נדחה הערעור של טראמפ על הקפאת צו איסור הכניסה למוסלמים

השופטים קבעו כי לא הוצגה ראיה לכך שאזרח מאחת המדינות המוזכרות בצו ביצע פיגוע בתחומי ארה"ב. טראמפ צייץ בתגובה: "נתראה בבית המשפט, ביטחונה של האומה שלנו נמצא בסכנה!"

רויטרס ואי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מפגינים במנהטן נגד הצו של טראמפ, בשבוע שעבר
מפגינים במנהטן נגד הצו של טראמפ, בשבוע שעברצילום: SPENCER PLATT/אי־אף־פי
רויטרס ואי-פי

בית המשפט הפדרלי לערעורים בסן פרנסיסקו דחה הלילה (שישי) את בקשת טראמפ לבטל את הקפאת צו איסור הכניסה לאזרחים משבע מדינות מוסלמיות ופליטים לארה"ב. השופטים קבעו כי הממשל לא הציג חששות ביטחוניים המצדיקים את האיסור, ואמרו כי "לא הוצגה ראיה לכך שאזרח מאחת המדינות המוזכרות בצו ביצע פיגוע טרור בתחומי ארה"ב". לאחר ההחלטה כתב הנשיא בחשבון הטוויטר שלו: "נתראה בבית המשפט, ביטחונה של האומה שלנו נמצא בסכנה!".

בית המשפט דחה את הטענה כי אין לו סמכות לדון בצווים נשיאותיים בנושאים ביטחוניים, וקיבל את טענת וושינגטון ומינסוטה שעתרו נגד הצו, לפיה יש להן זכות עמידה בנושא - בגלל הנזק שייגרם לאוניברסיטאות שלהן‎. לפי בית המשפט, אפילו חזרה זמנית אל אכיפת הצו עלולה לגרום נזק. במסגרת ההחלטה קיבל בית המשפט את טענת המדינות כי ניתן להשתמש בהצהרותיו של טראמפ לפני הבחירות בנוגע לכוונתו להטיל "איסור על כניסת מוסלמים", ולקבוע אם הצו מעודד אפליה.

זמן קצר לאחר פסק הדין פגש טראמפ כמה עיתונאים בדרכו לארוחת ערב עם שר החוץ רקס טילרסון ואיל ההימורים שלדון אלדסון. בשיחת המסדרון המפתיעה אמר הנשיא שהחלטת בית המשפט היא "פוליטית" וכי הוא משוכנע שהממשל "ינצח בתיק הזה"‎. משרד המשפטים האמריקאי אמר בעקבות פסק הדין כי הוא "בוחן את ההחלטה ושוקל את האפשרויות שבפניו".

אתמול דן בית המשפט הפדרלי לערעורים בערעורו של הממשל, והתמקד בשאלה אם הקפאת הצו באופן זמני על ידי ערכאה נמוכה יותר צריכה להישאר בתוקף. עם זאת, שלושת השופטים גם עסקו בשאלות חוקתיות גדולות יותר הנוגעות לצו של טראמפ.

הנשיא דונלד טראמפ בבית הלבן, השבועצילום: בלומברג

הדיון נערך בטלפון – צעד יוצא דופן – ושודר בזמן אמת ברשתות הטלוויזיה, אתרי אינטרנט ורשתות מדיה חברתית. יותר מ–130 אלף בני אדם צפו בערוץ היוטיוב של בית המשפט בלבד. בדיון השתתפו נציגי הממשלה וכן פרקליטי המדינות וושינגטון ומינסוטה, שהתביעה שהגישו בבית משפט בסיאטל הביאה להקפאת הצו, שעליה ערער טראמפ.

השופט ריצ'רד קליפטון, שמונה לתפקידו על ידי הנשיא לשעבר ג'ורג' בוש הבן, שאל את הפרקליט המייצג את המדינות שהגישו את התביעה נגד הצו אילו ראיות יש להן לכך שהמניע לצו הוא דת. "אני מתקשה להבין מדוע אנחנו צריכים להסיק שיש כאן בסיס דתי כשלמעשה רוב המוסלמים לא יושפעו", אמר השופט. לדבריו, רק 15% מהמוסלמים בעולם מושפעים על ידי החלטתו של טראמפ. עוד ציין קליפטון כי קשה להתכחש לחשש מפני טרור מצד פעילי טרור איסלאמי.

מנגד, פרקליט מדינת וושינגטון, נוח פורסל, ציטט בדיון הצהרות של טראמפ שקראו לאסור על מוסלמים להיכנס לארה"ב. פורסל ציין כי התובעים אינם מחויבים להוכיח שכל מוסלמי בעולם מושפע על ידי הצו אלא רק שהמניע לו הוא אפליה דתית. השופטת מישל פרידלנד, שמונתה לתפקידה על ידי הנשיא לשעבר ברק אובמה, תהתה מדוע אין לאפשר לתיק להמשיך הלאה במערכת המשפט כדי לקבוע את המניע לאיסור שעליו הכריז טראמפ. דחיית טענות הממשל, על פיהן בסמכותו של הנשיא להחליט מי רשאי להיכנס לתחומי המדינה, מעבירה ככל הנראה את הדיון לבית המשפט העליון.

על רקע הדיון בבית המשפט אמר ביום שלישי טראמפ כי הוא חושב "שצריך להילחם על הביטחון הלאומי בבית המשפט". במפגש עם התאחדות השריפים הלאומית בבית הלבן אמר הנשיא: "פעילי המדינה האיסלאמית (דאעש) וקבוצות איסלאמיות אחרות מאיימים להסתנן לארה"ב ולמדינות אחרות דרך מערכת ההגירה, ואנחנו לא מורשים להיות קשוחים עם האנשים שמגיעים? זה דורש הסבר".

ביום שישי קבע שופט בית המשפט הפדרלי בסיאטל, ג'יימס רוברט, כי הוכח שהאיסור על כניסת מוסלמים יגרום ל"פגיעה מיידית ובלתי הפיכה". בעקבות הפסיקה הנחו רשויות שדות התעופה בארה"ב את חברות התעופה לאפשר שוב העלאת נוסעים מהמדינות המוסלמיות שנכללו בהחלטת הנשיא. כמו כן, לאחר פסיקת השופט הודיע משרד החוץ של ארה"ב כי הוא יאפשר לנוסעים בעלי ויזות תקפות להיכנס לתחומי המדינה. הודעה דומה נמסרה מהמשרד לביטחון המולדת, שעל פיה אנשיו משעים את הוראות הצו המסמן נוסעים ממדינות מוסלמיות.

הצו של טראמפ מ-27 בינואר הורה לאסור למשך 90 יום כניסת נוסעים מאיראן, עיראק, לוב, סומליה, סודאן, סוריה ותימן. כמו כן, הצו אסר כניסת פליטים למשך 120 יום, למעט פליטים מסוריה, שכניסתם נאסרה ללא הגבלת זמן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ