עימות רפובליקאי שלישי |

רוביו ניצח, בוש הפסיד, וכולם תקפו את התקשורת העוינת

אפילו עיתונאים מהימין הריעו להתקפות המתמודדים בעימות בקולורדו על התקשורת. בניגוד לתחזיות, נמנע טראמפ מלהתעמת עם קרסון, שהדיח אותו השבוע מהמקום הראשון במרוץ הרפובליקאי

חמי שלו
חמי שלו
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ארבעה מהמתמודדים בעימות עומדים זה לצד זה ומביטים לשמאלם
ארבעה מהמתמודדים בעימות הרפובליקאי בקולורדו, אתמול. מימין: קרלי פיורינה, בן קארסון, דונלד טראמפ ומרקו רוביוצילום: אי־אף־פי
חמי שלו
חמי שלו
ניו יורק

ישראלים בכלל וחברי ליכוד בפרט היו מרגישים לגמרי בבית בעימות הטלוויזיוני הרפובליקאי, השלישי במספר, שנערך אמש (רביעי) בבולדר, קולורדו. ראשית, כי הטונים של המועמדים במרוץ לנשיאות עלו והתקפותיהם ההדדיות החריפו, ולעתים הם נכנסו אחד לדברי השני כאילו היה זה דיון מקומי בפגוש את העיתונות או בוועדת הכספים של הכנסת. שנית, משום שביקורתם ההדדית החווירה על רקע תמימות הדעים שגילו לגבי זהותו של אויב העם האמיתי: התקשורת העוינת, הליברלית כמובן, האוכלת כל חלקה טובה.

הסנאטור מרקו רוביו מפלורידה אמר שלתקשורת יש מוסר כפול, הסנאטור טד קרוז מטקסס טען שהיא עוסקת בשטויות, מושל ארקנסו לשעבר מייק האקבי ציין כי היא מבזה פוליטיקאים, מושל ניו ג'רזי כריס כריסטי התנפל על הנושאים השוליים שהיא מעלה, איל ההון דונאלד טראמפ כינה את שאלותיה נבזיות ומגוחכות וכולם הסכימו שכל זה עומד בניגוד מוחלט לכפפות המשי בהן מטפלת התקשורת בשרת החוץ לשעבר הילרי קלינטון. לקינוח, אחרי שהעימות הסתיים, יו"ר הוועידה הלאומית של המפלגה הרפובליקאית ריינס פריבוס יצא לעיתונאים לעוד סיבוב ותקף את מנחי הערב מטעם הרשת הכלכלית סי־אן־בי־סי על שאלותיהם העוינות והחובבניות. רגעי השיא של העימות הרפובליקאי השלישי:

ההתנפלות המרוכזת על העיתונאים ושולחיהם הליברליים כביכול זכתה כמובן למחיאות הכפיים הרמות ביותר מהקהל באולם, ואף לדברי עידוד מצד עיתונאים ימניים שצייצו בטוויטר מהבית: הם נהנים, כנראה, מהניסור השמרני של הענף עליו הם יושבים ושבו הם מועסקים. ומכיוון שהמתקפות השנונות והעוקצניות ביותר על התקשורת הגיעו מכריסטי, קרוז ורוביו, שלושתם גם הוכרזו על ידי רוב הפרשנים כמנצחים הגדולים של הערב.

המפסיד העיקרי היה כנראה מושל פלורידה לשעבר ג׳ב בוש, ולא רק בשל העובדה שנמנע מלהשתתף בעליהום על העיתונאים. בוש, שנאלץ השבוע לקצץ באופן דרסטי בהוצאות הקמפיין שלו ושתורמיו מתחילים לגלות סימני עצבנות, היה זקוק למכת מחץ כדי להחזיר לעצמו ולתומכיו את הביטחון. הוא תכנן בקפידה את הסתערותו על רוביו, יריבו במשבצת המועמד השפוי יחסית, אך צעד הישר למלכודת שהסנאטור המשופשף טמן לו. כמו ג'ודוקא ותיק המשתמש בכוח יריבו כדי לנטרלו, רוביו נטל את הביקורת של בוש על מוסר העבודה הירוד שלו בסנאט והלם בו על הטקטיקה הצבועה והנפסדת בה הוא נוקט. מהמכה הזאת בוש כבר לא התאושש, וגם מנחי הערב איבדו בו עניין.

ג'ב בוש וג'ון קייסיק, בעימות בבולדר, קולורדו אתמולצילום: אי־אף־פי

שני המובילים העיקריים והחריגים בסקרים, טראמפ ומנתח המוח בן קרסון, לא בלטו במיוחד לכאן או לכאן. טראמפ אמנם היה בוטה וססגוני כתמיד ואף הנחית כמה מכות כואבות על מושל אוהיו ג׳ון קייסיק, אך בפעם הראשונה נאלץ לעמוד בצילם של מועמדים אגרסיביים ממנו. אולי הוא שקע בדיכאון בעקבות הדחתו המפתיעה מצמרת הסקרים שלשום על ידי קרסון, הנוירוכירורג הישנוני. עם זאת, ובניגוד לתחזיות המוקדמות, טראמפ נמנע מלהתעמת עם קרסון האהוד, ששמר מצידו על פרופיל נמוך, מיעט לדבר, וגם כשפצה את פיו היה קשה לדעת אם הוא ער או מנמנם. אבל זאת הטקטיקה שהביאה אותו עד הלום ועם ההצלחה קשה להתווכח.

הכומר מייק האקבי היה בהיר ותקיף, אך יכולתו לצבור תמיכה נבלמה על ידי האהדה המאסיבית של האוונגליסטים לקרסון. קייסיק, שהודיע השבוע שנמאס לו ושהוא מתכוון להסיר את הכפפות קיים את הבטחתו והיה תקיף ובוטה, ובכל זאת נראה כדג מחוץ למים בשל עמדותיו המתונות והמרכזיות יחסית. זה נכון שבעתיים עבור הסנאטור ראנד פול מקנטאקי בעל העמדות הליברטריאניות, שרבים תוהים מדוע עדיין מתמודד במרוץ. מנכ"לית HP לשעבר קרלי פיורינה התאמצה אך לא הצליחה לשחזר את התקיפות הרעננה שהוסיפה לה אחוזי תמיכה אחרי העימותים הקודמים.

קריסטי התגרני נתן את ההופעה המשכנעת ביותר מאז תחילת הקמפיין, ואולי מחק בכך את המבוכה שנגרמה לו השבוע כשהתברר שסדרן רכבת נאלץ להרחיקו מהקרון השקט משום שדיבר בקול רם מדי. גם קרוז היה חד וממוקד, ואף הצליח להביך את אחד העיתונאים הבולטים באמריקה, מגיש התוכנית פגוש את העיתונות ברשת אן־בי־סי, צ׳אק טוד. קרוז טען שהעימות הדמוקרטי שנערך בשבוע שעבר דמה לוויכוח בין בולשביקים למנשביקים – שתי הסיעות היריבות בימי טרום המהפכה הקומוניסטית ברוסיה. טוד נחפז לצייץ שלא שמע מעולם על המנשביקים ושאל ״האם אלה סוציאליסטים שמדברים יידיש?״ – התבטאות שאפשרה ל״חבריו״ של טוד למקצוע לחגוג בקולגיאליות על חשבונו במשך כמה שעות.

הקונצנזוס שהתגבש אתמול בקרב הפרשנים היה שרוביו ניצח בוודאות את תשעת מתחריו בעימות. מקצת המומחים העניקו לו ניצחון בנקודות, אחרים בנוק-אאוט של ממש. בכל מקרה, רוביו ביסס את מעמדו כמועמד המוביל לתפוס את ההובלה אם וכאשר יסור חינם של האאוטסיידרים טראמפ וקרסון. יש בכך יתרון עבורו אך גם חיסרון: הוא יצטרך לשמר את המומנטום עד לתחילת עונת הפריימריז בפברואר.

עוד יש לציין את העימות המקדים בין ארבעת המועמדים שמשתרכים מאחור שבו ניצח בבירור הסנטור לינדסי גרייהם, אף שהתלהבותו יוצאת הדופן וסירובו להישמע להפצרות מראייניו לשמור על מסגרת זמנים גרמה לכמה משקיפים לתהות שמא גמע משקה אחד או שניים מיותרים. 24 שעות קודם לכן צולם גרייהם בבר מקומי כשהוא שותה כלבבו ומשתתף במשחק משקאות פופולארי בחברת כתבת סי-אן-אן: לגרייהם הוצגו שמות של נשים שונות, והוא נתבקש לבחור עמן דייט, חתונה או שיסתלקו לכל הרוחות. ליעדו הנכסף בבית הלבן הוא כבר לא יגיע, אבל עושה רושם שגרייהם נהנה מעצם המירוץ יותר מכולם.

העימות הרפובליקאי בשישה גיפים, על פי הגרדיאן:

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יצחק לבני, 2016

מדובר בכישרון מפתיע של סופר גדול. זה הספר שאני הייתי רוצה לכתוב

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

ליד בית הספר רוב בטקסס, היום

גם הטבח בטקסס לא ישנה את עמדת השופטים השמרנים בעליון בארה"ב

Hand drawn pregnant woman belly, Vector sketch isolated on white background, Line art illustration

בניגוד לכל מה שדמיינתי, יש לי ילד אחד חי וכך זה יישאר

מסעדת קוקו תאי

זו לא באמת מסעדה. זה מקום בחוף הים שבו מופיעים כוכבי ריאליטי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"