אובמה ינסה הלילה לקבוע את סדר היום של הבחירות הבאות

הלילה יישא הנשיא אובמה את נאום מצב האומה האחרון שלו בקונגרס. אף שהוא אינו עומד לבחירה, הוא מקווה לנצל את קהל הצופים הגדול ביותר שיהיה לו עד סיום כהונתו כדי לקבוע את גבולות הדיון על גורל המדינה

פיטר בייקר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פיטר בייקר, ניו יורק טיימס

נשיא ארה"ב ברק אובמה צפוי לעלות הלילה (שלישי) בפעם האחרונה לדוכן הנואמים בקונגרס כדי לשאת את נאום "מצב האומה" השנתי. אלא שהפעם, כך טוענים עוזריו, הוא אינו מתכוון להשמיע רשימה ארוכה של הצעות שיתייבשו אחר כך בקונגרס — לאחר כל השנים, הניסיון בכל זאת גבר על התקווה.

אובמה מתכוון לדון בכמה נושאים שבהחלט יש בהם כדי לקבוע את סדר היום במערכת הבחירות השנה וגם לשמש חותמת שלטונית. אף שאובמה עצמו אינו עומד לבחירה, הוא מקווה לנצל את מה שעשוי להיות קהל הצופים הטלוויזיוני הגדול ביותר שיהיה לו עד סיום כהונתו כדי לקבוע את גבולות הדיון סביב מחליפו בבית הלבן ולאן צריכות להיות מועדות פני האומה בהמשך.

אובמה בנאומו בקונגרס בשנה שעברהצילום: רויטרס

זהו רגע מכריע לנשיא שמתקרב לתום הקדנציה השנייה שלו, נקודת המפנה שבה האיש הקובע את סדר היום נהפך לצופה מפורסם של המאבק על פני העתיד. נאומו והימים שלאחריו מספקים הזדמנות אחרונה להעלות את אחוזי התמיכה הנמוכים שלו, להגדיר את מורשתו, להפריך את הנרטיבים השליליים המושמעים במסע הבחירות הרפובליקאי ולאתגר את יורשיו כדי לטפל בסוגיות שחשיבותן עליונה לפי דעתו.

לדברי עוזריו, אובמה מבקש להציג תמונה אופטימית ומעודדת של ארה"ב לאחר שבע שנים, שתעמוד בניגוד לחזיונות המדכדכים שמציגים המועמדים הרפובליקאים. לשם כך יסתמך על מספרם הגדול של מקומות עבודה חדשים, אם כי התמונה אינה חלקה לגמרי בשל המאבקים המתמשכים במזרח התיכון ובמקומות אחרים בעולם.

ובעוד אובמה מתכוון להמעיט בהצגת הצעות מדיניות, הוא בכל זאת מקווה להגביר את התמיכה בהשקפתו בסוגיות כמו שינויי האקלים, הפיקוח על כלי הנשק, ההגירה ופערי ההכנסות — שעשויות להעניק תנופה להילרי קלינטון, המובילה במרוץ על מועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות — גם אם לא יובילו לפעולות של ממש בזמן שנותר לו בתפקיד.

"אשתקד הוא דיבר אל הקונגרס", אמרה ג'ניפר סאקי, מנהלת התקשורת של הבית הלבן. "השנה הוא ידבר יותר אל הציבור האמריקאי".

ואולם, קהל זה אינו שותף להערכתו האופטימית של מצב האומה. בסקר שערכו הניו יורק טיימס וסי־בי־אס ניוז בדצמבר אמרו 68% מהנשאלים, המספר הגבוה ביותר זה יותר משנתיים, כי ארה"ב פוסעת בכיוון לא נכון. הנאום יתקיים פחות משלושה שבועות לפני הבחירות המקדימות של המפלגה הדמוקרטית באיווה. אחת המטרות של אובמה שאין מדברים עליה היא להכין את השטח לקלינטון. בבית הלבן אומרים שלא נעשה תיאום בין נאום הנשיא לקמפיין שלה, אלא שלא היה ממש צורך בכך מפני שהם מכירים את עמדותיה בסוגיות שיידונו בנאום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

ליד בית הספר רוב בטקסס, היום

גם הטבח בטקסס לא ישנה את עמדת השופטים השמרנים בעליון בארה"ב

מסעדת קוקו תאי

זו לא באמת מסעדה. זה מקום בחוף הים שבו מופיעים כוכבי ריאליטי

Businesswoman and businessman HR manager interviewing woman. Candidate female sitting her back to camera, focus on her, close up rear view, interviewers on background. Human resources, hiring concept

לפני ראיון עבודה בזום, היא קיבלה מייל: "מגזר ערבי, גם קושי בשפה"

מבט מאחור על שלושה ילדים, בן ו בת קטנים ו בת מתבגרת, עם תיקי גב בדרך ל בית הספר
Royalty-free stock photo ID: 1792161653

Happy school children going to school outdoor at sunny autumn day. Rear view of teen girl and two toddler preschoolers with backpack go to the kindergarten.

I
By Inna Reznik

תלמידים
אחים
אחיות
ילקוטים
ילקוט
תיק
ביס
לימודים

במודעת הדרושים נכתב "לא נדרש ידע קודם". לשם תשלחו את הילדים?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"