עדכונים שוטפים |

ראש האף-בי-איי: מסרב לענות בפומבי לשאלה אם טראמפ שיתף פעולה עם רוסיה

עדות קומי בסנאט
עדכונים

הבית הלבן מגיב לעדות: טראמפ לא שקרן

סגנית דובר הבית מהלבן, שרה סנדרס, הגיבה לעדות בשיחה סגורה עם כתבים ואמרה כי "טראמפ לא שקרן". היא אמרה כי היא לא יודעת אם הנשיא צפה בעדות, אך הוא יגיב לה בנאום מאוחר יותר הערב.

בהתייחס לאמירת קומי לפיה היו סיבות שלא ידועות לציבור על כך ששר המשפטים ג'ף סשנס לא יכול להיות מעורב בחקירת רוסיה אמרה סנדרס: "לטראמפ אמון מלא בכל הקבינט, לרבות סשנס".

עוד אמרה סנדרס כי היא אינה חושבת שנאמו דברים לא הולמים בשיחות בין קומי לטראמפ.

קומי: רוסיה תנסה להתערב בבחירות גם בעתיד

כשנשאל על ניסיונות רוסיה להתערב בבחירות אמר קומי כי ברור שהם יעשו זאת שוב בעתיד. "הם הולכים לנסות לעשות זאת שוב, ו'לכלכך' את מערכת הבחירות כמה שיוכלו", אמר.

יו"ר בית הנבחרים: טראמפ לא הבין את עצמאות ה-FBI מול הבית הלבן

יו"ר בית הנבחרים פול ראיין התייחס בזמן עדותו של קומי בסנאט לכך שטראמפ ביקש מראש הבולשת לשעבר לסגור את החקירה נגד היועץ לביטחון לאומי המודח פלין ואמר: "הוא היה חדש בזה". לדברי ראיין, טראמפ כנראה לא הבין בשלב זה את עצמאות הבית הלבן מול ה-FBI.

"למה טראמפ העיף את כולם מהחדר בשיחה על פלין?"

קומי חזר שוב לשיחה בינו לבין טראמפ בינואר שבה ביקש ממנו נשיא ארה"ב להפסיק את החקירה נגד היועץ לביטחון לאומי המודח פלין, ואמר כי העובדה שטראמפ גירש את שאר הנוכחים בחדר לשום כך משמעותית מאוד. "זה מאוד מהותי בעיני. למה הוא העיף את כולם מהחדר?" אמר.

קומי: הדלפתי את שיחתי עם טראמפ כדי שימונה תובע מיוחד בפרשה

קומי אמר כי ביקש מחבר להדליף את פרטי התזכיר של שיחתו עם טראמפ על פלין, כי הוא חשב שזה יוביל למינוי חוקר מיוחד לחקירת הקשר עם רוסיה. לדבריו, הוא עשה זאת לאחר שראה את ציוצי טראמפ, שבהם איים לפרסם הקלטות.

בתזכיר שעל תוכנו דיווח הניו יורק טיימס, כתב קומי שטראמפ הזמין אותו לשיחה אישית בבית הלבן ואמר כי הוא "מקווה שהוא יכול להניח לעניין הזה". על פי הדיווח, זוהי הראיה הברורה ביותר עד כה לכך שטראמפ ניסה להשפיע ישירות על חקירת משרד המשפטים והבולשת, העוסקת בקשרי מקורביו ורוסיה.

יש סיבות שלא פורסמו לכך שמעורבות שר המשפטים בחקירת רוסיה בעייתית

קומי אמר כי יש סיבות שלא פורסמו לכך שמעורבות שר המשפטים סשנס בחקירת הקשר רוסיה "בעייתית". "היינו מודעים לפרטים שלא ניתן לפרסם כאן", אמר קומי.

סשנס פטר עצמו מעיסוק בחקירה אחרי שפורסם כי הוא שוחח עם שגריר רוסיה בזמן המרוץ לנשיאות ארה"ב, והטעה את הקונגרס כשנשאל בנושא תחת שבועה בשימוע לאישור מינויו לחבר קבינט.

קומי: לא הודענו שטראמפ לא תחת חקירה כי חששנו שמצב זה ישתנה

קומי נשאל על ידי מרקו רוביו מדוע הבולשת הפדרלית לא הודיעה כי טראמפ לא נתון בחקירה. הוא ענה כי חשש שהמצב ישתנה. "לא רצינו ליצור מצב שבו נצטרך לתקן את הדברים, אם העובדות ישתנו", אמר קומי.

הוא אמר כי אמר זאת לטראמפ באופן אישי כדי להימנע מ"מצב ג'ון אדגר הובר".

"אני מאמין שטראמפ פיטר אותי בגלל חקירת הקשר עם רוסיה"

קומי נשאל אם הוא מאמין כי חקירת רוסיה הובילה לפיטוריו ואמר "כן, כי ראיתי את טראמפ אומר זאת בעצמו".

למחרת פיטורי קומי, טראמפ אמר בפגישה עם שר החוץ הרוסי ושגריר רוסיה לארה"ב כי הפיטורים הסירו ממנו לחץ גדול. "התמודדתי מול לחץ גדול בגלל (החקירה בעניין) רוסיה. זה הסתדר. אני לא תחת חקירה", אמר.

קומי: חשתי שטראמפ מורה לי לסגור את החקירה של פלין

"הבנתי את זה כהוראה", אמר קומי על בקשת טראמפ לסגור את החקירה נגד היועץ לביטחון לאומי המודח, מייקל פלין.

קומי סיפר שכאשר טראמפ ביקש לדבר ביחידות איתו על הנושא, שר המשפטים ג'ף סשנס וחתנו ג'ארד קושנר לא רצו לעזוב את החדר. לדבריו, הם ידעו שלא כדאי להשאיר אותם לבד בחדר הסגלגל.

כשנשאל מדוע לא סירב מיד, אמר כי אולי היה עושה זאת אם היה חזק יותר. "הייתי המום", אמר. קומי הוסיף שעמיתיו בבולשת הפדרלית היו מופתעים כמוהו מהבקשה.

קומי: חששתי שטראמפ ישקר ולכן תיעדתי את שיחותנו

קומי נשאל מדוע הוא כתב את תזכיר השיחה עם טראמפ. הוא ענה "חששתי כי הוא עשוי לשקר". "ידעתי שיבוא יום שאצטרך את תיעוד השיחה, לא רק כדי להגן על עצמי, אלא די להגן על כל ה-FBI".

לדבריו, ארוחת הערב בין השניים בינואר נועדה ליצור אמון. "הוא שאל אותי על נאמנות, בהקשר של הבקשה שאשאר בתפקיד", אמר. הוא אמר כי זו היתה הפעם הראשונה שביקשו ממנו להצהיר נאמנות. "הרגשתי שהוא רוצה משהו בתמורה להשארתי בתפקיד".

"לורדי, אני מקווה שיש הקלטות"

קומי אמר שראה את הציוץ של טראמפ שבו איים לפרסם הקלטות משיחותיהם, ואמר: "לורדי אני מקווה שיש הקלטות‎". קומי אמר כי הוא זוכר שאמר שפלין "הוא אדם טוב", וכי הוא "לא מסכים עם מה שאמרת לי לעשות".

יומיים אחרי שפיטר את קומי, טראמפ כתב בטוויטר כי "צריך לקוות שאין 'קלטות' של השיחות שלנו לפני שהוא מדליף מידע". שעות ספורות לאחר פרסומו אמר דובר הבית הלבן שון ספייסר כי הציוץ ״אינו איום״ אלא פשוט ״הצהרת עובדה״, וכי הוא מדבר בעד עצמו.

החוקר המיוחד יצטרך להכריע אם טראמפ שיבש הליכי משפט

קומי אמר כי החוקר המיוחד רוברט מולר יצטרך להכריע אם טראמפ שיבש הליכי משפט‎. כשנשאל אם יש לו ספק שמולר, יחד עם הוועדה בקונגרס, יגיעו לשורש החקירה הוא ענה - לא.

מולר מונה בחודש שעבר לחקור את הקשרים בין קמפיין טראמפ לבין רוסיה. בשבוע שעבר הוא הרחיב את החקירה כך שתכלול את היועץ לביטחון לאומי לשעבר מייקל פלין.

ראש ה–FBI המודח ג'יימס קומי בשימוע בסנאט, היוםצילום: JIM BOURG/רויטרס

קומי: לא הייתי משנה את התנהלותי סביב פרשת המיילים של קלינטון

קומי נשאל אם היה משנה את הדרך שבה התמודד עם פרשת המיילים של הילרי קלינטון. לדבריו, "בכנות - לא. החלטתי גרמה לי כאב אישי רב, אבל כשאני חושב על זה, זו היתה הדרך הנכונה ביותר להגן על מערכת המשפט, לרבות הבולשת הפדרלית", אמר.

ראש ה–FBI המודח ג'יימס קומי בשימוע בסנאט, היוםצילום: Alex Brandon/אי־פי

קומי סירב לענות אם המסמך שהודלף אומת

קומי נשאל האם המסמך שבו נכתב כי רוסיה מחזיקה מידע מפליל אודות טראמפ, ופירט כי שכר נערות ליווי, אומת. "זה לא עניין שאני יכול לדבר עליו בפורום הזה", אמר.

קומי: אין לי ספק שרוסיה התערבה בבחירות

קומי אמר שאין לו ספק שרוסיה התערבה בבחירות, וכי ברור לו שהבכירים במדינה היו מעורבים בכך. עם זאת, הוא אמר כי לא ידוע לו על זיופים.

השבוע דווח כי סוכני מודיעין רוסים פרצו למחשבי יצרן מערכות הצבעה בארה"ב שבועות לפני יום הבחירות. שעה אחרי פרסום הידיעה הודיע משרד המשפטים האמריקאי על פתיחת חקירה נגד המדליפה, עובדת קבלן בסוכנות לביטחון לאומי.

קומי: ממשל טראמפ השמיץ אותי, ואת ה-FBI כולו

ראש ה-FBI לשעבר התייחס לדרך שבה נודע לו כי פוטר. לדבריו, "ההסברים הסותרים לפיטוריי מבלבלים אותי ומטרידים אותי. הנשיא חזר ואמר לי שאני עושה עבודה טובה, ואמר כי הוא מקווה שאשאר. ואז הופתעתי כשלמדתי מהתקשורת שהוא פיטר אותי בכלל חקירת רוסיה".

קומי הוסיף כי ממשל טראמפ השמיץ אותו, ואת הבולשת הפדרלית כולה, "באמצעות שקרים". לדבריו, "הבולשת הפדרלית ישרה, חזקה, ותמיד תהיה עצמאית. לא עשיתי שום דבר רע ב-FBI, הבולשת תמשיך הרבה אחריי".

שיחות טראמפ-קומי: הסנדק 4 בבית הלבן | חמי שלו

הנוסח הכתוב של ההצהרה שראש ה–FBI המודח ג׳יימס קומי מתכוון להשמיע בפני הסנאט היום (חמישי) כבר מעורר ויכוח סוער בין פרשנים ומומחי חוק. חלקם רואים בתיאוריו של קומי על שיחותיו עם הנשיא טראמפ עדות לניסיונו של הנשיא לשבש את החקירה נגדו ונגד מטה הבחירות שלו, בעוד אחרים סבורים שגם אם התנהלותו של טראמפ לא היתה ראויה, היא איננה מגיעה לכדי עבירה על החוק. ברוב המקרים, כמובן, יש קשר ישיר בין חוות דעתם המלומדת של המומחים לבין השקפתם הפוליטית מלכתחילה.

אבל מה שעולה בבירור מתיאוריו של קומי, ששוחררו לתקשורת אמש לקראת עדותו, הוא שראש הבולשת הפדרלית לא סבל את טראמפ מהרגע הראשון. הוא הוטרד מהתוכן ומהצורה שבה הנשיא פנה אליו. הוא התייחס לטראמפ כטיפוס מטריד מטבעו, creep בלשונה של להקת רדיוהד, ואם לעשות פראפרזה על שירה הפופולרי, קומי בוודאי תהה מה טראמפ עושה שם, כי הוא בוודאי לא שייך לשם. כמו מתמודדות בתחרויות מיס יוניברס, שטראמפ נהג להיכנס לחדרי ההלבשה שלהן בעודן מעורטלות, גם קומי הגיע למסקנה שאיננו רוצה להישאר לבד בחדר עם הנשיא, והוא אף הודיע על כך לשר המשפטים ג׳ף סשנס.

לחצו לקריאת הפרשנות המלאה

ראש ועדת המודיעין בר לקומי: שאלות בולטות רבות נותרו פתוחות

ראש ועדת המודיעין, ריצ'ארד בר, אמר כי שאלות בולטות רבות נותרו פתוחות, גם לאחר פרסום הצהרתו של קומי אתמול. הוא ציין בין היתר את החלטו של קומי להודיע על סגירת חקירת פרשת המיילים של הילרי קלינטון. "העם האמריקאי צריך לשמוע את הצד של קומי בסיפור", אמר, והוסיף כי זו ההזמנות של קומי לנקות את שמו סביב שיחותיו עם טראמפ.

ראש ה-FBI המודח החל את עדותו בסנאט על שיחותיו עם טראמפ

ראש ה-FBI לשעבר ג'יימס קומי החל את עדותו בפני ועדת המודיעין של הסנאט, שבה יישאל לגבי תוכן שיחותיו עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. לפי הצהרתו, שפורסמה אתמול, קומי צפוי לומר כי טראמפ לחץ עליו להיות נאמן לו, ולרדת מחקירת היועץ לביטחון לאומי לשעבר מייקל פלין. הוא צפוי גם לאשר את אמירות הנשיא לפיהן קומי אמר לו שהוא לא תחת חקירה.

טראמפ: מרוצה מהצהרתו של קומי - מרגיש נקי מכל חשד

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מסר הלילה כי הוא "מרגיש נקי מכל חשד", בעקבות הצהרת ראש ה-FBI לשעבר ג'יימס קומי, לפיה החקירה סביב רוסיה לא נגעה לטראמפ ישירות. "הנשיא מרוצה מכך שקומי אישר לבסוף באופן פומבי שטראמפ לא היה תחת חקירה הקשורה לרוסיה", אמר פרקליטו של נשיא ארה"ב, מארק קסוביץ, לכלי התקשורת בארה"ב. "הנשיא מרגיש נקי לחלוטין ומזוכה מכל חשד".

קומי יצהיר בסנאט: טראמפ לחץ עליי להודיע שהוא לא תחת חקירה

קומי וטראמפ לוחצים ידיים בבית הלבן ב-22 בינוארצילום: Al Drago / NYT

ועדת המודיעין של הסנאט פרסמה היום (רביעי) את הצהרת הפתיחה של ראש ה-FBI לשעבר ג'יימס קומי, אותה יישא מחר בפתח עדותו בחקירת קשרי רוסיה ומטה טראמפ בבחירות בארה"ב אשתקד. לפי ההצהרה, טראמפ ניסה לשכנע את קומי להודיע בפומבי שהוא לא חוקר באופן אישי את הנשיא.

קומי כתב כי טראמפ שוחח עמו ב-30 במארס ושאל מה אפשר לעשות כדי, "לפזר את הערפל" מעליו בכל הנוגע לחקירת רוסיה. באותה שיחה אמר הנשיא לקומי כי החקירה פוגעת ביכולת שלו לנהל את המדינה. קומי אמר כי לפחות פעם אחת, בחודש ינואר, הוא אמר לטראמפ שהוא לא נמצא תחת חקירה. ראש ה-FBI לשעבר גם אמר לטראמפ בשיחה במארס כי הארגון לא חוקר את הנשיא באופן אישי וכי הדבר נמסר גם למנהיגים בקונגרס.

קומי הוסיף כי בינו לבין טראמפ נערכו תשע שיחות בתוך ארבע חודשים, שלוש בארבע עיניים ועוד שש בטלפון. קומי אישר בהצהרה כי כתב דו"ח על השיחה עם טראמפ וכי הוא אמר לטראמפ שהיועץ לביטחון לאומי לשעבר מייקל פלין, שהתפטר מתפקידו, "הוא בחור טוב". קומי אמר כי טראמפ ציין שהוא מקווה שקומי יוכל לשחרר את פלין מחקירתו.

קומי הוסיף כי בארוחת ערב שנערכה עם הנשיא טראמפ ב-27 בינואר, טראמפ ביקש ממנו להיות נאמן לו: "אני צריך נאמנות ואני מצפה לנאמנות". לדברי קומי, הוא חשש שארוחת הערב היתה בחלקה ניסיון, "ליצור סוג של יחסים פטרוניים ביניהם". באותה ארוחה הוא גם שאל את קומי אם הוא רוצה להישאר בתפקידו כראש הבולשת.

לא ברור מדוע ועדת המודיעין פרסמה את העדות טרם ההופעה, לה ציפו רבים, של קומי בפניה. ראש ה-FBI פוטר באופן מפתיע בחודש שעבר בידי הנשיא טראמפ. קומי כתב שורה של תזכירים שתיעדו את שיחותיו עם הנשיא, חלקם פורסמו בעבר לאחר שצוטטו בידי אנשים שקראו אותם בפני העיתון ניו יורק טיימס.

ההצהרה המלאה:

ראשי המודיעין הלאומי וה-NSA סירבו להתייחס לטענות כי טראמפ ביקש מהם לשבש את החקירה

מנהל ה-NSA, מייקל רוג'רס וראש מערך המודיעין הלאומי, דן קוטס, כבר העידו מול ועדת המודיעין בסנאט, אך סירבו להתייחס לדיווחים לפיהם הנשיא דונלד טראמפ לחלץ עליהם לשבש את החקירה בפרשה הקושרת אותו לרוסיה.

קוטס סירב במהלך עדותו להתייחס לדיווח לפיו טראמפ דחף אותו לנסות לשים קץ לחקירה המתנהלת נגד פלין. "אני לא סבור שמתאים לי לענות על השאלה הזאת בדיון ציבורי", אמר קוטס. גם רוג'רס סירב להתייחס לדיווח לפיו טראמפ ביקש ממנו להעלים ראיות אפשריות לקנוניות בין מקורבי טראמפ לבכירים רוסים. הוא ציין כי אינו זוכר שמישהו לחץ עליו לפעול באופן בלתי הולם בשלוש השנים שלו בתפקיד.

רוג'רס (מימין) וקוטס בסנאט, היוםצילום: KEVIN LAMARQUE/רויטרס

ראש המודיעין הלאומי לשעבר: ווטרגייט מחווירה לעומת הפרשה הנוכחית סביב רוסיה

ראש מערך המודיעין הלאומי של ארה"ב לשעבר, ג'יימס קלאפר, אמר כי האירועים בוושינגטון סביב חקירת הקשרים בין מטה הנשיא דולנד טראמפ לרוסיה חמורים הרבה יותר מפרשת ווטרגייט שנחשפה בשנות ה-70, וכי הם מחייבים את החוקרים לרדת לשורש החשדות לקשר בין ממשל טראמפ לממשלת פוטין.

קלאפר ניצל את נאומו מול כלי תקשורת בקנברה שבאוסטרליה היום (רביעי) כדי לבקר את הנשיא טראמפ ותיאר את הדלפת המידע המסווג שמסר טראמפ לשר החוץ הרוסי סרגיי לברוב בחודש שעבר "בעייתית מאוד". את פיטוריו של ראש ה-FBI לשעבר הוא תיאר כ"שערורייתיים ובלתי נסלחים".

קלאפר בוושינגטון, בחודש שעברצילום: Pablo Martinez Monsivais/אי־

קלאפר, שעזב את תפקידו עם תום כהונת הנשיא לשעבר ברק אובמה, נשאל איך האירועים האחרונים בארה"ב דומים לסקנדל ווטרגייט, ועל כך אמר שהחקירה הנוכחית חמורה יותר. "אני סבור שאם משווים בין השניים אז פרשת ווטרגייט מחווירה לעומת מה שאנחנו עומדים מולו עכשיו", אמר קלאפר.

קלאפר אמר לכלי התקשורת האוסטרליים כי "חשוב מאוד שנרד לשורש העניין הזה למען ארה"ב, ולמעשה למען העולם, הנשיאות, הרפובליקאים, הדמוקרטים והאומה שלנו בכללי".

טראמפ ימנה את כריסטופר ריי לראש ה-FBI

שעות ספורות לפני תחילת השימועים הראשונים בוועדת המודיעין של הסנאט, הודיע נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בטוויטר כי ימנה את כריסטופר ריי לראש הבולשת הפדרלית (FBI) החדש. "הוא אדם ללא רבב", כתב בציוץ. ריי שימש סגן שר המשפטים בממשל בוש הבן בין השנים 2003 ו-2005, אז היה אחראי על המחלקה הפלילית. מינויו לתפקיד דורש את אישור הסנאט.

ריי – ששמו עלה כמועמד לתפקיד רק בשבוע שעבר – ייצג באחרונה בבית את מושל ניו ג'רזי כריס כריסטי בחקירה בה הוא היה מעורב. במסגרת החקירה הורשעו שניים מעוזריו של כריסטי אחרי שתכננו לסגור נתיבים על גשר ג'ורג' וושינגטון במטרה להעניש את ראש העיר הדמוקרטי שלא תמך במושל. כריסטי, נגדו לא הוגש בסופו של דבר כתב אישום, נחשב לאחר ממקורביו של הנשיא טראמפ, הביע תמיכה בו כבר בשלב מוקדם של הבחירות ובהמשך שימש כיועץ שלו בקמפיין.

הבחירה של הנשיא בריי נתפסת כבטוחה ומאוזנת, במיוחד על רקע הדיווחים כ הוא שקל למנות מועמדים פוליטיקאים לתפקיד שבמהלך השנים נשמר רחוק מהפוליטיקה. הבחירה בו נועדה גם להרגיע את חששותיהם של בלשי ה-FBI שמא טראמפ ינסה להחליש את הארגון או ינסה להפוך אותו לפוליטי יותר

לידיעה הרחבה

מועמד הנשיא לראש ה-FBI, כריסטופר ריי, ב-2005צילום: LAWRENCE JACKSON/אי־פי

דיווח: שר המשפטים של ארה"ב הציע את התפטרותו לטראמפ

שר המשפטים של ארה"ב ג'ף סשנס הציע באחרונה לנשיא דונלד טראמפ להתפטר עקב המתח הרב השורר ביניהם, כך מסרו מקורבים לבית הלבן. הנשיא לא קיבל את הצעתו, אך הבית הלבן סירב אתמול להתחייב כי טראמפ עדיין בוטח בשר המשפטים שלו.

לפי הדיווח, המתיחות בין השניים החלה לאחר שסשנס הודיע כי פסל עצמו מעיסוק בחקירת המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות, לאחר שנודע כי שיקר לסנאט בשימוע למינויו ולא גילה כי שוחח עם שגריר רוסיה בארה"ב לפני הבחירות. הגורמים מסרו כי טראמפ על זעם בפני מקורביו על המהלך, אותו ראה כמיותר, וכי הוא גם מאשים את סשנס במשבר שגרם הצו הנשיאותי למניעת כניסתם של אזרחים משש מדינות מוסלמיות לארה"ב, אותו הקפיאו בתי משפט פדרליים פעם אחר פעם.

סשנס בשימוע, בחודש ינוארצילום: CHIP SOMODEVILLA/אי־אף־פ

גם סשנס מאוכזב מהנשיא: לפי המקורבים, זמן קצר לפני יציאתו של טראמפ לביקור בן תשעה ימים במזרח התיכון ובאירופה בחודש שעבר אמר לו שר המשפטים כי הוא זקוק לחופש פעולה כדי למלא את תפקידו. סשנס גם הופתע לשמוע שטראמפ מינה את מושל ניו ג'רזי כריס כריסטי להוביל כוח משימה ללחימה בבעיית ההתמכרות למשככי כאבים, מבלי להתייעץ קודם לכן בשר המשפטים.

לידיעה הרחבה

ראש ה-FBI לשעבר קומי יעיד מחר בוועדת המודיעין של הסנאט

ראש ה-FBI לשעבר ג'יימס קומי, אותו פיטר טראמפ בחודש מאי, יעיד מחר בוועדת המודיעין של הסנאט וחברי הוועדה צפויים לשאול אותו על יחסיו עם הנשיא טראמפ והסיבות שלו לשמור בסוד את בקשת הנשיא ממנו לסגור את חקירת פלין. קומי יעיד גם על יחסיו עם הנשיא סביב חקירת התערבות רוסיה בבחירות

אתמול דווח כי קומי ביקש משר המשפטים ג'ף מסשנס שלא ישאיר אותו לבד עם הנשיא. גורמים רשמיים במערכת אכיפת החוק אמרו כי קומי פנה לסשנס בפברואר, יום אחרי שטראמפ ביקש ממנו ביחידות לסגור את החקירה המתנהלת נגד יועצו לביטחון לאומי, מייקל פלין, שפוטר זמן קצר קודם לכן לאחר שהתגלה ששיקר בנוגע לקשריו עם רוסיה.

קומי בשימוע וועדת המשפטים בסנאט ב-2007צילום: Susan Walsh/אי־פי

הגורמים הוסיפו כי קומי האמין כי שר המשפטים צריך להגן על הבולשת הפדרלית מהשפעת הבית הלבן. לדבריהם, ראש ה-FBI אמר לסשנס בשיחתם כי טראמפ ניהל איתו שיחות פרטיות באופן לא ראוי, אך סשנס השיב שאין באפשרותו להבטיח לו שהנשיא יימנע מלנסות ולשוחח איתו שוב. הגורמים הוסיפו כי ראש ה-FBI לשעבר חשף את דבר הפגישה בפני כמה מיועציו הקרובים אחרי פיטוריו.

בין הבכירים שיעידו בסנאט: שר המשפטים, סגנו והיועץ לביטחון לאומי לשעבר

בוועדת המודיעין של הסנאט צפויים להעיד ולהשתתף היום ומחר בכירים נוספים בממשל האמריקאי בהם שר המשפטים, סגנו והחוקר המיוחד שמונה מטעם משרד המשפטים לחקירת הקשרים בין מטה טראמפ לבין רוסיה.

מולר, ראש ה-FBI לשעבר, מונה בחודש מאי כחוקר המיוחד מטעם משרד המשפטים בחקירת התערבות רוסיה בבחירות והוא זוכה לכבוד בקרב חברי שתי המפלגות בקונגרס הודות להחלטות העצמאיות ולא תלויות שהוא מקבל בתפקידיו. בכיר נוסף שזומן לשימוע בוועדת המודיעין הוא מייקל פלין, היועץ לביטחון לאומי לשעבר של טראמפ, כמו גם עורך דינו של הנשיא מייקל כהן. פלין הודח מתפקידו כיועץ לביטחון לאומי לאחר שהתברר כי הטעה בכירים בבית הלבן בנוגע לשיחות שקיים עם שגריר רוסיה בוושינגטון, סרגיי קיסליאק.

שבוע לפני שזומן לשימוע השתמש פלין בתיקון החמישי לחוקה כדי להימנע ממסירת מסמכים לסנאט, על אף שזומן על ידי הוועדה לשם כך. תיקון זה מעגן את זכותם של חשודים להליך משפטי הוגן ומגן עליהם מפני הפללה עצמית.

מולר במטה ה-FBI בוושינגטון, ב-2013צילום: Evan Vucci/אי־פי

היום החלו להעיד בפני הוועדה ארבעה בכירי הביטחון הלאומי וגם הם נשאלים על יחסיהם עם טראמפ נוכח הדיווחים כי הוא ביקש ממספר בכירים ומחוקקים להקטין את היקף החקירות סביב התערבות רוסיה בבחירות. הבכירים הם ראש המערך המודיעין הלאומי, דן קוטס, ממלא מקום ראש ה-FBI, אנדרו מקייב, מנהל ה-NSA, מייקל רוג'רס וסגן שר המשפטים רוד רוזנשטיין.

בין הבכירים שיקחו חלק בוועדת המודיעין מחר יהיו הסנאטורים סוזאן קולינס ממיין, ג'יימס לנקפורד מאוקלהומה, רוי בלאנט ממיזורי ומרקו רוביו מפלורידה, שהיה גם מועמד בפריימריז הרפובליקאיים האחרונים. לארבעת הסנאטורים עשויה להיות ההשפעה הגדולה ביותר. הארבעה הבהירו כי הם נחושים להביא את הוועדה למסקנה אחת שתספק הן את הציבור והן את עמיתיהם בשתי המפלגות.

מי שמוביל את החקירה הוא יו"ר הוועדה, ריצ'ארד בור, סנאטור רפובליקאי מצפון קרוליינה. בור נקלע לחקירה נגד נשיא בו הוא תומך באופן מוצהר מבלי שביקש זאת. יועץ לשעבר שלו אף סיפר כיצד בור אמר לו פעם כי הוא מקווה שלא יעמידו אותו בראשות הוועדה. סגנו של בור הוא הסנאטור הדמוקרטי מווירג'יניה, מארק וורנר. וורנר הוא הדמוקרט הבכיר ביותר בוועדה ולדבריו, תפקידו בחקירה הוא "ככל הנראה הדבר החשוב ביותר שעשיתי בחיי הציבוריים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ