נשיא ברזיל לשעבר צורף לקבינט ויזכה בהגנה בפרשת שחיתות

לואיש אינסיו (לולה) דה סילווה יכהן כראש הסגל של הנשיאה המכהנת דילמה רוסף. התפקיד מעניק מעמד משפטי מיוחד לפוליטיקאי הבכיר, שהואשם בהלבנת הון כחלק מחקירת פרשת פטרובראס

ניו יורק טיימס וגרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
התמונה היא מבט אווירי על אלפי מפגינים ברחוב. ביניהם ניתן לראות בובת ענק מתנפתחת בדמותו של הנשיא לשעבר
בובה מתנפחת של הנשיא לשעבר לולה, בהפגנה נגד שחיתות בסאו פאולו השבועצילום: רויטרס
ניו יורק טיימס וגרדיאן

נשיא ברזיל לשעבר, שהואשם החודש בהלבנת הון כחלק מחקירת שחיתות נרחבת, יצטרף לקבינט של יורשתו בתפקיד וכך יגדיל את ההגנה המשפטית לה הוא זוכה. צירופו של לואיש אינסיו (לולה) דה סילווה לקבינט של הנשיאה דילמה רוסף צפוי לסייע לו בהליכים משפטיים עתידיים, אך בו בעת מחריף את המתיחות הפוליטית במדינה הגדולה ביותר באמריקה הלטינית.

על פי בכיר ב"מפלגת הפועלים" (PT) האוחזת בשלטון, לולה, בן 70, יכהן כראש הסגל של רוסף. משמעות ההחלטה היא כי הנשיא לשעבר לא יצטרך לעמוד לדין בבית משפט פלילי "רגיל" אם יגיעו הדברים לכך. חברי הקבינט הם בין כ–700 בכירים במדינה הנהנים ממעמד משפטי מיוחד, שמשמעותו היא שניתן להעמידם לדין רק בערכאה הגבוהה ביותר של ברזיל. בפועל מונע הדבר את כליאתם של בכירים אלו, שכן הליכים משפטיים בבית המשפט העליון נגררים לרוב על פני שנים.

לולה ורוסף, בסאו פאולו ב-2014צילום: אי־פי

ההחלטה למנות את לולה לחבר קבינט צפויה לחזק את ממשלה של רוסף בקרב איגודים מקצועיים ופעילים פוליטים הנאמנים לנשיא לשעבר. עם זאת ההכרזה מעוררת זעם בתנועת המחאה ההמונית נגד הממשלה, שביום הראשון השבוע ערכה הפגנות בהשתתפות לפחות מיליון בני אדם, שמחו נגד השחיתות במדינה וקראו להדחתה של רוסף. כך, קארלה זאמבלי מ"אליאנס נאסיונאל", אחת מהקבוצות העומדות מאחורי הפגנות הענק, אמרה לאחרונה כי "אם לולה ימונה לתפקיד נביא את ברזיל לכדי עצירה". כמו כן, שמועות בדבר מינויו של לולה לפני ההכרזה הרשמית בנושא הביאו לפיחות בערכו של המטבע הברזילאי ולנפילות בשוק המניות, שכן משקיעים חששו כי משמעות הצעד היא תנועה שמאלה במדיניות הכלכלית של ברזיל.

לולה כיהן כנשיא בשנים 2003 עד 2010 ונחשב למנהיג פופולארי. כשעזב את תפקידו נהנה מתמיכה בגובה יותר מ–80%. עם זאת בחודשים האחרונים הידרדרה התמיכה הציבורית בנשיא לשעבר, זאת על רקע האשמות כי הוא קיבל הטבות מחברות בנייה המעורבות באחת מפרשיות השחיתות החמורות ביותר שאי פעם פגעו ברזיל. ברביעי במארס עיכבה המשטרה את לולה לזמן קצר ל"תשאול כפוי" בנוגע לבדירת יוקרה וחווה, שעל פי התביעה הוענקו לו במתנה.

חקירתו של הנשיא לשעבר מסמנת את שלב נוסף ב"מבצע לאבה ג'אטו" (שטיפת מכוניות) – חקירה בת שנתיים בפרשת ענקית הגז והנפט הממשלתית פטרובראס. כתוצאה מהחקירה הורשעו עשרות מבכירי עולם העסקים של ברזיל, ו–50 פוליטיקאים מכהנים נמצאים תחת חקירה. על פי התביעה, ב-2004 הגתה קבוצה של בכירים בפטרובראס תוכנית עם קרטל חברות, שחייבו את החברה חיוב יתר על עבודות בנייה ושירותים. הכספים העודפים חולקו בין בכירים בחברה לשותפות בקרטל ולפוליטיקאים.

הפגנה נגד שחיתות, השבוע בסאו פאולוצילום: רויטרס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ