על רקע ביקור האפיפיור: ארה"ב הכריזה על הקלות בהגבלות על נסיעות, סחר והשקעות בקובה

ההקלות החדשות יאפשרו לחברות אמריקאיות לפתוח משרדים בקובה ולשכור בה עובדים. האפיפיור פרנסיסקוס, שתיווך בשיחות להפשרת היחסים בין המדינות, נחת אתמול בבירה הוואנה

ג'ולי הרשפלד דיוויס, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוכר מקומי בקובה ממתין לביקור האפיפיור, אתמול
מוכר מקומי בקובה ממתין לביקור האפיפיור, אתמולצילום: רויטרס
ג'ולי הרשפלד דיוויס, ניו יורק טיימס

הבית הלבן הודיע שלשום על הקלות בהגבלות על נסיעות, סחר והשקעות בקובה כחלק מתוכניתו של הנשיא אובמה להפשיר את היחסים בין המדינות ועל רקע פתיחתן מחדש של שגרירויות ארה"ב וקובה בהוואנה ובוושינגטון.

ההקלות החדשות יאפשרו לחברות אמריקאיות, בהן חברות תקשורת וספקיות אינטרנט, לפתוח משרדים בקובה לשכור בה עובדים, להקל על עסקאות כספיות בין שתי המדינות ולבטל את הגבלת הסכומים שהיה מותר לקחת לקובה. הם ייכנסו לתוקף מחרתיים בערב לקראת ביקורו בוושינגטון של האפיפיור פרנסיסקוס, המצדד בפיוס ואשר תיווך בחשאי בשנה שעברה בשיחות בין אובמה לבין נשיא קובה ראול קסטרו. אתמול פתח האפיפיור את ביקורו לארה"ב ולקובה עם נחיתתו בהוואנה.

בביקור הוא יביע סולידאריות עם העם הקובני והמהגרים ההיספאנים בארה"ב, שבעיני הוותיקאן מהווים את יסוד הכנסייה במדינה. פרנסיסקוס יהיה האפיפיור הראשון שיבקר בקונגרס האמריקאי והראשון שיעלה לדרגת קדושה על אדמת ארה"ב מיסיונר היספאני שנוי במחלוקת, חוניפרו סרה, שחי במאה ה–18.

עוד לפני בואו של האפיפיור לקובה, מסר הבית הלבן כי הנשיא אובמה שוחח בטלפון עם הנשיא קסטרו ודן אתו על הנורמליזציה של היחסים בין המדינות. בנוסף לשבחים על חלקו של האפיפיור בקירוב הלבבות, דנו שני הנשיאים על "הצעדים שארה"ב וקובה יכולות לנקוט, ביחד ולחוד, כדי לקדם את שיתוף הפעולה ההדדי, זאת על אף שימשיכו לחלוק בדעותיהן בנושאים חשובים ויטפלו בחילוקי הדעות האלה במישרין", אמר בכיר אמריקאי.

בכירים בממשל אמרו כי אובמה עדיין מקווה שהקונגרס יבטל את איסור הנסיעות ואמברגו הסחר, אם כי עוזרים בכירים של הנשיא אמרו שהסיכויים לכך בזמן הקצר שנשאר עד לתום כהונתו אינם טובים. "אינני חושב שהסיכויים לכך השתפרו בצורה משמעותית", אמר ג'וש ארנסט, דובר הבית הלבן. עם זאת, הוסיף, כלל השינויים החדשים יעמיקו את הקשרים בין הקובנים לבין האמריקאים, ויחשפו את אזרחי קובה לערכים אמריקאיים ובמקביל יסייעו לעסקים אמריקאיים.

ג'ייקוב לו, שר האוצר האמריקאי, אמר כי ההקלות שהוכנו על ידי משרדו ומשרד המסחר, עשויים לחולל "שינויים מועילים לעם הקובני".

"לקשרים חזקים ופתוחים יותר בין ארה"ב לקובה יש את הפוטנציאל ליצור הזדמנויות כלכליות לאמריקאים ולקובנים כאחד", אמר לו. "בהקלת הסנקציות האלה, ארה"ב מסייעת לעם הקובני במאמציו להשיג את החופש הכלכלי והפוליטי החיוני לבניית מדינה דמוקרטית, פורחת ויציבה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ