כך סייע שון פן ללכידתו של ברון הסמים המבוקש ביותר בעולם

השחקן האמריקאי נפגש לפני כמה שבועות עם חואקין "אל צ'אפו" גוסמן, וערך עמו ראיון במקום מסתור במקסיקו. הרשויות במדינה עקבו אחריו וכך התחקו אחר עקבותיו של הפושע הנמלט. מקסיקו מוכנה להסגירו לארה"ב

רויטרס, אי-פי וניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הריאיון באתר הרולינג סטון
הריאיון באתר הרולינג סטון
רויטרס, אי-פי וניו יורק טיימס

ריאיון שערך השחקן האמריקאי שון פן עם ברון הסמים הגדול בעולם, חואקין "אל צ'אפו" גוסמן, הוא אחד הגורמים שהובילו ללכידתו ביום שישי בתום מרדף של חודשיים במקסיקו - כך אמר אתמול (שבת) בכיר בממשלה במדינה.

לפי גורם נוסף, ממשלת מקסיקו הייתה מודעת לראיון שפן עומד לקיים עם גוסמן ועקבה מקרוב אחר תנועותיו של השחקן המפורסם. הריאיון שנערך עם גוסמן במקום מחבואו במקסיקו קדם למעצרו ביום שישי ופורסם במגזין רולינג סטון אתמול בערב.

גוסמן נתפס כשבעה חודשים אחרי שנמלט בחודש יולי בפעם השנייה מהכלא באמצעות מנהרה למרות שהיה תחת שמירה הדוקה. הוא אותר במוטל בעיירת החוף אל מוצי'ס שבמדינת מחוז הולדתו סינלואה. בחסות קרב יריות ממושך בין חייליו של גוסמן לחיילים המקסיקאים הוא נמלט, אך נעצר על כביש מהיר והועבר בחזרה לכלא ממנו ברח.

לדברי התובעת הכללית במקסיקו, ארלי גומס, גוסמן, שרצה להפיק על חייו סרט תיעודי, יצר קשר עם מפיקים ושחקניות וכך החוקרים הצליחו להגיע אליו. הפגישה בין שון פן לבין גוסמן נערכה בסוף 2015 ותווכה על ידי השחקנית המקסיקאית קייט דל קסטיליו, לבקשתו של גוסמן. היא עצמה נכחה בפגישה משום שלדברי פן, גוסמן בטח אך ורק בה בקידום הסרט שלו. הקשר עם פן וקסטיליו נוצר באמצעות עורכי דינו של גוסמן.

הריאיון שעלה לאתר האינטרנט של הרולינג סטון נערך בספרדית והשיחה בין השניים נמשכה כשבע שעות. גוסמן יושב מול המראיין כשפניו גלויות. במאמר, תחת הכותרת "אל צ'אפו מדבר: ביקור סודי אצל האיש המבוקש ביותר בעולם", מופיעה תמונה של שון פן לוחץ את ידו של גוסמן.

קייט דל קסטיליוצילום: אי־פי

במהלך הריאיון נכחו במקום, לדברי פן, יותר ממאה חמושים המשתייכים לקרטל הסמים הגדול של גוסמן. גם אנשי הקרטל היו מודעים למעקב אחר פן ולדברי השחקן הם קיבלו על כך מידע ממודיע שלהם בתוך כוחות הביטחון המקסיקאים.

בריאיון, כשנשאל גוסמן האם הוא זה שאחראי להתמכרויות הסמים הרבות בעולם השיב: "לא. זה שקר. גם אם אחדל להתקיים זה לא הולך להיפסק בשום מצב. סחר בסמים? זה שקר". גוסמן הוסיף בריאיון כי הוא מעולם לא היה מכור לסמים ולא נגע בהם כבר יותר מ-20 שנה.

במאמר שבו מובא הריאיון, מתאר פן את הצעדים שנקט כדי לפגוש את ברון הסמים ולדבריו הם שוחחו על מגוון נושאים בהם על ענייני המזרח התיכון. השניים גם שוחחו על המועמד הרפובליקאי לנשיאות ארה"ב, דונלד טראמפ, שלפי כמה דיווחים גוסמן הקצה פרס של מאה מיליון דולר על ראשו לאחר שהתבטא באופן מעליב נגד מקסיקאים.

קרדיט: ממשלת מקסיקו, רויטרס

גוסמן סיפר לשחקן האמריקאי כי הוא שלח מהנדסים מטעמו שיתאמנו בבניית תעלות בגרמניה שם שהו במשך שלושה חודשים ולמדו לבנות את המנהרה דרכה ברח ביולי 2015. עם פרסום הריאיון אמר גורם רשמי במקסיקו כי כל השחקנים והמפיקים שנפגשו עם גוסמן, בהם שון פן, נמצאים בחקירה.

מתברר שכבר בשנת 2012 חיפש גוסמן סופר שיכתוב את הביוגרפיה שלו. לדברי הסופר הארגנטינאי והעיתונאי דייגו פונסקה, הוא קיבל באותה שנה פניה מחברת הוצאה לאור שהוא לא פירט את שמה שאמרה לו כי "אל צ'אפו" מחפש כותב. עוד נאמר לו כי הוא יילקח לשדה תעופה במקום שייוודע לו בהמשך. "הם אמרו לי שיעבירו אותי ממקום למקום וביקשו שלא אשא עמי טלפון סלולארי", סיפר פונסקה.

בתוך כך בכיר פדרלי במקסיקו אמר כי ארצו מוכנה להסגיר את "אל צ'אפו" לארה"ב, שם עומדים נגדו מספר כתבי אישום ברחבי המדינה, אבל רק בעוד לפחות שישה חודשים. עם זאת, הוא הוסיף שהסיכויים לכך נמוכים משום שעורכי דינו של גוסמן יערערו על כך מה שעלול לעכב את הסגרתו בשבועות עד חודשים ארוכים. הערעורים האלה בדרך כלל נפסלים, אולם בכל פעם שהם מוגשים בפני שופטים הדיון בהם לוקח זמן רב. "זה יכול לקחת שבועות או חודשים, וזה יעכב את ההסגרה שלו. היו לנו תיקים שנמשכו בשל כך שש שנים".

יו"ר מפלגת השלטון של מקסיקו, מפלגתו של הנשיא אנריקה פנייה נייטו, מנילו פאביו בלטרונס, התייחס לאפשרות שגוסמן יוסגר לארה"ב ואמר כי "יש לו חובות רבים לשלם לחברה במקסיקו, אולם אם זה יהיה הכרחי הוא יוכל לשלם אותם במקומות אחרים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ