הבטיח שדאעש יפסיד ואמר כי "הקואליציה תוקפת את הארגון בנחישות". "הקואליציה שלנו חזקה והמטרה שלנו מוצדקת. אנחנו נצליח במשימתנו", הצהיר אובמה.

הבית הלבן ניסח את הצעתו באופן מגביל אך עם זאת גמיש. האישור יתיר לממשל להציב כוחות מיוחדים ויועצים למטרות הגנתיות, אך אוסר על הצבת כוחות קרקע למטרות התקפיות באופן מתמשך. המשמעות היא כי כוחות קומנדו יפעלו נגד האיסלאמיסטים באופן נקודתי. בנוסף, היא מעניקה סמכות לנהל מערכה נגד קבוצות נוספות הקשורות למדינה האיסלאמית.

מאז ה–8 באוגוסט, אז החלו מסוקי קרב להתקיף את הג'יהאדיסטים בעיראק, עומד אובמה על כך שבסמכותו להוביל את הקואליציה הבינלאומית נגד המדינה האיסלאמית. הנשיא ספג ביקורת על מדיניות זו משום שלא ביקש את תמיכת הקונגרס בפעולה, וכמה ממבקריו טוענים כי הוא הפר בכך את סמכויותיו החוקתיות.

לפי הערכות, תעורר בקשת הממשל דיון אודות האופן בו יש לנהל את המערכה נגד המדינה האיסלאמית והיקף המעורבות האמריקאית הנדרשת, זאת בגלל חששות מהיגררות למלחמה ממושכת נוספת במזרח התיכון. הקונגרס לא העניק סמכות לנשיא אמריקאי לצאת למצבע צבאי מאז 2002, אז גיבה את הנשיא ג'ורג' וו. בוש במלחמה בעיראק. בבקשתו לקונגרס הציג בוש ראיות להימצאות נשק להשמדה המונית בידי סדאם חוסיין שמאז הופרכה אמינותן.

האישור החדש יבטל את ההיתר הקודם, אך יותיר על כנו הרשאה רחבה למאבק בטרור שהעניק הקונגרס לבוש ב-2001 לאחר התקפות 11 בספטמבר, ולפיה רשאי הבית הלבן לתקוף פעילי אל־קאעדה בתימן ובסומליה.

עוזר של חבר קונגרס שנשאל אם ההיתר שאובמה מבקש יכול לגרור את ארה"ב למעורבות במלחמה גלובלית שניה, השיב: "בהחלט". ההיתר החדש, לצד ההרשאה מ-2001, מהווה נסיגה כמעט מוחלטת מקריאתו של אובמה במאי 2013 לבטל את ההרשאות המשפטיות למלחמה גלובלית. אף שאובמה הקטין השנה את היקף הכוחות הקרקעיים האמריקאים במדינות זרות, קבלת האישור אותו מבקש הנשיא מבטיח כי הוא, כמו בוש, יותיר שתי מלחמות ליורשו בתפקיד.

לאחר יותר מעשור של מלחמה שהביאה למותם של 7,000 חיילים אמריקאים על אדמות עיראק ואפגניסטאן, מתמודד אובמה עם ספקות מצד עמיתיו במפלגה הדמוקרטית המעוניינים בהטלת מגבלות נוקשות על התנאים בהם ניתן לשלוח כוחות קרקע ומשך זמן פעולתם. כמו כן מביעים חברי המפלגה הרפובליקאית ספקות בנוגע ליעילות האסטרטגיה של הממשל למאבק במדינה האיסלאמית

בקונגרס מתכננים להעלות את הבקשה להצבעה בתוך שבועות. רבים מעמיתיו הדמוקרטים של הנשיא אמרו כי יתנגדו לכל החלטה שתכלול הצבת כוחות קרקעיים. "אני חושש כי ההיתר יעניק לנשיא הבא יכולת לשלוח חיילים בחזרה למזרח התיכון", אמר הסנאטור כריס מרפי מקונטיקט, שהוסיף כי זוהי נקודת מחלוקת עבור דמוקרטים רבים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ