"המיעוט למופת" מתעורר |

אסיאתים בארה"ב מוחים: מכל תקריות ההרג של שחורים, רק שוטר ממוצא סיני הורשע

עשרות אלפי אסיאתים־אמריקאים יצאו לרחובות במחאה על הרשעתו של פיטר לאנג בהרג אזרח שחור לא חמוש. מארגן המחאה ל"הארץ": "לאנג הפך שעיר לעזאזל על כל חוסר הצדק במדינה הזאת"

טלי קרופקין
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הפגנת מחאה של הקהילה האסייתית-אמריקאית נגד הרשעתו של השוטר פיטר לאנג בברוקלין, בשבוע שעבר
הפגנת מחאה של הקהילה האסייתית-אמריקאית נגד הרשעתו של השוטר פיטר לאנג בברוקלין, בשבוע שעברצילום: אי–פי
טלי קרופקין
ניו יורק

זה חודשים רבים שארצות הברית נשטפת במחאות על מותם של אזרחים שחורים בידי שוטרים. בשבוע שעבר נרשם ניצחון משמעותי למוחים – פיטר לאנג הפך לשוטר הראשון בניו יורק מזה כעשור שמורשע בהרג אזרח לא חמוש, לאחר שירה למוות באקאי גורלי. ואולם, גם ההרשעה עוררה מחאה: עשרות אלפי אסיאתים-אמריקאים יצאו להפגין ברחבי ארצות הברית על הבחירה להרשיע דווקא שוטר ממוצא אסיאתי בהרג. לטענת המפגינים, לאנג הפך לשעיר לעזאזל בעוד עשרות שוטרים לבנים חמקו ללא מאסר מאירועים חמורים הרבה יותר. גזר דינו של לאנג יינתן באמצע אפריל.

ב-2014 פיטר לאנג ושותפו שון לנדאו, שניהם שוטרים מתחילים, נשלחו לסיור בפרויקט הדיור הידוע לשמצה "הבתים הוורודים", שנחשב לאחד האזורים המסוכנים בעיר. בזמן הסיור, כשלאנג נכנס לחדר מדרגות חשוך רעש פתאומי הבהיל אותו, והוא ירה. הכדור ניתז מהקיר ופגע באקאי גורלי, בן 28, שנכנס עם ידידה לחדר המדרגות כמה קומות מתחת לשוטרים. הכדור פגע בליבו של גורלי, שמת במקום.

לאנג טען בבית המשפט כי ערך את הסיור כשבידיו אקדח דרוך ופנס, וכשניסה לפתוח דלת תקועה לחדר המדרגות, נשמע הרעש שהבהיל אותו. לדבריו, הכדור נפלט מהאקדח, כך דווח באן-בי-סי. התביעה מצדה האשימה את לאנג בכך שלא העניק עזרה ראשונה לנפגע והתמהמה בהזעקת משטרה ואמבולנס. לאנג טען להגנתו כי היה במצב של הלם כשראה את גורלי הגוסס וכי מעולם לא הוכשר באופן מעשי בביצוע החייאה, מה שמנע ממנו להגיב בהתאם. נגד שותפו לא הוגש כתב אישום.

ב-11 בפברואר, בית המשפט הרשיע את פיטר לאנג בהריגה מדרגה שנייה, עבירה שהעונש עליה הוא עד 15 שנות מאסר. בשבת, אלפי אסיאתים אמריקאים יצאו להפגין ברחובות ניו יורק, לוס אנג'לס, סן פרנסיסקו, שיקגו, פילדלפיה, בוסטון, וערים אחרות. הניו יורק פוסט דיווח כי לפחות 15 אלף איש הפגינו בניו יורק, בעוד על פי המארגנים, יותר מ-50 אלף בני אדם הפגינו ברחבי המדינה, מחציתם בניו יורק.

קרדיט: Zishun Ning

"היינו חלק מארצות הברית במשך 150 שנה, כבר הרבה זמן שאנחנו חלק מניו יורק, אך עדיין, פעמים רבות מתייחסים אלינו כמו אל זרים, כאילו לא היינו אמריקאים ולעיתים אף כאילו לא היינו בני אדם", אמר בעצרת ג'ון לו, אחד ממנהיגי הקהילה בצ'יינה טאון, שהתמודד ב-2013 על ראשות העיר ניו יורק.

"בעבר היו מקרים בהם סינים אמריקאים הפכו לשעיר לעזאזל בגלל בעיות גדולות יותר במדינה שלנו, וגם כעת, יש לנו בעיה גדולה במדינה, במיוחד ביחסי המשטרה עם הציבור", אמר לו בעצרת. "בחודשים האחרונים ראינו טרגדיות, אולם כתבי האישום מעולם לא הגיעו, חוץ מאשר במקרה של פיטר לאנג. מדובר בסטנדרט כפול, ולכן באנו היום באלפים להפגין".

בראיון ל"הארץ", אומר דאג לי, ממארגני תנועת המחאה Justice for Peter Liang בניו יורק שפועלת ברשתות החברתיות וברחובות צ'יינה טאון כדי להעלות מודעות לפרטי המקרה של לאנג ולהפחית את גזר דינו, כי פסק הדין וכתב האישום היו חמורים מדי.

"הוא הפך לשעיר לעזאזל של כל חוסר הצדק של המשטרה ברחבי המדינה, של פשעים שהוא לא עשה", אומר לי. "כל הכעס והלחץ הפוליטי על המערכת המשפטית הם שגרמו לתובע המחוזי להגיש נגדו כתב אישום בגין מה שהיה תאונה טראגית, אך לא הרג מדרגה שנייה. איננו יכולים שתהיה לנו מערכת משפט שמענישה באופן חמור שוטר צעיר אחד, בעוד היא מתעלמת מכל יתר המקרים".

בניגוד לתומכים של שוטרים אחרים באירועים מתוקשרים של הרג אזרחים שחורים בתקופה האחרונה, רבים מהפעילים למען פיטר לאנג מדגישים כי הם תומכים במחאה על רצח שחורים בידי שוטרים, וכי בעוד ייתכן שיש להעניש את לאנג, כתב האישום היה נוקשה מדי ביחס לנסיבות האירוע. לא נעשו ניסיונות להציג את הקורבן באור שלילי, כמו שקרה למשל במקרה של הפצת תמונות של הצעיר השחור טרייבון מרטין. בעצרות מנסים חברי הקהילה להדגיש בכל דרך אפשרית כי הקורבן לא עשה דבר כדי להצדיק את הירי, וכי הם מתאבלים עליו ועל מותו לא פחות מאנשי תנועת Black Lives Matter. בעצרת, המפגינים נשאו שלטים עליהם נכתב, "תנחומים למשפחת אקי גורלי, צדק לפיטר לאנג", "טרגדיה אחת, שני קורבנות". אמו של לאנג אף פרסמה הצהרה פומבית בה היא מזדהה עם הכאב של משפחתו של הקורבן.

תושבי ניו יורק כותבים מכתבים למחוקקים אמריקאים במחאה על גזר הדין של פיטר לאנג בצ'יינה טאון שבמנהטן, בשבוע שעברצילום: טלי קרופקין

עם זאת, משפחתו של גורלי ברכה על פסק הדין ואף תבעה בבית דין אזרחי את שני השוטרים המעורבים בפרשה, את משטרת ניו יורק, ואת מחלקת הדיור של ניו יורק –בטענה שהתנאים הלקויים בבניין הביאו למותו של גורלי. קבוצה קטנה של פעילי תנועת Black Lives Matter אף הגיעה להפגנת נגד שאורגנה אל מול זו של הקהילה האסיאתית-אמריקאית ביום שבת.

הקהילה האסיאתית-אמריקאית נחשבת ל"מיעוט לדוגמה" בארצות הברית, אך גם כזה שאזרחיו אינם נוטים להתגייס למחאה חברתית ולפעילות פוליטית. בעצרות, פעילים בקהילה קראו לאסיאתים אמריקאים להתייצב לבחירות לרשויות המקומית, לבחור בנציגים ממוצא אסיאתי לגופי ההנהגה המקומיים, ואף להצביע כדי להדיח מתפקידו את התובע המחוזי קן תומפסון, שאחראי לכתב האישום החמור נגד לאנג.

בינתיים, הרשתות החברתיות עדיין מלאות בדיונים על דרכי פעולה בעתיד, הפעילים ממשיכים לגייס חתימות ומכתבים, ולדון בקיומן של הפגנות נוספות בקרוב. עד כה 20 אלף חתמו על עצומה ברשת הקוראת לשופט דני צ'ון לתת ללאנג גזר דין מקל, ומהארגון נמסר כי הם קיבלו יותר מ-40 אלף מכתבים חתומים הקוראים לשופט להתחשב בנסיבות של לאנג בגזר הדין. "היינו מאוד שקטים, מה שעלול להוביל למסקנה המוטעית כי מדובר בקהילה שלא תשמיע קול, אבל הפעם, חוסר הצדק כה מובהק שמדובר בחציית קו אדום, והקהילה חייבת להתגייס", סיכם לי.

פעילים של תנועת black lives matter מפגינים נגד פיטר לאנגצילום: אי־פי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

"אהבה בשחקים: מאווריק". הרבה מעבר לכוכב

טום קרוז צילם את "מאווריק" במטוס אמיתי. לפנטגון היה תנאי אחד

עמודי הזיכרון של גן הבנים בפארק הירקון

דווקא על מכשיר הריצה בחדר הכושר מול "הלהקה", משהו נסדק בי

"דברים מוזרים", העונה הרביעית. בלי העומק הפסיכולוגי

היא חזרה לנטפליקס פחות מקסימה ומרגשת, יותר מחרידה ואכזרית

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה, ותבחר צבע": כך נקבע מחיר המכונית שלכם

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

האחים אמיר (מימין) ואיציק דיין

תעלומת עורך הדין – והעד המרכזי שמת לפני שהספיק להעיד בפרשת האחים דיין

תל אביב

"אנשים רואים בורסות אדומות ומחירי דירות משוגעים – והם עוצרים"

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה, ותבחר צבע": כך נקבע מחיר המכונית שלכם

 יובל רפיח

2,300 שקל, כולל חשבונות: השכונה שהצעירים עוד לא גילו

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב