גילי כהן
גילי כהן

חיל האוויר האמריקאי הפעיל את נוהל "הקש בגג" - שנועד להזהיר מפני תקיפה - לפני שהפציץ בית המזוהה עם ארגון דאעש.

הבית הותקף מהאוויר במוסול שבעיראק בתחילת החודש, לאחר שזוהו בתוכו אנשי ארגון המדינה האסלאמית (דאעש). כוחות צבא ארה"ב אימצו את הנוהל הישראלי, במסגרתו טרם הפצצת הבית, מוזהרים יושבי המקום באמצעות שליחת טיל מוקטן לעבר גג הבית. כך מקווים בצה"ל כי האזרחים השוהים במקום יימלטו לפני שהמבנה יופצץ מהאוויר.

הריסות בית שהופצץ ברצועת עזה במהלך צוק איתןצילום: רויטרס

ככל הידוע, זוהי הפעם הראשונה שצבא ארה"ב עושה שימוש ב"הקש בגג" - אך במקרה זה, הנוהל לא הצליח למנוע פגיעה באזרחים. בתדרוך לעיתונאים של סגן המפקד למודיעין ולמבצעים במבצע ללחימה ב"מדינה האסלאמית", אלוף פיטר גרסטן, נחשף השימוש בנוהל.

טרם הפצצת הבית, ניהלו בארה"ב מעקב אווירי אחר התנועה במקום. התקיפה כוונה לעבר מבנה בו שהו מספר חברים בדאעש, שעל פי המודיעין, היו אמונים על חלוקת כספים ללוחמי הארגון. מעקב מהאוויר גילה כי את המקום פקדו גם אשה וילדיה, ולכן הוחלט להשתמש בנוהל שאומץ מצה"ל. לפי תיאורו של גרסטן, האשה הצליחה לצאת מהמבנה, ואז התקבל אישור להפציצו. אך אז חזרה האשה בריצה לתוך הבית, טרם ההפצצה. היא מתה מפציעה.

הנוהל הישראלי נחשף בשנת 2009, ומאז השתמשו בו כוחות צה"ל במבצעים נוספים ברצועת עזה, האחרון שבהם בזמן הלחימה בקיץ 2014 במסגרת מבצע "צוק איתן". לרוב כולל הנוהל גם הנחייה להתקשר אל הטלפון בבית, או לשלוח הודעה ליושבי המקום, כדי להזהירם לפני ההפצצה. לאחר "צוק איתן", הגיעו לישראל מטעם הפנטגון צוות מומחים, כדי לשמוע על לקחי הלחימה ועל הדרכים בהם ניסה צה"ל לצמצם את הפגיעה באזרחים.

תקרית דומה אירעה גם במהלך מבצע "צוק איתן", כאשר צה"ל הפציץ את בית משפחת קוארע בחאן יונס ביולי 2014. לפי צה"ל, הבית שימש כחמ"ל של מפקד פלוגה מחטיבת חאן יונס של חמאס. בהפצצה נהרגו שמונה אזרחים. בתחקיר הראשוני התברר כי לאחר שבמערכת הביטחון הודיעו לבני המשפחה בטלפון כי הם מתכוונים להפציץ את הבית, יושבי המקום יצאו ממנו. אז, במסגרת הנוהל, נורה טיל שנחשב לקטן מדדים. בהמשך חזרו התושבים אל הבית - ואז שוגר הטיל הנוסף, שהרס את בית המשפחה. "לא היה מה לעשות - החימוש היה באוויר ואי אפשר היה להסיט אותו", טען אז בכיר בחיל האוויר. "אמנם רואים שהם (בני המשפחה) רצים חזרה אל הבית, אבל לא היה איך להסיט את הטיל". בעבר, הופסק למשך כמה שנים השימוש בנוהל, בשל התקהלויות של פלסטינים על גגות הבתים, לאחר האזהרה, במטרה למנוע את הריסתם.

נוהל "הקש בגג" ספג גם ביקורת מארגוני זכויות אדם, שטענו שהוא לא יעיל. לאחר הלחימה, הודיע ארגון "בצלם" כי האזהרות אותן סיפק צה"ל לאזרחים, כמו השימוש בנוהל זה, לא היו מספיקות, וכי דגל שחור מתנוסס מעליו. לפי נתוני הארגון, 70% מההרוגים בעשרות הפצצות שנבדקו היו אזרחים.

דו"ח אמנסטי קובע שבין ההרוגים במהלך הלחימה בעזה בשנת 2014 היו גם תושבים שנמלטו מבתיהם אחרי שישראל הזהירו אותם מפני הסכנות, וכי היו גם מקרים שבהם לא ניתנו אזהרות אלו טרם הפצצה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שער שכם, אתמול

האזרחים הערבים לא רוצים להבעיר את השטח, אבל הם לא מנותקים

"דברים מוזרים", העונה הרביעית. בלי העומק הפסיכולוגי

היא חזרה לנטפליקס פחות מקסימה ומרגשת, יותר מחרידה ואכזרית

מצעד הדגלים באזור שער שכם בשנה שעברה. שוב מתברר שאין דין שמאלן כדין מתנחל

הממשלה וגופי הביטחון מגבים את העבריינים. ואת מי עוצרים? את השמאלנים כמובן

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה, ותבחר צבע": כך נקבע מחיר המכונית שלכם

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

האחים אמיר (מימין) ואיציק דיין

תעלומת עורך הדין – והעד המרכזי שמת לפני שהספיק להעיד בפרשת האחים דיין

תל אביב

"אנשים רואים בורסות אדומות ומחירי דירות משוגעים – והם עוצרים"

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה, ותבחר צבע": כך נקבע מחיר המכונית שלכם

 יובל רפיח

2,300 שקל, כולל חשבונות: השכונה שהצעירים עוד לא גילו

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב