הרפובליקאים מציגים שורת תיקונים להצעה לפיקוח הקונגרס על הסכם הגרעין

התיקוניםה השנויים במחלוקת, בהם אחד הדורש מאיראן להכיר בישראל, יכולים לסכל את אישור ההצעה בסנאט; שרי החוץ של ארה"ב ואיראן ייפגשו היום בניו יורק

ניו יורק טיימס ואי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניו יורק טיימס ואי-פי

שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי ייפגש היום (שני) עם עמיתו האיראני מוחמד ג'וואד זריף לראשונה מאז הושג הסכם המסגרת על תוכנית הגרעין בתחילת החודש. משרד החוץ מסר כי קרי וזריף ייפגשו בניו יורק בשולי וועידת האו"ם למניעת הפצת נשק גרעיני, וידונו בהסכם הגרעין בין איראן לשש המעצמות. הפגישה מתרחשת בעוד צוותי המשא ומתן עמלים על השלמת הסכם סופי עד לסוף יוני.

בינתיים בוושינגטון מתחדשת המחלוקת על הצעת החוק שתעניק לקונגרס פיקוח על הסכם הגרעין עם איראן, בעקבות תיקונים שמקדמים מחוקקים רפובליקאים הצפויים לערער את התמיכה הבין־מפלגתית בצעד, שהתקבל במסגרת פשרה עם הבית הלבן. בין הדרישות שהגישו מחוקקים בשבוע שעבר ישנו תיקון המחייב את איראן להכיר בישראל ותיקון המבקש להעניק לכל הסכם סופי על תוכנית הגרעין מעמד של אמנה, שיידרוש את אישורו על ידי שני שלישים מחברי הסנאט. הצעה נוספת דורשת לשחרר את האזרחים האמריקאים הכלואים באיראן כחלק מההסכם.

עבור תומכיה הרפובליקאים של הצעת החוק, הדרישות הללו מאיימות לפגוע בתמיכה הבין־מפלגתית הנדירה שהביאה לאישורה פה אחד בוועדת החוץ של הסנאט, אחרי הסרת כמה מהסעיפים להם התנגד הבית הלבן.

יו"ר ועדת החוץ של הסנאט, הרפובליקאי בוב קורקר (במרכז), עם בכיר הדמוקרטים בוועדה בן קארדיןצילום: אי־פי

במסגרת הסכם המסגרת בין איראן למעצמות נקבע כי איראן תעצור את רוב פעילותה הגרעינית ותפטר ממרבית החומרים הגרעיניים היכולים לשמש לנשק, וכי יכולת העשרת האורניום שלה תוגבל והיא תוצב תחת משטר פיקוח בינלאומי. בתמורה, יוסרו הסנקציות הכלכליות המוטלת עליה. לפי לוח הזמנים צריכים הצדדים להגיע להסכם סופי עד סוף יוני. אם יעשו זאת, הקונגרס ירצה לבחון את ההסכם — ולהקפיא את יכולתו של הנשיא להסיר את הסנקציות כל עוד תהליך הבחינה נמשך.

הצעת החוק, שצפויה לעלות להצבעה במליאת הסנאט השבוע, היא מבחן משמעותי עבור יו"ר הוועדה, הסנאטור הרפובליקאי בוב קורקר. קורקר והסנאטור בן קארדין, הנציג הבכיר של הדמוקרטים בוועדה, גיבשו את נוסח הפשרה ומנעו מעמיתיהם לציג תיקונים שהיו יכולים לסכן את אישור ההצעה בוועדה. כעת עשוי קורקר לעמוד בפני מבחן נוסף בעוד ההצעה עולה להצבעה במליאת הסנאט. "זאת הצעה טובה מספיק כפי שהיא", אמר בראיון. המאבק הפנימי על התיקונים המוצעים "הוא מה שאנחנו עושים פה, לא?", שאל בחיוך.

הדיון על התיקונים בהצעה ממחיש גם את האתגרים הניצבים בפני הפילוסופיה החקיקתית של מיטש מקונל, מנהיג הרוב הרפובליקאי בסנאט, שהבטיח לאפשר למחוקקים להציג תיקונים רבים להצעות חוק. "סנאטורים שמעוניינים לחזר את הצעת החוק הזאת, כמוני, יוכלו לעשות זאת במהלך תהליך הכנסת התיקונים בו נתחיל בקרוב", אמר בשבוע שעבר.

לא כל התיקונים יגיעו בסוף עד לשלב ההצבעה. לעתים סנאטורים מגישים תיקונים במטרה להדגיש נקודה מסוימת מבלי להציע אותם בסופו של דבר, ומקונל גם עשוי להשיג עסקה להגבלת מספר התיקונים. כמה מההצעות, כולל זו הדורשת הכרה של איראן במדינת ישראל, צפויות להשיג את תמיכתם של חברים רבים, בעוד לאחרות אין סיכוי לקבל 60 הקולות הנדרשים.

ההליכים הפרוצדורליים והחישובים המתמטיים לקראת ההצבעה גורמים למתח בקרב דמוקרטים רבים. תיקונים כגון זה הנוגע לישראל, שיקבלו תמיכה של 60 חברים בסיוע הדמוקרטים, יכולים לגרור וטו של הנשיא ברק אובמה, שכבר אמר כי הוא מתנגד לצעד זה. על מנת להטיל וטו על ההצעה, יזדקק אובמה לתמיכת לפחות שליש מחברי הסנאט.

הסנאטור הרפובליקאי טום קוטון, שמסתמן כקול בולט בקרב חברי מפלגתו בנושאים הקשורים לביטחון הלאומי, אמר בשבוע שעבר כי הוא תומך ברוב התיקונים המוצעים. "כל הסכם לפי הקווים שהנשיא הציע לפני שבועיים מסוכן עבור ארה"ב ועבור העולם, וזהו תפקידו של הקונגרס לעצור הסכם כזה לפני שהוא מתרחש", אמר קוטון. "אלו תיקונים טובים שיחזקו את הצעת החוק, הנוגעת בנושאים החשובים ביותר שרובנו נעסוק בהם במהלך כהונתנו בסנאט".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ