רויטרס

התביעה הפדרלית בארה"ב תדרוש עונש מוות במשפטו של צעיר הנאשם שירה למוות בתשעה מאמינים שחורים בכנסייה בדרום קרוליינה ביוני שעבר, כך מסר אתמול (שלישי) משרד המשפטים. "טבע הפשעים שהתבצעו לכאורה והנזק שנגרם מחייבים החלטה זו", מסרה לורטה לינץ', שרת המשפטים של ארה"ב.

דילן רוף, בן 22, מואשם שפתח באש ב–17 ביוני 2015 בכנסיית עמנואל האפיסקופלית־מתודיסטית־אפריקאית בצ'רלסטון, בעת שמאמינים נאספו לשיעור תנ"ך. המקרה עורר תדהמה בארה"ב ודיון נרחב על המורשת הגזענית שלה, בין היתר על דגל הקונפדרציה, עמו צולם רוף זמן קצר לפני ההתקפה. רוף מואשם ב–33 סעיפי אישום פדרליים, בהם פשעי שנאה ושימוש בנשק.

דילן רוף בבית המשפט בדרום קרוליינה ביוליצילום: RANDALL HILL/רויטרס

בשימוע בבית משפט ציינו התובעים כמה גורמים העומדים מאחורי ההחלטה לדרוש עונש מוות, ואמרו כי רוף סימן קורבנות שחורים ומבוגרים, ולא הפגין כל רחמים. בנוסף, ציינו כי מאחורי המתקפה עמדו "תכנון מקדים ניכר וכוונה תחילה". בחודש שעבר הודה חבר של רוף כי ידע על כוונתו לבצע את ההתקפה. לדבריו רוף תכנן את הירי במשך חודשים ורצה לפתוח במלחמת גזע.

התביעה הפדרלית אינה נוהגת לדרוש עונש מוות נגד נאשמים. רק שלושה אסירים שהואשמו בעבירות פדרליות הוצאו להורג בחצי המאה האחרונה, ואיש לא הוצא להורג בנסיבות כאלה מאז 2003, כך לפי מרכז המידע על עונש מוות. המקרה הידוע ביותר הוא זה של טימותי מקווי, האחראי להפצצה ב–1995 של בניין הממשל הפדרלי באוקלהומה סיטי, שגבתה את חייהם של 168 בני אדם.

סנגוריו של רוף אמרו כי הוא היה מוכן להודות באשמה ולא לעמוד למשפט, אם התביעה היתה שוללת עונש מוות. עורך דין מטעם ההגנה, מייקל אוקונול, סירב להגיב אתמול על החלטת התביעה הפדרלית. רוף גם עומד בפני עונש מוות אם יורשע באישומים נפרדים של רצח, במשפט שיחל בינואר בערכאה מדינתית בדרום קרולינה.

התובע בדרום קרולינה אמר בספטמבר כי כמה ממשפחות הקורבנות מתנגדות לעונש מוות, משום שהוא סותר את אמונתן הדתית, בעוד אחרות חשות כי מדובר בעונש הולם. סטיב שמוטץ, עורך דין המייצג את משפחותיהם של שלושה מהקורבנות, אמר כי לקחותיו "תומכים בכל החלטה של ממשלת ארה"ב, ואני בטוח שהם תומכים בהחלטה הזו".

כתבות מומלצות

דיוקנאות של כתבת אל-ג'זירה שירין אבו אקלה בתערוכה לזכרה בעיר ג'נין, לפני כשבוע

חדשות היום, 25.5

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"