עשרות מדינות בארה"ב מקדמות חקיקה נגד קשרים עם תנועת BDS

הליכי החקיקה, הנמצאים בשלבים שונים במקומות שונים, מכוונת נגד חברות שנמצאות בקשרים עסקיים עם גופים מדיניים או עירוניים המזוהים עם התנועה הדוגלת בחרם ובסנקציות על ישראל

דברה נוסבאום כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דברה נוסבאום כהן

המאמצים להילחם בתנועת החרם והסנקציות BDS עוברים במהירות מהקמפוסים לבתי המחוקקים ברחבי ארה"ב. במדינות שונות הולך וגדל מספר מחוקקים השוקלים לחוקק חוקים שלא יאפשרו לחברות המחרימות את ישראל להשתתף במכרזים או במיזמים ממשלתיים. אפילו מושל מדינת ניו יורק, אנדרו קואומו, מתכנן להורות לכל גופי המדינה להפסיק את הקשרים העסקיים עם חברות או סוכנויות המזוהות עם תנועת BDS.

ניו יורק כאמור אינה לבדה. לפחות 20 מדינות ברחבי ארה"ב אימצו עד כה תקנות בנושא, או שוקלות לאמצן. "המגמה מתגברת", אומר בראיון יו"ר הליגה למניעת השמצה (ADL) ג'ונתן גרינבלט. מדובר בחזית חדשה נגד BDS שהחלה ממטה האו"ם, בו הקדיש שגריר ישראל דני דנון כינוס לנושא, ועד לקמפוסים שבהם גופים ציוניים מנחים סטודנטים איך להדוף את המסע האנטי ישראלי של ארגונים כגון "כסטודנטים למען צדק בפלסטין" ו"הקול היהודי לשלום".

הפגנת BDS בלונדון, בשנה שעברהצילום: Anadolu Agency

החקיקה נגד פעילות BDS מכוונת נגד חברות שנמצאות בקשרים עסקיים עם גופים מדיניים או עירונים המזוהים עם התנועה. היא מנוסחת באופנים שונים, חלקה נוקבת במפורש בשמה של ישראל, חלקה מרמזת ל"בעלי ברית" של ארה"ב. "היקף העסקים שמבצעות מדינות ארה"ב עם ישראל עסקים נאמד במיליוני דולרים", אומרת פגי שפירו מ־StandWithUs, ארגון המעורב עמוקות בייעוץ לחקיקה החדשה, "הן משתפות איתה פעולה במיזמים, במחקרים רפואיים ובסחר חוץ. משרות רבות נמצאות על הכף".

המאמצים לקידום BDS בקרב ציבור נוצרי, איגודים מקצועיים וגופים אקדמיים, גורמים בחודשים האחרונים לדאגה בקהילה הפרו-ישראלית בארה"ב. זאת למרות שלדברי סוכנות בלומברג, ההחלטות המעטות שהתקבלו עד כה בנושא לא השפיעו עד כה כלכלית על ישראל. לפי בלומברג, סקר שנערך לאחרונה מלמד כי "בתשע מעשר חברות ישראליות המקיימות קשרים עם כלכלת הכיבוש וההתנחלויות נרשם בשלוש השנים האחרונות גידול בהחזקות הנמצאות בידיים לא־ישראליות, או שלא נרשם בהן שינוי כלל".

אבל נתונים אלה לא מרגיעים את הנלחמים ביוזמת BDS, הממשיכים במערכה המשפטית שלהם. לפני שנה היתה דרום קרוליינה המדינה הראשונה שאימצה חקיקה נגד BDS. במארס השנה היתה אילינוי המדינה הראשונה שפרסמה רשימת חברות שעמן מנועים כיום גופי הממשל המקומי לקיים עסקים. בדצמבר שעבר היה רובע אל הרבור (בעל האוכלוסייה היהודית הגדולה במיאמי) לעירייה הראשונה שחוקקה חוקים נגד BDS. במאי אימצה נפת נסאו במדינת ניו יורק חקיקה דומה.

"חקיקה כזאת היא רעיון טוב כי תומכי ב־BDS מנסים להציג את יוזמתם כצעד מוסרי, תקין פוליטית", אומר מארק שטרן מהוועד היהודי אמריקאי. "זוהי דרך מעשית בשביל המדינות לומר 'אנחנו לא אוסרים להחרים את ישראל, אבל אנחנו לא מצדדים במסר הזה ולא רוצים לתמוך בו".

תומכי החרם, לעומת זאת, רואים בחקיקה איום על חופש הביטוי. "העקרון הוא שכשהמחוקקים עוסקים בנקיטת צעדים נגד שיח בעל מניעים פוליטיים - הם כפופים לראשון בעקרונות החוקה הבאים להבטיח את קיומו של דיון ציבורי ער. זה לב הבעיה העולה מהחקיקה הזאת", אומר רוברט פרי מארגון זכויות האזרח NYCLU.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

ח"כ רינאוי-זועבי ולפיד בפגישה, היום

חדשות היום, 22 במאי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"