קלינטון לוועדת חקירה בקונגרס: לוקחת על עצמי את האחריות להתקפה בבנגאזי

לוועדה החדשה אין סמכויות ענישה, אך להמלצותיה יכולות להיות השלכות על קמפיין הבחירות של קלינטון לנשיאות. בהתקפה ב-2012 נהרגו ארבעה אמריקאים, בהם שגריר ארה"ב בלוב

אי-פי
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קלינטון בשימוע בפני הוועדה, אתמול
קלינטון בשימוע בפני הוועדה, אתמולצילום: אי־אף־פי
אי-פי
רויטרס

שרת החוץ לשעבר של ארה"ב והמועמדת לראשות המפלגה הדמוקרטית בבחירות 2016, הילרי קלינטון, אמרה אמש כי היא "לוקחת על עצמה" את האחריות להתקפה על הקונסוליה האמריקאית בבנגאזי ב–2012. בהתקפה שביצעו חמושים איסלאמיסטיים נהרגו ארבעה אמריקאים, בהם שגריר ארה"ב בלוב כריס סטיבנס. בשימוע בפני ועדה מיוחדת של בית הנבחרים אמרה קלינטון כי בעקבות ההתקפה היא הנהיגה רפורמות להגנה על הסגל הדיפלומטי. "ביקשתי מכריס סטיבנס לנסוע ללוב כנציג אמריקאי. אחרי ההתקפה עמדתי ליד הנשיא אובמה שעה שהמרינס נשאו את ארונו. לקחתי על עצמי את האחריות, וכחלק מכך החלתי רפורמות עוד לפני פרישתי מתפקיד שרת החוץ, כדי להגן טוב יותר על האנשים בשטח וכדי לסייע בצמצום הסיכויים לטרגדיה נוספת בעתיד", אמרה קלינטון.

בהתייחס לביקורת הנוקבת שנשמעת מהמפלגה הדמוקרטית כי הוועדה, בראשה עומד הרפובליקאי טריי גאודי, עוסקת בציד מכשפות ומנסה להזיק למסע הבחירות של קלינטון, אמרה שרת החוץ לשעבר כי הופעתה בפני הוועדה היא "הדרך שלה לכבד את המתים" וכי על כל הנוכחים להציב את הביטחון הלאומי מעל לפוליטיקה המפלגתית.

גאודי הכחיש את הטענות לרדיפה ואמר כי הוועדה שואפת לחשוף את האמת מאחורי הבקשות החוזרות ונשנות של צוות הקונסוליה בבנגאזי לתגבור ביטחוני בתקופה שלפני ההתקפה, ואת הסירוב שהתקבל לכך מוושינגטון. קלינטון ענתה כי כשרת חוץ היא לא אישרה או דחתה בקשות לתגבור הקונסוליה והדגישה כי סטיבנס היה "חבר אישי" שלה וכי ההאשמות כלפיה כואבות לה באופן אישי.

עד היום התקיימו לא פחות שבע חקירות בקונגרס לבירור ההתקפה על מתחם הקונסוליה האמריקאית בבנגאזי. דו"ח עצמאי שחובר בעניין מצא פערים בהתנהלות משרד החוץ והבית הלבן. החקירות שביצעו הוועדות בראשות הרפובליקאים מתחו ביקורת על ממשל אובמה בכלל וקלינטון בפרט בסוגיית האבטחה וכשל המודיעיני. לוועדה המיוחדת הנוכחית אין סמכות להעניש את קלינטון, אך למסקנותיה עשויות להיות השלכות על קמפיין הבחירות שלה לנשיאות. גם בשימועים הקודמים אמרה קלינטון כי בקשות הקונסוליה לתגבור כוחות לא הגיעו לשולחנה וגם אז לקחה אחריות למחדל האבטחה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ