פלוגת הסיור החסידית בברוקלין צוברת כוח בחסות משטרת ניו יורק

ארגון "שומרים" משמש ככוח עזר משטרתי של קהילות החרדים, אך באחרונה גוברת הביקורת על מעשי אלימות ושחיתות הקשורים אליו. הטיוח במשטרה נעשה בארוחות צ'ולנט ומשחקי בייסבול

אלן פויר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רכב של "שומרים" בקראון הייטס, ברוקלין
רכב של "שומרים" בקראון הייטס, ברוקליןצילום: KEVIN HAGEN / NYT
אלן פויר, ניו יורק טיימס

לפטרול הביטחון של דרום ברוקלין (BSSP) הגיעה קריאת מצוקה, ואנשי ארגון "שומרים" של הקהילה החסידית זינקו למכונית ודהרו למקום שבו דווח על גבר מאונן בתוך מכונית ליד ילדים. הם הקיפו את המכונית החשודה, אך הנהג ניסה לברוח. הם רדפו אחריו ותפסו אותו, אבל הוא שלף אקדח, ירה ופצע ארבעה מהשומרים. ב–2010, כשאירעה התקרית, זכו השומרים לתשבחות משורה של פוליטיקאים וכונו "גיבורים".

אבל שלוש שנים מאוחר יותר, כשהמקרה הגיע לבית המשפט, צץ סיפור שונה לגמרי. פרקליטו של היורה, דיוויד פלורס, טען בדיון כי מרשו כלל לא חשף את איבר מינו, אלא הותקף וירה באקדחו מתוך הגנה עצמית. אחת הראיות שהוצגו במשפט היא הקלטה של שיחה עם מוקד 911, שבה תיאר עד ראייה כיצד השומרים בועטים שוב ושוב בפלורס, אחרי שגררו אותו החוצה ממכוניתו. חבר המושבעים זיכה את פלורס מתקיפה, ניסיון לרצח ומעשה מגונה. הוא הורשע רק בהחזקת אקדח. כשהמושבעים יצאו מוטרדים מאולם בית המשפט, ניגשו כמה מהם לחבק את אמו של פלורס. "השומרים לא יכולים להפוך את עצמם לשופטים, למושבעים ולמבצעי גזר הדין ברחובות", אמר אחד מהם לעיתון The Daily News.

המקרה של פלורס הוא לא הראשון וגם לא האחרון שבו מוצגות גרסאות סותרות באשר להתנהגות "שומרים", ארגון שמאז שנות השבעים משמש כמין כוח עזר משטרתי של קהילות החרדים שחיות בברוקלין. שורה של צעדים משמעתיים שננקטו לאחרונה נגד מפקדי משטרה באזור הסבו תשומת לב לקשרים שמנהלים "שומרים" עם המשטרה, המתבטאים הן בקבלת הכשרה באופן רשמי והן בהשתתפות קצינים בארוחות צ'ולנט לא רשמיות. בשש השנים האחרונות, מדי שנה בקיץ, חברי שומרים של בורו פארק ונציגי מחוז 66 של המשטרה גם משחקים יחד בייסבול. "זה משפר את היחסים בין המשטרה לקהילה", אומר דייוויד גרינפילד, חבר מועצת העיר המייצג את המחוז. לדברי נשיא שומרים, ג'ייקוב דסקל, אנשי הארגון אינם מפיקים שום תועלת מקשריהם במשטרה.

אך העובדה היא שהשומרים מקבלים עשרות אלפי דולרים מעיריית ניו יורק למימון פעילותם. רבים מהם השתתפו בתוכנית בת 14 שבועות בשם "בית ספר משטרתי לאזרחים", שמשתתפיה לוקחים חלק במשחקי תפקידים ובסימולציות של משימות שיטור. ב–2012 סייע שמחה פלדר, ששימש אז כסגן מבקר העיריה, להשיג ממועצת העיר 300 אלף דולר למימון רכב פיקוד עבור השומרים. הרכב, שדומים לו נמצאים ברשות המשטרה, מצויד בפינות עבודה ל–12 איש ובציוד תקשורת מתקדם. לפני כחודשיים נעצר חבר בשומרים, שעייה ליכטנשטיין, בחשד שנתן שוחד לשוטרים בתמורה לקבל היתרים לנשק.

בשכונות במרכז ברוקלין, שבהן חסידים ושחורים גרים בצמידות זה עשרות שנים, יש מתח רב. מתנגדי השומרים טוענים שהם מנצלים את המתח הזה: בסרטון לגיוס מתנדבים, בין תמונות של מראות שגרתיים – כמו אנשים עורכים קניות או בחור לומד תורה – נראה בחור שחור צועד בשכונה ולאחר מכן שודד ארנק של אשה.

אנשי ארגון "שומרים"צילום: אי־אף־פי

בחודש שעבר הגיעה התביעה הכללית של ברוקלין להסדר עם שניים מחמישה שומרים שהואשמו בהכאתו ופציעתו של צעיר שחור בשם טאג' פאטרסון בדצמבר 2013. פאטרסון, סטודנט לאופנה, צעד שיכור בלילה בשדרות פלאשינג שבוויליאמסבורג החרדית ונעצר על ידי 12 שומרים. אלה, קיבלו דיווח כי הוא משחית רכב. המעצר התפתח לתגרה ופאטרסון איבד את הראייה בעין אחת. התיק נסגר כעבור זמן קצר ונפתח מחדש בעקבות לחץ תקשורתי ובעקבות עדויות של ארבעה עדי ראייה.

"זה היה שערורייתי", אמרה אמו של פאטרסון, זהרה, והאשימה: "בלבי הרגשתי שהיתה אפליה ופרוטקציה מצד המשטרה כלפי הקהילה ואנשי השומרים". לפיכך היא פנתה לחברה שעובדת בתקשורת שקישרה אותה עם עיתונאים. הם פירסמו כתבה שבה טען פאטרסון שהתוקפים בעטו בו והטיחו כלפיו כינויי גנאי הומופוביים, בעוד המון שהתגודד מסביב דירבן אותם להמשיך. די היה בכך כדי להביא לפתיחה מחדש של החקירה, וכעבור ארבעה חודשים, חמישה גברים שלטענת התביעה קשורים לארגון השומרים בוויליאמסבורג, הואשמו בתקיפה ובמעצר בלתי חוקי.

אך במארס 2015 החל התיק להתפרק שוב. האישומים נגד אחד השומרים בוטלו לאחר שעד ראייה לא זיהה אותו במסדר זיהוי. כעבור תשעה חודשים בוטלו אישומים נגד נאשם אחר מסיבות דומות. ובחודש שעבר, שוב עקב עדים בעייתיים, הגיעה התביעה הכללית של ברוקלין להסדר טיעון עם שניים משלושת הנאשמים שנותרו. הם הודו באשמה בסעיף האישום הקל ביותר ובתמורה לא ירצו עונש מאסר בפועל. משפטו של הנאשם האחרון יחל באוגוסט.

לנוכח תשומת הלב, נציגי השומרים ממעטים לדבר עם התקשורת, אבל נשיא הארגון דסקל הסכים להתייחס לביקורת. לדבריו, התקריות האחרונות הן תולדה של כמה "תפוחים רקובים" ואסור שיכתימו את עשרות המתנדבים שמקדישים באופן קבוע מזמנם, ועוזבים את עבודתם ומשפחותיהם, כדי לסייע, למשל, במעצר של אדם שנתפס גונב כסף מקופת צדקה. "הטובים הם תמיד אלה שסופגים ביקורת", הוא אומר. יודגש כי דברים דומים נאמרו על ידי דסקל ואחרים ממנהיגי השומרים גם כשפלורס זוכה, וגם כמה שנים קודם לכן, כשאחד מהשומרים בשכונת קראון הייטס נמלט לישראל כדי לחמוק מהעמדה לדין לאחר שהיכה גבר שחור באלה.

אל הכתבה ב"ניו יורק טיימס"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

ח"כ רינאוי-זועבי ולפיד בפגישה, היום

חדשות היום, 22 במאי

בית החולים איכילוב, ב-2021

משרד הבריאות: הגבר שאושפז באיכילוב אומת כחולה באבעבועות הקוף

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"