שיא של 30 שנה בשיעור ההתאבדויות בארה"ב

מנתונים פדרליים עולה כי שיעור ההתאבדויות זינק ב-24% מאז 1999, והוא הגבוה ביותר מאז 1986. העלייה התרחשה בכמעט כל קבוצת גיל, וניכרת בעיקר בקרב נשים

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניו יורק טיימס

שיעור ההתאבדויות בארצות הברית עלה לשיא של כמעט 30 שנה, כך עולה ממחקר המתבסס על נתונים פדרליים. העלייה התרחשה בכמעט כל קבוצת גיל וניכרת בעיקר בקרב נשים. בנוסף חלה עלייה משמעותית בשיעור המתאבדים בקרב אמריקאים בגיל העמידה, מה שיכול להעיד על מצוקה בקרב קבוצה זו, ששיעור ההתאבדויות בה היה יציב או בירידה מאז שנות ה-50.

שיעור ההתאבדויות עבור נשים בגיל העמידה, בין הגילים 45 ל-64, זינק ל-63% במהלך תקופת המחקר, בעוד הוא עלה ב-43% עבור גברים בטווח גילים זה, העלייה החדה ביותר עבור גברים בכל גיל שהוא. שיעור ההתאבדויות הכללי עלה ב-24% מ-1999 ל-2014, כך לפי המרכז הלאומי לסטטיסטיקות בתחום הבריאות, שפרסם את המחקר ביום שישי.

בית קברות בלואיזינה, ארצות הבריתצילום: WILLIAM WIDMER / NYT

העלייה כה נרחבת, עד ששיעור ההתאבדויות הגיע ל-13 מקרים מתוך מאה אלף בני אדם, השיעור הגבוה ביותר מאז 1986. שיעור ההתאבדוית עלה בכ-2% מדי שנה מאז 2006, פי שניים מהעלייה השנתית בתקופה המוקדמת יותר של המחקר. בסך הכל, 42,773 בני אדם מתו כתוצאה מהתאבדות ב-2014, בהשוואה ל-29,199 ב-1999.

"מדהים לראות שהעלייה הגדולה בשיעור ההתאבדויות משפיעה למעשה על כל קבוצת הגיל", אמרה קתרין המפסטד, יועצת בכירה לענייני בריאות בקרן רוברט ווד ג'ונסון, שזיהתה קשר בין העלייה בהתאבדויות בגיל העמידה לעליית רמות המצוקה בחברה בסוגיות של תעסוקה ומצב כספי.

החוקרים גם מצאו עלייה מדאיגה בקרב נערות בנות 10 עד 14, ששיעור ההתאבדויות שלהן גדל פי שלושה, גם אם הוא עדיין נמוך ביותר. מספר הנערות שהרגו עצמן עלה ל-150 ב-2014 לעומת 50 ב-1999.

מבין הקבוצות האתניות השונות העלייה החדה ביותר נרשמה אצל ילידים אמריקאים, ששיעור ההתאבדויות שלהם עלה ב-89% עבור נשים וב-38% עבור גברים. שיעור ההתאבדויות בקרב נשים לבנות בגיל העמידה עלה ב-80%. שיעור ההתאבדויות ירד רק בקרב קבוצה גזעית אחת: גברים שחורים. בנוסף, הוא ירד בקרב קבוצת גיל אחת: גברים ונשים מעל גיל 75.

העלייה בשיעור ההתאבדויות התרחשה באופן הדרגתי במשך שנים רבות. החוקרים אמרו כי הם בחרו את 1999 כשנה ממנה החלו לבחון את השינוי משום שזו היתה נקודת שפל בשיעור ההתאבדויות הלאומי, והם ביקשו לבחון את התקופה המלאה בה חלה העלייה המתמדת.

הנתונים מעניקים עדות חדשה למצוקה בקרב אמריקאים לבנים. מחקר שהתפרסם לאחרונה הדגיש את המצוקה בקרב האוכלוסיה הלבנה המשכילה פחות, והצביע על עלייה במקרי המוות מסמים, התאבדויות, מחלות כבד והרעלות אלכוהול, בעיקר בקרב בעלי השכלה תיכונית או פחות מכך. המחקר החדש לא פילח את שיעור ההתאבדויות על פי רמת השכלה, אך חוקרים שבחנו את הנתונים אמרו כי דפוסי הגיל והגזע תואמים לאלה של המחקר האחרון, ומעידים על שכיחות הדיכאון בחברה.

"זהו חלק מדפוס רחב יותר שאנחנו רואים, שמעיד על הקשר בין עוני, היעדר תקווה ומצב בריאותי", אמר רוברט פוטנאם, מרצה למדיניות ציבורית באוניברסיטת הרווארד שחיבר ספר על הפערים החברתיים באמריקה המודרנית.

השאלה מה עומד מאחורי העלייה החדה אינה חד משמעית, וזוכה לתשובות שונות. ג'ולי פיליפס, מרצה לסוציולוגיה באוניברסיטת ראטגרס שחקרה התאבדויות בקרב אמריקאים בגיל העמידה, הסבירה כי ייתכן ששינויים חברתיים הובילו לעלייה בסיכון להתאבדויות. פיליפס ציינה כי שיעור הנישואים ירד בשנים האחרונות, במיוחד בקרב אמריקאים משכילים פחות, בעוד שיעור הגירושים עלה, מה שגרם להגברת תחושות הבדידות החברתית בקרב אמריקאים רבים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מצעד מחאה של תומכי הליכוד ונתניהו בכיכר הבימה בתל אביב, בינואר

במידה רבה, זהו סיפור כישלונו של השמאל הישראלי כולו

צילום: אמיל סלמן

האם ייתכן שמגע עם האדמה משפר את המערכת החיסונית?

משה טוב עם אשתו רות וילדיהם. הסיפור הוסתר במשך שנים

מתחת לאף של פינושה, השגריר הישראלי הציל מאות צ'יליאנים ממוות

התינוק הרוקד של "אלי מקביל"

אנחנו נתקלים במילה הזאת כל הזמן, מעטים יודעים מה מקורה

לפי תושבים, הורים המחפשים לילדיהם עתיד טוב יותר לא רושמים אותם לבתי הספר הממלכתיים-ערביים

למעט מאוד ערבים ביפו יש תואר אקדמי. המכשולים מתחילים כבר בגן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ