חמי שלו
חמי שלו

דונלד טראמפ חולל אתמול מהפך, אולי היסטורי, במעמדה של ארה"ב בעולם הערבי. הוא ביצע תפנית של כמעט 180 מעלות במדיניות שהנהיג קודמו, ברק אובמה, בשמונה השנים האחרונות. טראמפ התייצב בראש סעודיה והסונים ונגד איראן והשיעים. הוא פרש את חסותו על הממלכות, הנסיכויות, העריצויות, המשטרים הצבאיים והרפובליקות העממיות של העולם המוסלמי, ופטר אותן במחי יד מעונש זכויות האדם והממבו־ג׳מבו הדמוקרטי שעמו אובמה נהג לייסרן. כמו בנימין נתניהו לפניו, טראמפ הוא עכשיו מר טרור, מי שרואה במאבק בו את חזות הכל.

הניגוד בין נאומו הכתוב היטב של טראמפ, שהוקרא מן הבמה בלאות שאיננה אופיינית לו, לבין הלהט האנטי־איסלאמי שאפיין אותו בעבר היה בלתי־נתפס, וגם זו המעטה. מי שטען שהאיסלאם שונא את ארה"ב, האשים את סעודיה באחריות לפיגועי הטרור של 11 בספטמבר וקרא להטיל איסור מוחלט על כניסת מוסלמים לארצו - הפך בן לילה לנופת צופים. עוד דקה והוא היה פותח מהבמה בשירת קומביה או שבת אחים גם יחד. טראמפ הוכיח, לעיניו המשתאות של העולם כולו, שעקביות היא חסרת ערך ולמלים אין משמעות. הוא הציג את השילוש הקדוש שלו, שבו אופורטוניזם הוא האב, פרגמטיזם הוא הבן וציניות מוחלטת היא רוח הקודש.

ההנגדה לנאום קהיר של אובמה מיוני 2009 מתבקשת וחדה. בניגוד לאובמה, טראמפ לא הביע צער על יחס לא הוגן של המערב לאיסלאם. הוא לא הדגיש את השורשים המוסלמים, שאין לו. הוא בקושי איזכר את תרומת האיסלאם לציוויליזציה. הוא לא הציג את מחויבות ארצו לחירות ולדמוקרטיה. הוא לא הטיף לשומעיו על הצורך לשחרר נשים, להילחם באי־שוויון, להגן על זכויות המיעוט. הוא בוודאי לא הקדיש 20% מנאומו לסכסוך הישראלי־פלסטיני, כפי שעשה אובמה. הוא הסתפק באזכור קצר של הסיכוי להשיג שלום ואפילו השמיט את שמה של ישראל מרשימת המדינות שסובלות מטרור. אם זה היה אובמה, כמאמר ההשוואה שכבר הפכה לקלישאה, שרי ישראל היו כבר מזמן מגנים אותו כפחדן שונא ישראל.

טראמפ העניק שם פורמלי לגישתו: "ריאליזם עם עקרונות". ארה"ב תגן על עצמה ועל אזרחיה ולשם כך תיצור בריתות גם עם מדינות שבעבר הסתייגה מהן והטיפה להן. אבל לצד הריאליזם שלו, נאומו של טראמפ, כמו מסעו בכלל, היה רווי תוכן דתי מוזר שלעתים גבל במשיחי. הוא הזכיר את אלוהים תשע פעמים בנאומו, קרא למאזיניו להתפלל ואיים בגזר דינו המחמיר של היושב במרומים אם מאזיניו המוסלמים לא יעשו את המוטל עליהם. הוא גייס לצדו את שלוש הדתות, דיבר על מסעו במונחים של עלייה לרגל ואפילו היטהרות במקומות הקודשים, כהכנה למסעו הקדוש בפני עצמו. כשהצהיר שמהפיסגה בריאד אולי ייצא שלום במזרח התיכון ואחר כך שלום בעולם כולו, קשה היה לדעת אם טראמפ מצטט מתוך הדרשה על ההר מהבשורה על פי מתי או שמא מהמדריך למתחרה בתחרויות מיס יוניברס, שהיו פעם בבעלותו.

טראמפ

טראמפ צריך להיות מרוצה מסיורו עד כה ומהופעתו הערב. הוא התקבל בטקסים שנלקחו מאגדות אלף לילה ולילה שדחקו, לפחות ליום או יומיים, את זרם הסקנדלים המביכים והכותרות הרעות שרודפות אותו. הוא נשא את אחד מנאומיו הטובים, כפי שקורה לו כשהוא נצמד לטקסטים שאחרים כתבו ושייפו עבורו. כמו בנאומו באוגוסט 2016 על אחדות לאומית ובפברואר 2017 בפני שני בתי הקונגרס, גם הנאום הזה יעורר ספוקלציות שמא טראמפ התעשת עכשיו מספיק כדי לאתחל מחדש את נשיאותו. לא רק שאפשר לקבוע בוודאות שזה לא יקרה, בישראל צריכים גם להתכונן לאפשרות שדווקא אצלנו הוא יתפרק אחרי יום־יומיים של התנהגות טובה.

כמובן שגם הסעודים צריכים להיות מרוצים, לפחות לטווח קצר. טראמפ הכתירם לעיני כל כמנהיגי העולם הסוני וכחוד החנית במאבק מול איראן. הוא הציבם כנושאי דברו בעולם המוסלמי אך גם כמי שאוחזים בו ובכלכלה האמריקאית במקום רגיש שבו אפשר ללחוץ. ימים יגידו אם דברי הרהב וההתגרות הלא אופיינים שהשמיע המלך סלמאן, בעידוד יורשיו חסרי הסבלנות, יבצרו את הממלכה ויאדירו את מעמדה או שיתגלו כחרב פיפיות שיתנקם במדינה ששמרה עד כה על חוסנה ועצמאותה על ידי כך שנחבאה אל הכלים ונמנעה מעימותים.

טראמפ מחכה לנאומו, היוםצילום: JONATHAN ERNST/רויטרס

האם ישראל צריכה להיות מרוצה מהנאום? תלוי כמובן את מי שואלים. זה שטהראן, דמשק, חיזבאללה וגם חמאס נמצאים על הכוונת האמריקאית בוודאי ישא חן בעיני נתניהו ואנשיו. ההתלכדות הסונית סביב טראמפ לחזית אנטי־איראנית חיובית אף היא עבור מי שרואה בהסכם הגרעין עם טהראן סכנה קיומית. בכל זאת, כדאי לשים לב שטראמפ הקדיש את רוב נאומו למאבק בטרור עצמו, בעוד הפסקאות הבודדות נגד איראן נשמעו כאילו נכתבו כדי לצאת ידי חובה. כך גם לגבי האזכור הקצר של הפלסטינים, שעמד בניגוד בולט לשפע הסימפטיה שהרעיף עליהם אובמה בנאום קהיר. ואם הפלסטינים לא מרוצים, אז בוודאי שלירושלים יש סיבה למסיבה. ומכיוון שגם שמאלנים וליברלים נדחקו לקרן זווית עם כל ענייני זכויות אדם ושוויון זכויות של מיעוטים שמיעוטים, הימין הישראלי, או לפחות נתניהו, אמורים להיות מבסוטים חלאס.

ובכל זאת, עבור נתניהו ושריו ישנם תמרורים רבים שצריכים לעורר דאגה. נשיא עם להט משיחי להשכין שלום אף פעם לא טוב עבור מי שמשוכנע שאין סיכוי להסדר בין ישראל לפלסטינים, וגם אם יש, איננו מוכן לעשות את חלקו כדי לממשו. ואף שישראל תמכה ועודדה את ארה"ב להתקרב לסעודיה ולמפרציות וראתה הזדמנות פז בהשתלבותה בחזית האנטי־איראנית, שביעות הרצון הניכרת של טראמפ מקבלת הפנים הפנטזיונרית שעשו לו הסעודים מציפה אפשרות שהתוכנית הגאונית הצליחה קצת יותר מדי. גולת הכותרת של הנאום היתה אמנם קריאתו של טראמפ למדינות ערב לגרש מתוכן את הטרור, אך בכך הוא יצר גם מחויבות משתמעת להשיב להם כגמולן, להיות קשוב לבקשותיהן ולעשות ככל כדי להסדיר סוף סוף את הבעיה הפלסטינית שמטרידה את מנוחתן זה שנות דור.

בסופו של דבר, המנהיגים שעמם נפגש טראמפ, בעיקר אלה שבאו לפגישה נפרדת של המועצה לשיתוף פעולה של מדינות המפרץ, הם המילייה האמיתי שלו. אלה החבר׳ה שלו. מקצתם, כמו מלך סעודיה, שליט קטאר והסולטאן של עומאן עשירים ממנו בהרבה, חלקם, כמו אמיר כווית ומלך מרוקו שווים פחות או יותר כמוהו, ולרוב האחרים גם לא חסר שום דבר. כולם חיים כמו מיליארדרים, מתנהלים כמו מיליארדרים וחושבים כמו מיליארדרים. הם מדברים את אותה השפה כמו טראמפ. השאלה היא מה יחוש הנשיא כשיגיע מחר למדינה שבה השרים כלל אינם רוצים להטריח עצמם להגיע לשדה כדי לקבלו, שתוכניותיה לארגן טקסי מופת קפדניים כמו הסעודים בדרך כלל מסתיימים בבלגן, אם לא באסון, ושראש ממשלתה צריך ללחוץ על מיליארדרים כמוהו כדי שיואילו בטובם לממן לו סיגר קובני הגון או שמפניה ורודה משובחת. האמת? זה לא מבשר טובות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

ח"כ רינאוי-זועבי ולפיד בפגישה, היום

חדשות היום, 22 במאי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"