גנרל קשוח לקח על עצמו משימה בלתי אפשרית: לעצור את הטירוף בבית הלבן

ג'ון קלי, השר לביטחון המולדת שמונה לראש הסגל של טראמפ, צפוי להתמודד עם נשיא קפריזי ויועצים שנלחמים אחד בשני. רבים תולים בו תקוות להרגעת הממשל, אך סיכוייו להצליח נראים נמוכים

חמי שלו
חמי שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חמי שלו
חמי שלו

מינויו של גנרל מארינס קשוח כמו ג׳ון קלי, שבז לעיתונאים, מתעמר במהגרים בלתי חוקיים ומקפיד באובססיביות על סדר ומשמעת, לתפקיד ראש הסגל בבית הלבן היה מעורר בימים כתיקונם גל של מחאות ואי־נחת, לפחות בחוגים ליברליים. בימי האנרכיה המופקרת של נשיאות דונלד טראמפ, לעומת זאת, מינויו של קלי התקבל בסוף השבוע, גם אצל שמאלנים, כנס משמים, תפילה שנענתה, סיכוי אחרון להציל את ארה"ב מרקב וקריסה.

רק גנרל אחד תפקד בעבר כראש סגל הנשיא. שמו היה אלכסנדר הייג, והוא נקרא לדגל בשיא פרשת ווטרגייט, כשנשיאותו של ריצ׳רד ניקסון החלה לשקוע. לקלי כדאי לזכור שאף שהייג האמין שיוכל להציל את הבית הלבן מהאנדרלמוסיה שגרמה הפרשה, סופו שזוהה כמשרתו הנרצע של ניקסון. לטראמפ כדאי לזכור שהיה זה הייג שבסופו של דבר שיכנע את ניקסון להתפטר כדי להציל את האומה ולהחזיר את וושינגטון לשפיותה.

השר לביטחון המולדת ג'ון קלי בעדות בסנאט, בחודש שעברצילום: SAUL LOEB/אי־אף־פי

הטירוף שנחזה בבירה האמריקאית בימים האחרונים בהחלט מתחרה עם אובדן העשתונות של אז, ואולי אף עולה עליו, בוודאי מבחינת קצב האירועים. אם אמנון אברמוביץ׳ טען באולפן שישי בסוף השבוע שבנימין נתניהו מתנהל בימים האחרונים כמי שנקלע לוורטיגו, הרי שטראמפ כבר הגיע לשלב האמוק. כמה שעות לפני שנשיא ארה"ב גירש מעליו בציוץ מביש את ראש הצוות הקודם ריינס פריבוס ומינה תחתיו את קלי, הוא דחק בפומבי בשוטרים לנקוט אלימות כלפי עצירים. כמה שעות קודם לכן ספג מפלה פוליטית קשה כשמאמצי המפלגה הרפובליקאית לבטל את תוכנית אובמה־קר יורטו על ידי הצבעתם המרדנית של ג׳ון מקיין החולה ועוד שתי סנאטוריות רפובליקאיות. זה קרה במקביל לפרסום הראיון ההזוי, הבוטה וגס הרוח שהעניק מנהל אגף התקשורת שטראמפ זה עתה מינה, אנתוני סקראמוצ׳י, שבו תקף בניבולי פה נדירים בכירים אחרים בבית הלבן, ובראשם פריבוס.

וזה בשבוע — מי יכול בכלל לזכור? — שבו טראמפ קומם עליו את קהילת הגאים כשהודיע בפתאומיות שהוא אוסר מעתה על טרנסג׳נדרים להתגייס לצבא; שבו נשא נאום פוליטי בפני תנועת הצופים ובו רמזים מיניים שראויים יותר למלח שיכור בבר מפוקפק; ושבו התעמר בשר המשפטים ג׳ף סשנס ורמז על רצונו לפטר את התובע המיוחד רוברט מולר החוקר את קשריו עם רוסיה. כל אחד מאירועים אלה היה מחולל שערורייה רבתי בעידן שלפני טראמפ — שאף שנחשב בשעתו לסוער ורווי מתחים, נראה היום כעידן תמים של רוגע ושפיות.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בשדה התעופה לונד איילנד מקארתור בניו יורק, אתמולצילום: NICHOLAS KAMM/אי־אף־פי

על קלי מוטלת המשימה הבלתי אפשרית להשתלט מחדש על בית לבן שקשה לומר עליו שיצא מכלל שליטה, משום שדמה מהרגע הראשון למוסד סגור שבו החולים מינו עצמם להנהלה. קלי אמנם ניחן בכישורי פיקוד ומטה מוכחים, אך הוא ייתקל בבכירים יצריים כמו סקראמוצ׳י וסטיב בנון, שלא יוותרו בנקל על גישתם הישירה לנשיא. הוא יצטרך לבנות מחדש את הקשרים בין טראמפ לסיעה הרפובליקאית בקונגרס, שהחלו להיפרם, כפי שמעיד החוק על סנקציות חדשות נגד רוסיה שנחקק ברוב עצום (ובניגוד לטענת הבית הלבן, על אפו וחמתו של הנשיא). טראמפ, במו פיו וידיו, גורם למקצת מהמחוקקים הרפובליקאים, שבדרך כלל מפחדים מהצל של עצמם, להבין שעתידם תלוי יותר ויותר במידה שיתנערו מהנשיא, ולא שיתמכו בו.

הכישלון בהצבעה הדרמטית שהתקיימה אתמול לפנות בוקר חשף יותר מכל את כישלון מנהיגותו של טראמפ ואת חדלונה של המפלגה שאמורה לסור למרותו. שבע שנים של הבטחות מהדהדות להחליף את אובמה־קר הסתיימו בהתרסקות מפוארת. טראמפ ואנשיו לא הצליחו להסביר אפילו לעצמם מדוע וכיצד הם פועלים. הרפובליקאים מלמלו סיסמאות סתמיות על חוק אובמה־קר האיום ונורא, אבל הם כשלו בהזמת הנתונים החד־משמעיים שפורסמו על ידי משרד התקציב של הקונגרס, שנחשב גורם בלתי תלוי, שפירטו את הנזק האדיר שייגרם למיליוני מבוטחים ולמערכת הבריאות האמריקאית. לא רק שהרפובליקאים לא ניסו להידבר עם הדמוקרטים ועל כן לא גייסו אף עריק מתוכם, הם גם לא הצליחו לשכנע את הסנאטוריות סוזן קולינס ממיין וליסה מורקובסקי מאלסקה שהצעותיהם לא ירעו את מצבן של נשים. תחת זאת, הם וטראמפ ניסו להפעיל על השתיים לחצים שלא נעדרו מהם אלמנטים סקסיסטיים, ואף איימו כאחרוני בריוני המאפיה שיפגעו בהן ובמדינותיהן אם לא יחזרו לסורן.

לעומת זאת, ההצבעה המפתיעה של מקיין, שהכריעה את הכף נגד ביטול אובמה־קר, רשומה לגמרי על שמו של טראמפ. ביולי 2015, כחודש לאחר שהודיע על מועמדותו לנשיאות, טראמפ לעג לגבורתו של מקיין, שבילה חמש וחצי שנים בשבי הצפון ווייטנאמי, ואמר ״אני מעדיף גיבורים שלא נשבו״. בחלוף שנתיים בדיוק, מקיין מימש את האמירה הידועה שנקמה היא מנה שמוטב להגישה קרה. הוא מתח את אמריקה עד השעות הקטנות של הבוקר, הצביע בתיאטרליות נגד הצעת חבריו, התענג על נקמתו המתוקה והעניק לשונאיו הרבים של טראמפ אורה, שמחה ותקווה. תומכיו טוענים שהפגין את גבורתו הנודעת, מקטרגיו משיבים שעשה זאת בצל הגידול הממאיר שבמוחו, שהותיר אותו חסר עכבות וחששות לעתיד.

ראש הסגל בבית הלבן לשעבר ריינס פריבוס, בחודש שעברצילום: Joshua Roberts/רויטרס

אתמול התברר — לא שמישהו סבר אחרת — שטראמפ בינתיים לא למד דבר ולא שכח דבר מהכישלון הצורב ושמינויו של קלי איננו מבשר, לעת עתה, על שינוי בהתנהלותו. בסידרת הציוצים שכבר הפכה למסורת של שבת בבוקר, טראמפ האשים את העריקים, את הדמוקרטים ואת חוקי ההצבעה בסנאט בכישלון בסנאט, את כל העולם ואשתו — מלבד, כמובן, את עצמו. הוא ציטט כתבה שהופיעה ברשת פוקס כדי לטעון שרוסיה בכלל התנגדה לבחירתו, וזאת בניגוד לראיות, לשכל הישר ולדעה הנחרצת של זרועות המודיעין שלו. הוא הדגים לקלי עד כמה המשימה שנטל על עצמה תהיה קשה, גם לגנרל עתיר ניסיון ועיטורים כמוהו.

רבים מקווים אמנם שקלי מסמל את חיל הפרשים שמגיע בדקה ה־90 להציל את האומה ושיהפוך למעשה לנשיא בפועל, כפי שהיה הייג בשנה פלוס שכיהן כראש הצוות. אלא שטראמפ איננו ניקסון וספק אם יסכים לשנות את דרכיו או לקבל פקודות, אפילו מגנרל. כך שמהרגע שקלי ייכנס לתפקידו מחר, זמנו כנראה יהיה קצוב וסופו המר ידוע מראש.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

ח"כ רינאוי-זועבי ולפיד בפגישה, היום

חדשות היום, 22 במאי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"