דו"ח: הפשע במרכז אמריקה מאיץ גל הגירה חדש לארה"ב

מאז 2008 גדל פי חמישה מספר הנשים והילדים הנמלטים ממקסיקו, גואטמלה, אל־סלוואדור והונדורס עקב הפשיעה, ומספרם נאמד באלפים. במדינות אלה שיעורי הרצח הם הגבוהים בעולם

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מהגרים בלתי־חוקיים מאל־סלוואדור וגואטמלה בארה"ב, ביולי 2015. יותר מ—66 אלף ילדים עשו את המסע ב—2014
מהגרים בלתי־חוקיים מאל־סלוואדור וגואטמלה בארה"ב, ביולי 2015. יותר מ—66 אלף ילדים עשו את המסע ב—2014צילום: אי־פי
לוגו רויטרס
רויטרס

בשעה שתשומת הלב העולמית מרוכזת במאות אלפי הפליטים הנמלטים מסוריה ועיראק, במרכז אמריקה מתחיל להתגבש משבר פליטים חדש — כך מתריעה סוכנות האו"ם לפליטים (UNHCR) בדו"ח שפורסם ביום רביעי. לפי הדו"ח, הסיבה העיקרית שדוחפת אלפי נשים וילדים לחפש מקלט בארצות הברית היא התגברות כוחם של ארגוני הפשע במדינות מקסיקו, גואטמלה, אל־סלוואדור והונדורס, היוצרות את מה שמכונה "המשולש הצפוני". רק ב–2014 עשו יותר מ–66 אלף ילדים את המסע מ"המשולש הצפוני" — שבו שיעורי הרצח הם הגבוהים בעולם — לארצות הברית, עם משפחותיהם או בגפם.

"במצב שבו השלטונות לא תמיד מצליחים להשתלט על האלימות ולתת סעד, אין לנשים רבות ברירה אלא להימלט על נפשן", כותב ראש סוכנות האו"ם לפליטים, אנטוניו גוטרש, בדו"ח. "כוחם הגובר של ארגוני הפשע, עולה על יכולת הממשלות השונות באזור להתמודד איתם", הוסיף.

לפי הדו"ח, מאז 2008 מספרם של מבקשי המקלט המגיעים לארצות הברית מאזור "המשולש הצפוני" גדל פי חמישה; בשנת 2014 לבדה הגישו כ־40 אלף בני אדם ממדינות אלה ומקסיקו בקשות מקלט. לדברי ממשל ארצות הברית, מספר הילדים הבלתי מלווים שנכנסו למדינה באוגוסט השנה, היה גבוה ממספרם באותו חודש בשנה שעברה.

הדו"ח מבוסס, בין היתר, על ראיונות עם 160 נשים שנמלטו מבתיהן, חצו את הגבול לארצות הברית שלא כחוק, נעצרו והועברו למתקני מעצר. כל הנשים שרואיינו הוכרו כפליטות, או סווגו בידי שלטונות ארצות הברית כמי ש"חששן מרדיפות או עינויים מבוסס".

כשני שלישים מהנשים שתושאלו בדו"ח ציינו שנמלטו מבתיהן בגלל איומים והתקפות של כנופיות פשע, כולל אונס, רצח, גיוס כפוי של ילדיהן ותביעה לתשלום דמי חסות. סיבה נוספת הדוחפת נשים לברוח מבתיהן היא האלימות מצד בעלים או בני זוג, הכוללת אונס והכאות במחבטי בייסבול.

נורמה, צעירה בת 17 מאל־סלוואדור, סיפרה שעברה ב–2014 אונס קבוצתי בידי חברי כנופיית הפשע M18, הידועה לשמצה ככנופייה האלימה ביותר במרכז אמריקה. לדבריה, אנשיה התעללו בה משום שהיא נשואה לשוטר.

מנתונים רשמיים בארצות הברית עולה שבקרב 82% מ–16,077 הנשים מ"המשולש הצפוני" ומקסיקו, שרואיינו בידי שלטונות ארצות הברית בשנה שעברה, היה החשש מפני רדיפה ועינויים מוצדק, והן הורשו להגיש בקשת מקלט בארצות הברית. יותר משלושה רבעים מהנשים שרואיינו אמרו שהן היו מודעות לסכנה הכרוכה במסע לארצות הברית, אבל שהיה שווה להן להסתכן. חלקן סיפרו שלקחו גלולות למניעת היריון לפני שיצאו לדרך, כדי להימנע מהיריון בלתי רצוי כתוצאה מאונס בידי מבריחי גבול או כנופיות פשע. "להגיע לארצות הברית היה כמו להאמין שנצא מזה בחיים", אמרה שרה, אחת הנשים שנמלטה מהונדורס וביקשה מקלט בארצות הברית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ